KAKSIKLINNA TÖÖTAJATELE AVATUD: Piiri kaksiklinna töötajatele avamine tekitab politseiametnikele küll lisatööd, kuid see teeb ettevõtete olukorra pisutki lihtsamaks.Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 17. märts 2020 21:35
„Meie 300 töötajast käib Lätist tööl kakskümmend protsenti. Just nemad on liini taga. Kui lätlased tööle ei pääse, siis võib tekkivat olukorda võrrelda autoga, millel on puudu ainult 20 protsenti osadest, näiteks karburaator,“ ütles lihatooteid valmistava Valga ettevõtte Maks & Moorits tegevdirektor Olle Horm esmaspäeva lõuna ajal.

Olle Hormi mure oli suur, sest teisipäevast suleti piir koroonaviiruse tõttu, kuid suur osa ettevõtte töötajatest käib tööl Lätist. Valga vallavanem Ester Karuse pöördus valitsuse poole, et kaalutaks võimalust anda Valga-Valka kaksiklinna töölistele üle piiri liikumiseks eriluba. Mõni tund hiljem toimunud valitsuse pressikonverentsil pakuti välja, et piiri saavad mõlemat pidi ületada need kaksiklinna kodanikud, kes käivad tööl seal asuvates ettevõtetes. Eriluba ei puuduta siiski neid Läti elanikke, kes käivad tööl Elvas või Võrus.

Lätlased loovad Eesti toiduturvalisust

Karuse sõnul oli valitsuse otsus väga positiivne, sest see aitab leevendada toimetulekuraskusi piirkonnas, kus sissetulekud jäävad märgatavalt allapoole Eesti keskmist, ning see hoiab ära ka suure majanduskahju selle ettevõtetele. „Igapäevaselt tuleb lõunanaabrite juurest meile tööle hinnanguliselt pool tuhat inimest. Lätist käiakse tööle aga näiteks ka Elvasse ja Võrru,“ tõdeb ta.

Valka tööliste piiriületuse korda veel täpsustatakse, kuid Valga lihatööstuse Maks & Moorits, mööblitootmisfirma Gomab ja metallkonteinerite tootja Otolux töötajad võivad kergemalt hingata. Horm ütles Õhtulehele, et valitsuse otsus oli mõistlik seetõttugi, et nüüd võib end tunda toidugi suhtes turvaliselt. „Eriti praegusel ajal on oluline, et suudaksime end ise ära toita. Valgale eriloa andmise poolt räägib ka see, et meie vastas oleva Vidzeme valdades ei ole koroonaviirust tuvastatud,“ ütles ta Õhtulehele.

Endiselt on aga löögi all teiste Lõuna-Eesti linnade ettevõtted, sest valitsuse otsus puudutab siiski vaid Valga-Valka töötajaid. Elva vallavalitsus saatis valitsusele palve, et ettevõtluse jätkumise tagamiseks tehtaks erand ka piirist kaugemal olijatele. Vallavanem Toomas Järveoja ütles, et Lõuna-Eesti üks suuremaid ettevõtteid ja tööandjaid elektroonikaettevõte Enics Eesti AS pöördus vallavalitsuse poole murega, et alates 17. märtsist ei pääse nende töötajad, kes elavad Läti vabariigis, enam siia tööle. Enicsis töötab ligi 60 Läti kodanikku.

Üle piiri saab ka aedu pidi

Enicsi tegevjuhi Andres Kase sõnul on praegu tekkimas oht, et kui Eestis kriis süveneb ning Hiinas stabiliseeruvad olukord ja tootmine, võib ettevõte klientidest ilma jääda. See tähendaks hoopi ka sadadele Eesti töötajatele. Töö stabiilsuse tagamise alus on see, et tarned oleksid õigeaegsed. Läti töökäteta läheb aga olukord raskeks. Kase lisab, et asi oleks veelgi kurvem, kui suletaks lasteaiad. Vähemalt Elvas on need praegu veel lahti.

„Meie inimesed saavad tööle ettevõtte bussiga, nii et ei ole isegi seda probleemi, et Lätist pärit töötaja nakatub ühistranspordis,“ nendib ta.

Elva vallavanem tõdeb, et see ei ole küll kes teab mis argument, kuid Elva vallas on ühe spordiklubi treeneri koroonaviiruse test positiivseks osutunud. Samas on Valga vastas olev Läti piirkond teadaolevalt viirusest vaba.

Võru ühes suuremas ettevõttes, sügavkülmutatud pagari- ja kondiitritoodeteid tootvas Cristellas on samuti Läti elanikke ametis. Ka Võru linnapea Anti Allas leiab, et töökäsi hädasti vajavate Lõuna-Eesti ettevõtete töölistele võiks piiri ületamiseks eriloa anda.

„Riigipiir peab praeguses olukorras kinni olema, aga ettevõtete töötajad peaksid liikuda saama. Ma ei näe siin lisariski, seda enam, et meil on viirus siin endal olemas,“ ütleb ta.

Valga maavanem arvab aga, et kontrollitud piiriületus on mõistlikum lahendus kui kontrollimatu. „Parem lubada töötajad Eesti läbi piiripunkti, kui et nad hakkavad siia pääsemiseks otsima kõrvalteid või hoove. Sel juhul on nende tabamiseks vaja siitpoolt ka politseijõude rakendada ning võimalik viiruse levik on märksa tõenäolisem.“