Ikla piiripunkt. Foto: Raigo Pajula/AFP/Scanpix
Kristjan Väli 18. märts 2020 15:28
Politsei muutis Iklas sõidukite piiriületuse oluliselt kiiremaks. Kui eile hommikul said seal sõidukid ületada piiri korraga kahel sõidurajal, siis õhtuks juba viiel rajal. See tähendab, et ka kaubaveokid pääsevad riiki kiiremini.

17. märtsist alates saab Eesti-Läti ligi 350kilomeetrisel maismaapiirilõigul piiri ületada vaid selleks ette nähtud ajutistes piiripunktides Iklas, Lillis, Muratis ja Valgas. See aga tekitas olukorra, kus järjekorrad piiriületuseks venisid pikaks kui eesli kõrvad. Kolmapäeva hommikul teatas PPA, et olukord on normaliseerunud, sest Ikla piiripunkti toodi kaitseliitlasi juurde ning avatud on ühtekokku viis sõidurida. „Et piiriületust kiirendada, lõime juurde töökohti, kaasasime lisaressurssi ja tõstsime andmete kontrollimise võimekust,“ selgitas Lääne prefekt Kaido Kõplas kolmapäeva hommikul.

See tähendab, et järjekorrad on oluliselt lühemad ja teiste hulgas näiteks toitu vedavad veoautod pääsevad riiki vaid mõneminutilise ooteajaga. 

Samuti lõpetati piiripunkti kohustuslike paberankeetide täitmine. "Mis puudutab neid ankeete, siis täna hommikul istus koos valitsuskomisjon ja me otsustasime ankeetide poliitikast loobuda. Nagu te ütlete, praeguses uues lahendis ei ole see enam vajalik," lausus kaitseminister Jüri Luik kolmapäeva hommikul.

Praeguseks hetkeks sai lahenduse mure, mida paljud eestlased sotsiaalmeedias tõstatasid: kas riik ei tekita olukorda, kus piiratakse kaupade sissevedu, tekitades sellega tarneprobleemid.

Euroopa riikide vaheliste piiride sulgemise ning erinevate kehtivate reisipiirangute tõttu alustab Tallink Grupp alates sellest neljapäevast, 19. märtsist 2020 ajutiselt laeva Star opereerimist Eesti ja Saksamaa vahel, tagamaks kaupade liikumise Eesti ja Lääne Euroopa vahel. 

Esialgsete plaanide kohaselt hakkab laev opereerima Paldiski ja Sassnitzi sadamate vahel. Transporditeenuse tellijaks on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Pikemalt loe siit: Jüri Ratas: Tallinki laev sõidab järgmised kuu aega Eesti ja Saksamaa vahet