Foto: Teet Malsroos
Johanna-Kadri Kuusk 18. märts 2020 15:26
Riigikogu liikmete küsimustele vastasid infotunnis peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik ja rahvastikuminister Riina Solman. Muu hulgas teatas peaminister, et alates neljapäevast hakkab Tallink sõitma Paldiski ja Saksamaa sadamalinna Sassnitzi vahel, ning kaitseministri sõnul ei paluta enam riigipiiril inimestel ankeete täita. 

Kaja Kallas küsis peaminister Jüri Rataselt eriolukorras sätestatud piirangute efektiivsuse ja koroonaviiruse testimise võimekuse kohta.

Peaminister tõi oma vastuses välja piirangute kolm peamist eesmärki. Esimene eesmärk on panna viiruse kiirele levikule piir. Teine eesmärk on see, et haiglaravile satuks võimalikult vähe raskes olukorras patsiente. Kolmandaks eesmärgiks on seatud see, et viiruse mõju töötajatele ja ettevõtetele oleks võimalikult väike ning Eesti naaseks nii kiiresti kui võimalik normaalse ühiskonna toimimiseni. „Üldjoontes tugineme sellele, et mida rohkem me saame teha, et Eesti inimeste elu ja tervist kaitsta, seda parem. Samas iga otsuse, iga piirangu taga on loomulikult ka hinnang ja arutelu, et see lööks majandust nii vähe kui võimalik,“ lisas peaminister.

Veel sõnas Jüri Ratas, et Vabariigi Valitsuse COVID-19 vastu võitlemise komisjon otsustas majandus- ja taristuministri ettepanekul, et laev Star alustab tõenäoliselt homme väljumist Paldiski-Sassnitzi liinil kuuks ajaks. „Iga päev üks suund, teine päev teine suund, et eeskätt just tagada seda, et kaubaveod Eestist, välistades Läti, Leedu ja Poola maismaa, jõuaksid Saksamaale. See on üks väga konkreetne meede, et me suudaksime tagada sellises keerulises eriolukorras võimalikult tõrgeteta majandussuhtlust.“ Mõned tunnid hiljem potsatas toimetuste postkasti Tallinki pressiteade, milles kinnitati laevaliini alustamist.

Ratase sõnul peaks reedel jõudma Eestisse ligi 20 000 uut koroonaviiruse testi lisaks praegu olemasolevatele  enam kui 10 000 testile. „Igal juhul soovime näha tulemust, et testide [tegemise – toim.] arv võiks olla nädala lõpus suurusjärgus 1000 testi päevas. Aga veel kord ma rõhutan, et see eeldab väga paljude tingimuste täitmist. See eeldab, et isikukaitsevahendeid on piisavalt. See eeldab, et inimesi on piisavalt. See eeldab, et tarneraskusi ei teki,“ rääkis peaminister.

Peaminister kiitis heaks nn drive-in testide tegemise võimaluse. „Ma arvan, et selline lähenemine, mis tegelikult Saaremaal oli, kus siis hakati tegema teste ka avalikus ruumis kiire meetodiga, nn drive-in-meetodiga, on mõistlik. Ja ma tean seda, et seda on plaanis täna rakendada mitmes Eestimaa kohas, kui jõuab tarne, nagu ma ütlesin teile, 20 000, Eestimaale. See peaks jõudma reedel. Aga veel kord, kuna tarned on keerulises seisus, siis ma loodan, et see tarne ei takerdu.“

Indrek Saar küsis Jüri Rataselt valitsuse kavandatud tegevuste kohta kriisi leevendamisel ja haavatavamate elanikkonna rühmade kaitsel. Peaminister Ratas vastas: „Minu ettepanek saab olema kogu majanduspaketi osas – ma loodan, et ma saan sellega välja tulla koos rahandusministriga homse päeva lõunaks, hiljemalt –, ja loomulikult haiguspäevad, esimesed kolm haiguspäeva tänases olukorras, minu meelest neid tuleks hüvitada riigi poolt kõigile, kes siis on haiguslehel, kui me räägime siis sellest perioodist märts, aprill ja mai. Aga seda ma rõhutan siis erandkorras. Ma arvan, et hetkel seadust muuta ja see seadusse sisse viia ei oleks mõistlik.“

FIEde kohta ütles peaminister, et neilegi mõeldakse välja eraldi toetusmeetmeid ja majanduspaketti. “FIEd on fookuses, saan teile kinnitada, ja FIEde nimel samuti töö käib.“

Lisaks mainis kaitseminister Luik, et äsja riigipiiril korraldatud ankeetide täitmine enam ei jätku. „Mis puudutab neid ankeete, siis täna hommikul istus koos valitsuskomisjon ja me otsustasime ankeetide poliitikast loobuda. Nagu te ütlete, praeguses uues lahendis ei ole see enam vajalik,“ sõnas ta.

Tallink: ajutiselt hakatakse opereerima Eesti ja Saksamaa vahel

Euroopa riikide vaheliste piiride sulgemise ning erinevate kehtivate reisipiirangute tõttu alustab Tallink Grupp alates sellest neljapäevast, 19. märtsist 2020 ajutiselt laeva Star opereerimist Eesti ja Saksamaa vahel, tagamaks kaupade liikumise Eesti ja Lääne-Euroopa vahel.  Esialgsete plaanide kohaselt hakkab laev sõitma Paldiski ja Sassnitzi sadamate vahel. Transporditeenuse tellijaks on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Star väljub esimesele reisile Saksamaale Tallinna Vanasadamast 19. märtsil kell 18.00. Pärast esimest reisi saabub laev Paldiski sadamasse ning hakkab edaspidi sealt väljuma ja sinna saabuma.

Paldiski-Sassnitzi liini täpsem graafik selgub lähiajal, kuid esialgsete plaanide kohaselt väljub Star Paldiskist üle päeva kell 20.00 õhtul ning Sassnitzist üle päeva kell 19.00. Reis Paldiski ja Sassnitzi vahel kestab orienteeruvalt 20 tundi. 

Laev mahutab ligikaudu 100 veokit ning kümme sõiduautot. Jalgsi reisijaid laeva pardale ei lubata. Laeva lasti komplekteerimisel on prioriteediks toidukaubad ning ravimid. Kõik laeval viibivad reisijad majutatakse kajutitesse.

Broneeringuid Starile saab teha Tallink Cargo kõnekeskuse kaudu:

E-post: booking.cargo@tallink.ee
Tel. +372  612 8686
Faks +372  631 8222