Maailm

USA EELVALIMISED: Biden purustas Sandersi kolmes osariigis 

Toimetas Aare Kartau, 18. märts 2020 09:20
Joe Biden võib tulemuste üle rõõmustada.Foto: Zuma Press/Scanpix
Demokraatide presidendikandidaadiks pürgiv Joe Biden purustas teisipäeval rivaal Bernie Sandersi eelvalimistel Floridas, Illinoisis ja Arizonas, teatab CNN.

Kiirelt senaator Sandersi ees edu koguv endine asepresident Biden võitis ülekaalukalt eelvalimised kolmes võtmetähtsusega osariigis. Biden tegi kübaratriki abil järjekordse sammu demokraatide kandidaadiks saamise suunas, kelle ülesandeks on novembris toimuvatel valimistel konkureerida Donald Trumpiga. Õhtu suurimaks auhinnaks oli Florida, kus läks jagamisele 219 delegaati. Ehkki Arizonas on veel ligi kolmandik tulemustest avaldamata, on viimased seisud kolmes osariigis järgmised:

  • Arizona: Biden 42,4%, Sanders 29,9%
  • Illinois: Biden 59,4%, Sanders 35,7%
  • Florida: Biden 61,9%, Sanders 22,8%

Samal teemal

Biden pöördus pärast esialgsete tulemuste teadasaamist ka Sandersi valijate poole, väites, et praeguste rivaalide taktika võib erineda, ent nad jagavad sama eesmärki. Eraldi suunas Biden tähelepanu nooremale valijaskonnale. Endise asepresidendi kõne oli esimene suurem leppimist väljendav akt Sandersi ja tolle toetajate suunas. Sõnum märkis ka Bideni reaalset probleemi – tal pole piisavalt populaarsust noorte seas. Sanders ise ei võtnud pöördumises teisipäevaseid tulemusi jutuks. Ta keskendus probleemidele, mis koroonaviiruse tõttu töölisklassi perekondi tabavad ning olukorra leevendamisele. „Kriisihetkel on oluline, et me seisaks üheskoos sellele vastu,“ mainis Sanders.

Koroonaviiruse levik pani eelvalimistele piduri. Kuigi teisipäeval toimusid hääletused kolmes eelnimetatud osariigis, lükati mitmes piirkonnas valimised edasi. Teisipäeval oleks näiteks pidanud hääletus toimuma ka Ohios, ent seal suleti valimiskontorid. Sanders andis teada, et tema toetab pausi valimiskampaanias. Siiski pole teada, kaua senaator üldse kandideerimisel osaleb, sest paljud demokraadid peavad mehe taandumist õigeks valikuks, mis vähendab parteisisest lõhestumist. Eriti olukorras, kus Sandersi allajäämine on väga tõenäoline. Samal ajal ületas president Donald Trump vabariiklaste eelvalimisel nõutud 1276 delegaadi piiri, mis muutis ta oodatult partei ainukandidaadiks.

Samal teemal

11.03.2020
JOE VS BERNIE: kumb suutis olulise osariigi ära võluda? Biden kriitikule: sa ajad p*ska!
04.03.2020
ÕL USAs | Superteisipäeva võitja näib olevat Biden, miljardär Bloomberg põrus täielikult
29.02.2020
VALIMISKAMPAANIA: USA demokraadid otsivad parimat presidendikandidaati