LÄTIST: Umbes pooled lihatööstuse värava lähistele pargitud autod olid Läti numbrimärkidega.Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 17. märts 2020 21:45
Teisipäeva pärastlõunal seisis lihatööstuse Maks & Moorits ees 12 Läti tööliste autot. Hommikul oli Valkast Valgasse tööle sõitvatest inimestest piiril isegi väike saba.

Valkast Valga ettevõtetesse tööl käimise küsimus sai valitsuse otsusega lahenduse. Läti töölisteta oleks eriti raskes seisus olnud lihatööstus Maks & Moorits. Ühe ettevõttest väljunud töötaja sõnul on lihatööstuses rakendatud karmid ettevaatusabinõud.

Tema sõnul on liinitööl Lätist pärit inimesi väga palju ning esmaspäeva hommikul peeti nendega maha ka vestlus, et kas neil on võimalik ajutiselt Eestis elada. „Lätlased viskasid veel kibedalt nalja, et jääme siiasamasse vorstitsehhi öömajale,“ räägib ta.

Lihatööstuse töötaja sõnul käivad nende Lätist pärit inimesed tööl sõiduautodega, mitte tööliste bussiga nagu Elva elektroonikaettevõttes Enics. „Ma ei tea, mis meist oleks lätlasteta saanud, sest nemad kõik on ju liinitöölised,“ ütleb ta.

Eesti-Läti piiril öeldi Õhtulehele, et hommikul tuli piirile ka neid, kes ütlesid, et neil on vaja tööle sõita Tartusse. Praegune kaksiklinnale tehtud eriolukord nendele aga ei kehti ning neil tuli Lätti tagasi sõita.

Ühe Läti kodakondsusega, kuid Eestis elava naise sõnul on koroonapaanika Lätis oluliselt väiksem ning seepärast ei kardeta suurema nakatunute arvuga Eestisse ka sõita. „Aga ega ka Valgas suurt ohtu praegu ei ole, sest kogu Valgamaa peale on praegu tuvastatud vaid üks koroonaviiruse juhtum,“ räägib ta.

Piiriületusel on paljurahvuselisele linnale kohaselt näha üsna palju tõmmuma nahatooniga inimesi. Kõik piiri ületavad Läti kodanikud ei käi Eestis siiski tööl. Ühe jalgsi Valga südalinna poole kiirustava Valka härra sõnul tuli ta Eestisse, et siin töötukassasse minna.

„Olen Läti kodanik, aga tööl olen käinud kogu aeg Valgas. Praegu olen töötu. Täna oli mul vaja siia tulla, sest mul oli töötukassas aeg kinni pandud,“ kõneleb ta.

Kui reedel piiril olnud politseinikud näomaske ei kandnud, siis teisipäeval olid politseinikel ja kaitseliitlastel juba maskid ees. Töö käis kiiresti ning Valgas erinevalt Iklast piiril järejorda ei tekkinud. Piisavalt aega oli vastata ka nende inimeste küsimustele, kel hetkel Lätti sõidu soovi polnudki. Ühe Eesti poolt Lätti sõita soovinud naise küsimuse peale, kui kaua võtab aega tagasi tulles dokumentide vormistamine, vastati, et kuni kümme minutit. Läti poolel teisipäeval piiril kontrolli ei olnud.

Loe samal teemal ka SIIT.