VAIKELU: Suurbritannia peaminister Boris Johnson soovitas riigi elanikel seoses koroonaviiruse levikuga vältida sotsiaalseid kontakte ja asjatut reisimist. Pilt on tehtud teisipäeva hommikul Londonis Waterloo raudteejaamas, kus tavaliselt tungleb palju inimesi.  Foto: EPA/Scanpix
Tiina Tamman, London 17. märts 2020 17:30
Suurbritannia pealinn London on koroonaviiruse leviku poolest paar nädalat riigi teistest piirkondadest-linnadest ees, ent riigi päris lukku panemine tähendaks suuremat otsustavust kui praegu. Tähendaks käske ja keelde. On teada, et nädalavahetusel tuleb käsk riigi kõige nõrgematel inimgruppidel panna end kolmeks kuuks koduaresti.

 Need on siis üle 70 aasta vanused inimesed (ja neidki on ligi 9 miljonit), lisaks krooniliste haiguste põdejad, elundi siirdeoperatsiooni läbiteinud, verevähihaiged ja rasedad naised. Ent võib-olla ei tule seegi mitte käsu, vaid soovituse korras, nagu kõik senised suunised.

Eelmine valitsuse viirusplaan, mis avalikustati läinud neljapäeval, on praeguseks kõrvale heidetud. Seda kritiseeriti tugevalt ja esmaspäeval istus valitsuse kriisikomisjon (Cobra) uuesti koos. Nüüd on valitsusel uus plaan. 

Ametlik versioon on küll, et kõik läheb plaanipäraselt, ent viirus on oodatust kiirema levikuga ja nii on tehtud uus modelleerimine Põhja-Itaalia mudeli najal. Lubatakse igapäevaseid valitsuse pressikonverentse, neist tehakse otseülekandeid.

Esmaspäeval teatas peaminister Boris Johnson, et nüüd soovitatakse inimestel vältida kokkupuuteid teiste inimestega, vältida teatreid ja pubisid, vältida asjatut reisimist, pigem töötada kodus. Ja kohe samal õhtul sulgesid Londoni teatrid oma uksed, paljud pubid ja teised meelelahutuskohad on teinud sama. Samas on nad nördinud, et valitsus otseselt ei käskinud neil uksi kinni panna, mis tähendab, et neil ei ole võimalik ka kindlustuse kaudu mingit kompensatsiooni saada. 

See kindlustuspunkt on juba tuttav neile, kes on oma turismireisid viiruse kartuses tühistanud ning siis avastanud, et nende reisikindlustus ei kompenseeri tühistamist juhul, kui valitsus pole otseselt keelanud konkreetse riigi külastamist. Samalaadne on nüüd olukord näiteks teatritega. Kui valitsus pole otseselt andnud käsku uste sulgemiseks, ei maksa kindlustus neile kompensatsiooni. Ja siin riigis on teatrid kõik erafirmad, ehkki mõni neist saab küll riigilt väikest toetust. Mitmed teatrid on palunud külastajatel mitte raha tagasi nõuda, kui nende etendused ära jäävad.

Praegu räägitakse uue rahandusministri Rishi Sunaku rahalisest toetusest väikestele lõbustusasutustele. Alles see ju oli, kui Sunak tegi teatavaks riigi uue eelarve, ent nüüd arvatakse, et sellele tuleb mitu nulli juurde kirjutada. Palju räägitakse ka sellest, et endise valitsusplaani jätkumise korral oleks surnute arv lõpptulemusena olnud 250 000, nüüd aga eeldatakse, et neid saab olema vaid mõni tuhat. Hetkel on teada 55 surmajuhtumit, ent küllap on päeva lõpuks neid vähemalt 20 võrra rohkem.

Kohalikud valimised lükati edasi 

Mis on siis selge selles kiiresti muutuvas olukorras? Kohalikud valimised, mis pidid toimuma mai alguses, on aasta võrra edasi lükatud. Koole ei suleta, ehkki nii mitmedki on omaalgatuslikult töö katkestanud. Pole veel selge, mis saab kevadistest eksamitest. Need võidakse sügisesse lükata. 

Lennufirmad on tõsistes raskustes, sest põhimõtteliselt ei taha ju keegi lennata ja pole ka, kuhu. British Airways, mis on küll erakätes, on võimeline paar-kolm kuud praegusele kriisile vastu panema, ent Eestissegi lendav Ryanair saadab oma töötajad lihtsalt palgata puhkusele. 

Kõige enam kardetakse tervishoiusüsteemi pärast. Kas see tuleb üldse toime? Normaalseteski oludes on puudu 40 000 medõde. Ka on riigis intensiivravis vaid 5000 voodikohta. Puudus on kopsuventilaatoritest, mis aitavad raskel kujul viirust põdevatel haigetel hingata. Valitsus on värvanud mitmeid tööstusettevõtteid ümber profileeruma, et taolisi ventilaatoreid valmistada. 

Kriisi lõppu ei oska keegi ette näha. Lahendust tooks vaktsiin, ent selle kasutusele võtmiseks läheb veel vähemalt aasta.