Maailm

SAKSA JUHTIV EKSPERT: koroonakriis võib kesta kaks aastat (2)

Aadu Hiietamm, 18. märts 2020 17:00
TESTI ANDMAS: Inimesed seisavad Saksamaa finantselukeskuses Frankfurdis pikas järjekorras, et anda haiguse Covid-19 testi. Foto: EPA/Scanpix
Saksamaal rahvatervise eest vastutav Robert Kochi instituut (RKI) tõstis koroonaviiruse Sars-CoV-2 levikust tuleneva ohu seniselt mõõdukalt tasemelt kõrgele tasemele. Instituudi juht professor Lothar Wieler ütles, et me seisame alles epideemia alguses ning koroonakriis võib maailmas kesta kaks aastat. 

Professor Wieleri sõnul levib koroonaviirus praegu eksponentsiaalselt ning ilma rangeid piiranguid järgimata nakatub Saksamaal lähema kahe kuni kolme kuu jooksul 10 miljonit inimest. Neist iga viies põeb raskelt, mis seaks tervishoiusüsteemi meeletu koormuse alla.  Seetõttu on oluline viiruse levimist aeglustada. Kolmapäeval tõusis Saksamaal registreeritud nakatunute arv üle 10 000.  

RKI juht  Lothar Wieler  Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Robert Kochi instituudi juht soovitas tungivalt kõigil inimestel kinni pidada kaitsemeetmetest: pesta käsi ja hoiduda sotsiaalsetest kontaktidest. 

Samal teemal

Professor Wieler rõhutas, et me seisame alles epideemia alguses. Kulub kaks aastat, kuni suurem osa elanikkonnast haiguse Covid-19 läbi põeb ja immuunseks muutub. Epideemia ehk nüüdseks juba pandeemia kestus sõltub paljuski ka sellest, millal hakatakse koroonaviiruse vastu kasutama vaktsiini, mida täna veel ei ole.

RKI juht kutsus Saksamaa haiglaid kiiresti kriisiks valmistuma. Eelkõige tuleb tema sõnul kahekordistada voodikohtade arvu intensiivraviosakondades. 

Tulenevalt ohu hinnangust ehitatakse Saksamaa pealinna Berliini haigla kuni 1000 koroonapatsiendile, otsustas teisipäeval linnavalitsus. Uus haigla ehitatakse Berliini messikeskuse territooriumile ja seda aitab rajada sõjavägi, vahendab Berliner Morgenpost. Uues haiglas saavad ravi nii kergemate haigusnähtudega patsiendid kui ka intensiivravi vajajad. Ehituse ajagraafiku kohta veel infot ei antud. Teatavasti ehitati ka Hiinas Wuhanis koroonapatsientidele epideemia haripunktis kiirkorras kaks uut haiglat.

Saksamaa valitsus tellis meditsiinitehnikakontsernilt Drägerwerk 10 000 hingamisaparaati. Tellimuse täitmiseks kulub aasta.

Nakatunud on mitu poliitikut

Saksamaal on viirusega nakatunud ka mitu poliitikut nagu Vaba Demokraatliku Partei (FDP) Liidupäeva (Bundestag) fraktsiooni liikmed Alexander Lambsdorff,  Hagen Reinhold ja  Thomas Sattelberger. Neist 70aastane Sattelberg kuulub riskirühma. Ta ütles, et nakatus hoolimata kõigi soovitatud reeglite hoolikast täitmisest.

Friedrich Merz  Foto: Reuters/Scanpix

CDU pidi algse plaani järgi valima Annegret Kramp-Karrenbaueri asemele uue juhi 25. aprillil, kuid seoses koroonaviiruse levikuga lükati parteikongress määramata ajaks edasi. 

Friedrich Merzi kõrval kandideerivad praeguse seisuga Nordrhein-Westfaleni liidumaa peaminister Armin Laschet ja välispoliitik  Norbert Röttgen.

Neist Armin Laschet nimetas olukorda Saksamaal seoses koroonaviiruse kiire levikuga dramaatiliseks. „Asi on elus ja surmas. Nii lihtne see ongi. Ja nii halb,“ põhjendas ta Nordrhein-Westfaleni liidumaal ja kogu Saksamaal rakendatavaid piiranguid, mis kehtivad kuni  20. aprillini. Kui koroonaviiruse levik ei pidurdu, siis ootab sakslasi analoogiline liikumiskeeld nagu Hispaanias ja Prantsusmaal, rõhutas Laschet. 

Tegelikult on Euroopas Hispaania ja Prantsusmaa kõrval veel kolm Euroopa Liidu liikmesriiki, kus inimestel on lubatud kodust väljuda vaid tööle, esmatarbekaupu ostma ja koera jalutama viima. Need riigid on Itaalia, Austria ja Belgia.    

Samal teemal

19.03.2020
KRIISIRIIK: Itaalias on nakatunud 41 035 ja surnud 3405 inimest
18.03.2020
KOROONAVIIRUS LEVIB 171 RIIGIS: 217 000 nakatunut, üle 8900 surnu ja 84 300 tervenenut. Itaalias suri ühe päevaga 475 patsienti
18.03.2020
Välisministeerium: eestlased on välismaal karantiinis ja haiglaravil
18.03.2020
Jee, koroona! Mõned tippsportlased võivad viiruse tõttu jackpoti võita