Maailm

VANAST KINGANAHAST: piiblimuuseumi eksponaadid on võltsingud 

Toimetas Greete Kõrvits, 18. märts 2020 17:14
Juba 2018. aastal võttis muuseum mõned ürikud saalist ära, sest tekkis kahtlus, et need pole ehtsad.Foto: EPA/Scanpix
Ameerika Rahvuslikus Piiblimuuseumis hoiul olnud väidetavad Surnumere ürikud on ekspertide arvates tõenäoliselt võltsingud. Pärast kuus kuud kestnud analüüse leidsid teadlased, et küllap on ürikud valmistatud kinganahast.

BBC kirjutab, et esimesed ürikud leidis jutu järgi üks beduiinist karjus, kes 1947. aastal Surnumere kandis koobastes oma kadumaläinud lambaid taga otsis. Väidetavalt on tegemist vanade heebreakeelse piibli käsikirjadega. Ka muuseumi hinnalisemate eksponaatide hulka kuulusid nende sõnul mõned sellised ürikud. 

Washingtonis asuva muuseumi asutas 2017. aastal kristlasest ärimees, miljardär Steve Green. Ta kulutas muuseumi avamiseks üle 450 miljoni euro. Pole teada, kui palju ta muuseumile kuulnud kuueteistkümne üriku eest tasus, ent mujal maailmas on sarnased, autentsed ürikud maksnud miljoneid eurosid tükk. Suurem osa neist kuulub Iisraeli riigile. 2000ndatel aastatel hakkasid antikvariaatides levima kaheldava ehtsusega ürikud. Nende seast ostis enda eksponaadid ka piiblimuuseum ning eksperdid kahtlustasid kohe, et muuseum sai nendega korralikult petta. 2018. aastal võttiski muuseum osa neist väljapanekult maha, kui teadlased eeldasid, et need ei pruugi ehtsad olla. Paraku selguski nüüd, et ükski väljapanekul olnud fragment polnud päris püha dokument.

Iseenesest on tegemist väga tõetruu väljanägemisega võltsingutega. Nende valmistaja pihustas või pintseldas nad üle merevaigukarva ainega, mis andis neile vanaaegse väljanägemise, kuid tõenäoliselt on see lihtsalt loomanahast valmistatud liim.

See pole muuseumi jaoks esimene kord eksponaatidega ämbrisse astuda. 2017. pidi Green tagastama tuhanded esemed, kui selgus, et need olid illegaalselt Iraagist Ameerikasse smugeldatud.