Eesti uudised

VIDEO | PÖÖRANE KODUTEE EI LÕPE! Eesti pereisa: tagurdasin kiirtee äärel ummikust välja, nüüd ootame Saksamaal lubatud laeva 

Marvel Riik, 17. märts 2020 16:54
Olukord Sassnitzi sadamas.Foto: Henry Tiitus
Rohkem kui sadakond autot ootab Põhja-Saksamaa sadamas praami, mis viiks Baltikumi rahva koju. Ootajate seas on ka Henry Tiitus koos elukaaslase ja pisitütrega. Pere lootis esmalt sõita lubatud ühiskolonnis läbi suletud Poola, ent seda võimalust ei avanenudki.

Õhtuleht rääkis pereisa Henry Tiitusega, kes koos elukaaslasega ja väikese tütrega mööda Euroopat reisis, viimati esmaspäeval. Siis oli perekond Portugalist Saksamaale jõudnud ning ootas, et täituks Eesti välisministeeriumi lubadus: Baltikumi rahvas pääseb kolonnis sõites läbi Poola, mis oli juba paar päeva tagasi oma riigipiirid sulgenud.

Samal teemal

Ootamine Frankurt Oderi ääres aga ei tasunud ennast esimesel hetkel ära: esmaspäeva õhtul tuli uudis, et Poolast siiski ei ole võimalik läbi sõita. Seetõttu hakkas perekond otsima uusi võimalusi. Soov oli jõuda koju, sest poolteiseaastase tütrega ei tahetud jääda kuhugi lõksu.

„Jäime Oderi ääres ummikusse kolm kilomeetrit enne Poola piiri. Tegu oli kaherealise teega, kust ei olnud kuhugi enam minna,“ kirjeldas Tiitus esmapäeva õhtut. Olukorra piiril muutsid veelgi teravamaks leedukad, kes inimketina blokeerisid tee ja ajasid harja punaseks Poola korrakaitsjatel.

Eesti pere aga hakkas koostama uut plaani. Leiti, et pool kolm öösel läheb Põhja-Saksamaalt Travemündest laev Rootsi Malmösse. „Aga olime ummikus. Palusin mõnel veoautol natukene manööverdada, et saaksin paar kilomeetrit tagurdada kiirtee äärel,“ jutustab pereisa. „Inimesed olid vastutulelikud. Pääsesin ristmikule, kust sai üle muru sõites kiirteelt ära.“

Kihutanud paar tundi Travemünde laeva suunas, kuhu olid juba ka piletid ostetud, hakkas pere saama Poola piiri äärde jäänud teistelt eestlastelt teavitusi, mis tekitasid tehtud plaanides segadust. Nimelt oli Poola piirivalve jaganud lendlehti, kus olid kirjas võimalikud variandid, kuidas piirilt Eestisse pääseda. Frankfurdist pidi Kaunasesse minema erirong, Põhja-Saksamaalt Sassnitzist praam Leetu ja konvoi läbi Poola.

„Alguses me seda infot ei uskunud. Helistasime välisministeeriumisse, aga sealt ei osatud midagi kindlat öelda. Siis teatas eestlane piirilt, et sai kolonni järjekorda. Järelikult pidi infol olema mingi tõepõhi,“ rääkis Tiitus. „Helistasime uuesti välisministeeriumisse, kust ikka ei osatud midagi öelda. Ei soovitatud tagasi minna, aga samal ajal tuli ministeeriumist teade selle lendlehe infoga.“

Pereisal ajas närvi mustaks, et samast ministeeriumimajast antakse erinevat infot. Siiski otsustati haarati uuesti õlekõrrest ja minna Sassnitzi, sest mingi osa teekonnast oli juba läbitud. Rootsi kaudu minnes oleks tulnud veel kuidagi pääseda Soome, aga kuuldavasti oli ka see piire sulgemas. Ja nii tõepoolest veidi hiljem juhtuski.

50 kilomeetrit enne sadamat pidas Saksamaa politsei kinni perekonna matkamasina. Nimelt oli politsei teadlik, et inimesed liiguvad sadamasse, ning kõik laevasõiduhuvilised korjati kokku ja viidi korraga sadama kinnisele alale, kus nad on praeguseni. Tiituse hinnangul ootab sadamas rohkem kui sada autot, valdavalt Baltikumi numbrimärkidega. „Aga keegi pole küsinud dokumenti, piletit ega midagi sellist,“ kirjeldas ta olukorda Sassnitzis.

Ta on põgusalt suhelnud kümmekonna eestlasega. Kui palju kaasmaalasi sadamas tegelikult võiks olla, seda ei oska pereisa hinnata. Koroonaviirust peljates istub pere valdavalt matkabussis, kus on korralik vee- ja toiduvaru. „Teistel neid pole. Täna siin keetsime mõnele teed ja andsime paar pudelit vett,“ rääkis ta. „Keegi siin maske ei kanna, kuigi köhitakse. Nii et ei kipu eriti suhtlema.“

Kiituse jagub perel aga sakslastele, kes on sadama kontoriruumid tühjaks teinud, et väsinud reisijad saaksid puhata.

Eesti välisministeeriumi pressiesindaja Fred Püssi sõnul ministeerium naasjate kohta arvet ei pea. „Mis puudutab Saksa-Poola piiri, siis olukord seal on muutunud väga kiiresti ja oleme kogu aeg püüdnud edastada inimestele kõige aktuaalsemat infot,“ ütles Püss.

Tallinki juht Paavo Nõgene teatas teisipäeva keskpäeval, et õhtul liigub nende laev Sassnitzi. „Homme väljub laev Sassnitzist eestlaste, lätlaste ja nende autodega. Pileteid võimalik osta, osalustasu pigem sümboolne,“ seletas Nõgene. Sealt edasi on arutusel, kas laev jääb tegema kaubavedu Saksamaa ning Eesti, Läti ja Leedu vahel.

Laev Romantika väljub Riia sadamast 17. märtsi õhtul mitte varem kui kell 20.00. Reis Riiast Sassnitzi kestab 24 tundi. Romantika planeeritud väljumine Sassnitzist toimub kolmapäeva, 18. märtsi hilisõhtul kell 23.55 kohaliku aja järgi. Romantika suundub Sassnitzist Lätti Ventspilsi sadamasse, reis kestab 16 tundi. Reisijad majutatakse kajutitesse ning laeval on tagatud toidu ostmise võimalus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee