Foto on illustratiivne.Foto: Mari Luud
Ohtuleht.ee 17. märts 2020 18:21
Pühapäeval Indoneesiast koju tulnud Irene on haige: tal on palavik, kuiv köha, nohu ja valulik kurk. "Isoleerisin end perest eemale nagu kord ja kohus, aga mul oli vaja infot, kuidas ja millal saan pere juurde minna ning mida peale hakata selle köhaga, kui olen reisinud läbi riskipiirkonna," on Irene mures.

Õhtuleht avaldab Irene sotsiaalmeedia postituse täismahus.

"Jõudsin Indoneesiast Tallinnasse üleeile ning mul on köha, selline kuiv, sügav ja paha. Indoneesias oli niigi palavik ning sellega koos tuli Tallinnasse jõudes lisaks köhale ka nohu ja valus kurk.

Isoleerisin end perest eemale nagu kord ja kohus, aga mul oli vaja infot, kuidas ja millal saan pere juurde minna ning mida peale hakata selle köhaga, kui olen reisinud läbi riskipiirkonna.

Helistasin kõigepealt perearstile, kes suunas mind minu sümptomitega numbrile 1220, et nõuaksin enda testimist. Viimaselt öeldi, et testitakse inimesi, kes on ainult 60+!

Suunati veel, et võin mure kurta numbrile 1247, kust uurisin, et kus ma tean 12 päeva möödudes, et mul viirust ei ole ning saan oma 1,5aastase lapse juurde naaseda? Öeldi, et seda ei saagi teada ning olukord on ebaaus, kus mind ei testita, aga nii on, sest valitsus ütleb. Uuesti suunati perearstile helistama.

Perearstile uuesti helistades, kirjutas ta mulle välja antibiootikumid. Mille eest, küsisin ma ja uurisin, et millest selline otsus, kui nad mind näinud ja kuulnudki ei ole? Perearst vastas, et ega ma neid võtma ei pea kui ei taha, aga hetkel on nii.

Täna hommikul helistasin uuesti perearstile, ütlesin, et olen tulnud riskipiirkonnast, niigi oli kohapeal palavik, nüüd on köha ja olen isoleeritud, kuid soovin teada saada, kas olen nakatunud, sest mul on kodus väike laps, kelle juurde soovin naaseda. Öeldi, et nüüd võib kiirabi teha ikkagi ka teistele kui ainult 60+ inimestele teste ja et helistaksin hädaabisse.

Valisin uuesti hädaabi numbri ja mulle käratati, et kas ma uudiseid ei loe ning testitakse vaid üle 60aastaseid. Helistasin perearstile tagasi, kes raius, et ei, testitakse ka teisi sümptomitega inimesi. Ütlesin, et kas nad siis vaataksid mu üle ja ka minu kopsude olukorra. "Teil on koroonaviiruse sümptomid ja ei, me ei saa teid kutsuda siia," vastas perearst, kes ütles, et peaksin ikkagi numbrile 1220 helistama, kes mulle siis kiirabi kutsub, kes mind testima peaks.

1220 ütles, et nad ei kutsu kedagi kuskile ning peaksin olema kodus 14 päeva. Helistasin uuesti perearstile, kes ütles, et helistaksin hädaabisse, kus mind ühendati hädaabi peastaabiga, kus mulle öeldi, et ei, mind ei testita ja et kas ma uudiseid ei ole lugenud. "Palun, tehke oma arvuti ja telefon lahti ning lugege ometigi uudiseid," ütles mulle hädaabi töötaja, kes raius, et alla 60aastaseid ei testita, isegi kui perearst suunab nendeni.

Küsisin, et kuidas ma kindel saan olla, et 14 päeva pärast ma oma last ei nakka. Öeldi, et kui ma kodus olen, siis viirus enam ei nakka. Küsisin, et kust selline info pärineb? Ei vastatud, öeldi, et sellised on riiklikud eeskirjad.

Helistasin tagasi perearstile, kes oli mind mitmel korral õhutaud hädaabisse helistama ning testi nõudma, ütles, et ma peaksin homme Magdaleenasse kopsuröntgeni tegema minema. Küsisin, et aga juhul kui ma olen koroonaviirusesse nakatunud, siis ma nakatan ju teisi inimesi. "Minge siis kui on vähem inimesi ja kandke maski," vastati mulle perearsti juurest ja öeldi, et ID-kaardil ootab mind retseptiravim ning läheksin ka apteeki ajal, kui on vähem inimesi.

Mida sellest olukorrast õppisin. Kõik numbrid suunavad teistele numbritele, ühtne vastus on;ükskõik, millised on sümptomid ja enesetunne: ei testita ning perearstil ei ole mitte mingisugust võimu teha mitte midagi. Ja kui me ei testi ka väiksemate sümptomitega inimesi ja õhutame neid ikkagi välja minema, siis nii see viirus levibki edasi, ei või?"

Samal teemal

Kommentaarid  (7)

Mann 18. märts 2020 09:23
Jaa, statistika näitab, et on kusagil 200 natukesega nakatanut. Aga need paljud, kes tegelikult kannavad kõiki koroonaviiruse tundemärke, nemad ei saa selgust. Sest need telefonid, kust saaks testimise infot, kinnitavad kui ühest suust. See ja see asutus enam teste ei tee. Vaat nii. Seega - polegi nagu midagi peale hakata.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS