Tallinna linna pressikonverentsFoto: Youtube/Tallinna Linnakantselei
Johanna-Kadri Kuusk 18. märts 2020 12:16
Tallinna linnavalitsuse pressikonverentsil osaleb linnapea Mihhail Kõlvart ja teemaks koroonaviiruse tõkestamise meetmed Tallinnas. Lisaks osalevad pressikonverentsil Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil ja Eesti Toiduainetööstuse Liidu juht Sirje Potisepp, kes räägivad olukorrast kaubanduses.

Linnapea Mihhail Kõlvart teatas, et kolmapäevasel linnavalitsuse istungil otsustati, et Tallinna lasteaedades ei ole kohatasu kuni aprilli lõpuni. „Kuidas hakkab olukord lahenema edaspidi, ei oska me ette näha, aga see on otsustatud, et järgmised poolteist kuud ei pea lapsevanemad lapse lasteaiakoha eest maksma,“ lisas Kõlvart.

Teine küsimus puudutab koolitoitu ja selles osas on linnavalitsus otsustanud, et lastele koolitoidu pakkumises peavad kaasa lööma ka koolid. „Saame aru, et esialgu ei ole selle vajadus väga suur, aga me peame olema valmis selleks, et see võikb kasvada. Tean, et mõned koolid ei toeta seda süsteemi, aga kui on olukord, kus vanemad on tööl või kui neil on juba praegu raskusi ja sellepärast ei saa laps sooja toitu, siis vähemalt üks kord päevas peab olema see tagatud nii nagu ennegi,“ sõnas ta.

Kõlvart saab aru, et linna soovid ei ole kõige tavalisemad. „Küsimus on tatras ja tualettpaberis, aga see on eriolukord ja ka täna saime väga kindlaid vastuseid, et kaupa on. Tõpoolest tatart ei saa igalt poolt osta, aga see on ainuke defitsiit, mis parajasti on,“ ütles ta.

Kõlvarti sõnul on möödunud nädalast arutatud plaani, määrata eakatele inimestele eraldi aeg poodlemiseks. „Seal on üks probleem. Mida teha seni ülejäänud inimestega. Kas turvamehed saadavad need inimesed poeukselt tagasi. See tekitaks väga palju negatiivseid emotsioone. Me otsustasime täna, et me jätkame selle idee arutamist,“ seletas Kõlvart ja käis välja mõtte, et see kindel ajavahemik võiks olla kokkuleppeline, aga mitte keeld.

Kaup on piiril kinni

Eesti toiduainete tööstuse liidu juhataja Sirje Potisepp meenutas inimestele, et nad ei tormaks poodi. „Paanikaks ei ole põhjust,“ rääkis ta ja kinnitas, et Eestis on joogi- ja toiduainete töötjad end ümber lülitanud eriolukorrale ja sellele vastavalt ka oma tootmisgraafikuid muutnud. Potissepa sõnul on Eestis paari kuu toidu- ja joogivarud tagatud.

Potisepp rääkis, et on äärmiselt oluline, et imporditav kaup ilusti kohale jõuaks. Ka on Potisepp enda sõnul pakkunud välja, et kiiremini riknevate kaupade puhul peaks looma rohekoridori. 

„Probleem, mida me eile koos valitsusega lahendama hakkasime, on see, et osad toiduained on kinni pandud riigipiiride taga lõksus, aga juba eile nägime, et sellele on hakatud leidma lahendusi. Oluline on see, et kõik keskenduksid sellele, et hoida oma töötajaid. Hoida neid ja mitte lasta neil haigelt tööle tulla,“ lisas ta. Ta märkis veel, et inimestel ei ole mõtet hakata poest just oma lemmiktooteid otsima. „Eriolukorras ei ole lemmiktooteid. Kui meil on ettevõte, millel on väga suur sortiment, siis eriolukorras on tõenäoline see, et seda valikut tõmmatakse hoopis koomale,“ rääkis Potisepp.

Kaubandus võiks saada ise teste teha

Eesti kaupmeeste liidu juht Nele Peil teatas, et Eesti kauplustes on olukord normaliseerunud. „Kui eelmisel nädalal nägime, kuidas inimemsed kogunesid massiliselt poodidesse, kuid praeguseks on poed pigem tühjemad. Alles siis, kui tuleb mõni uus kriisiolukorra uudis, siis lähevad inimesed uuesti poodi. Oleme poodidega suhelnud ja neil on kõik kontrolli all. Endiselt on osade toodetega see, et riiulid ostetakse tühjaks enne, kui me suudame need taas täis laduda. Nende toodete puhul on nii, et meil on varud tegelikult laos olemas ja küsimus on selles, kui kiiresti me suudame toodet klientidele välja panna,“ kirjeldas Peil toimuvat.

Ta soovitas inimestel poes käies poes võimalikult vähe asju katsuda ja teha seda ainult nende toodetega, mida plaanitakse reaalselt osta. Samal ajal on kaubanduse töötajatele määratud rangemad hügieeninõuded.

Peili sõnul võiks riik kaubandusele eraldada teatud arvu koroonateste. „Kui kellelgi on kahtlus, siis saadetakse kogu vahetus kodusele ravile. Eriolukorras, kus on väga oluline toidukaupade käteesaadavus, võiks kaubandusel olla võimalus sellises kahtluse olukorras võimalikult kiiresti teada saada, kas nakkuskahtlusega inimene on ka tegelikult nakatunud või mitte,“ sõnas Peil.