Juhtkiri

Juhtkiri | Palun testime täisvõimsusel! (2)

ohtuleht.ee, 18. märts 2020, 19:20
Maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) ei soovita ilmaasjata riikidele, et koroonaviiruse suhtes tuleks testida kõiki haigestumiskahtlusega inimesi. Või laenates sõnu kohalikult rakendusviroloogia professorilt Andres Meritsalt: „Testimise järele jätmine on suur viga. Kõik riigid, mis on tulnud koroonapuhangu ohjeldamisega enam-vähem või hästi toime, on teinud masstestimisi. Kui informatsiooni ei ole, lähevad asjad valesti.“

Kas asjad ei ole juba valesti minemas, kui terviseameti soovitus testida üksnes riskirühmadesse kuuluvaid haigussümptomitega inimesi on tekitanud olukorra, kus väidetavalt ei pääsenud löögile isegi arst, kel mõõdeti 37,5 kraadi palavikku „nõutud“ 37,8 asemel? N-ö eesliinil olevate inimeste testimise vajadus on ilmselge, sest igaühel neist on potentsiaal saada viiruse nn superlevitajaks.

Kui testimata arst ja kõik tema kolleegid jäävad vastutustundest siiski igaks juhuks koju, võib see olla aga teistpidi halb, kui töölt jäävad koju tegelikult terved inimesed, pannes suurema koormuse ja ka haigestumisriski ülejäänud töötajatele – see kehtib tegelikult igas kollektiivis. Õnneks pole põhjust arvata, et terviseamet seda ei teaks, sest nn eesliini töötajatele juhuvalimi testimist ongi juba kavas rakendada.

Võib vaid loota, et arstide, politseinike, piirivalvurite jt kõrval ei unustata ka neid, kel on suur tõenäosus nii mõnegi (koroona)haigega kokku puutuda, teenindades neid toidupoe või apteegi kassas. Nii on Eesti kaupmeeste liit juba teinud ettepaneku, et neilegi võiks eraldada teatud arvu teste, et inimesi poleks väiksemagi kahtluse korral tarvis koju saata vahetuste kaupa.

Koroonaviiruse suhtes testimine ei peaks olema lotovõit, ent arusaadavalt pärsib testimise võimekust isegi tervisekaitsevahendite puudus. Viimasele lahenduse leidmine peaks olema praegu prioriteet, sest võimalikult massiline testimine (olgugi et kogu elanikkonna testimine poleks ratsionaalne ega võimalik ka Eesti-suguse väikeriigi puhul) aitaks uusi haigestumisi hoopis ära hoida – kõik muu on aga tagajärgedega tegelemine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee