Veoautod Leedu poolel Poola piirikontrolli tegutsemist ootamas.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 18. märts 2020 18:11
Eesti eurosaadik Urmas Paet kirjutab Facebookis, et sai Eesti veoautojuhtidelt väga mureliku teadaande: juhid passivad päevade viisi Poola piiril, nende endi tingimused on kehvad ning viibib ravimite ja muude toodete vedu Balti riikidesse.

„Sain Eesti autovedajatelt väga mureliku kirja olukorra kohta Poola piiril, kus kaubaautod ootavad edasipääsu kuni kolm ööpäeva. Seal seisavad ka ravimid ja muu esmavajalik,“ kirjutab Paet. 

„Selline olukord ja Poola võimude käitumine Euroopa ühisturu toimimise tõsisel takistamisel ei ole aktsepteeritav,“ noomib Paet poolakaid ning lubab, et edastab selle mure oma kolleegidele Euroopa Parlamendis ning Euroopa Komisjonis ja Euroopa Nõukogus. „Samuti loodan, et Eesti valitsus astub samme koos teiste ELi liikmesriikidega, et see olukord kiiresti paraneks ja kaupade, seal hulgas ravimite liikumine ei oleks takistatud,“ kirjutab ta.

Eesti veoautojuhtide kirjas seisab: „Alates 16. märtsist on tekkinud SOS olukord Via Baltika transiidikoridoris, veoautode Poolasse sisenemisel. Poola riik kehtestas Covid-19 viiruse leviku tõkestamise ajendil veoautjuhtidele piirikontrolli. Tulemusena on tekkinud kolm päeva elavat järjekorda, mida põhjustab üliaeglaselt toimiv piirikontroll. Sajad Balti riikide veoautode juhid on sunnitud veetma ca KOLM ööpäeva autokabiinis, ebasanitaarsetes oludes.
Piirijärjekorrad on põhjustanud piirikontrolli teostavate ametnike ebapiisavus.
Autojuhtide sõnutsi on Kalvarija piiripunktis vaid KAKS (!!) kontrolli teostavat ametnikku, samaaegselt ootab järjekorras pidevalt KAKSSADA (töötava mootori / kabiiniküttega) autot! Ebanormaalse olukorra saaksid likvideerida Poola ametivõimud, mitmekordistades piirikontrolli teostavate ametnike arvu ja revideerides kontrollprotseduuri toimingute ajakulu. 15 minutit ühe auto kohta on arusaamatu, arvestades et nõutavad ankeedid saavad täidetud eelnevalt, ooteajal järjekorras.”