Maailm

SOOME PROFESSOR: koroonaepideemia kestab kolm kuud (1)

Toimetas Aadu Hiietamm, 17. märts 2020 14:00
Meilahti haigla HelsingisFoto: EPA/Scanpix
Koroonaviiruse esimene laine võib Soomes kesta veel kolm kuud, vahendab  epideemiate mudelitele spetsialiseerunud Turu ülikooli professori Kari Auraneni arvamust YLE Uutiset. 

Professori sõnul on epideemiate kestust võimalik prognoosida. Selleks on vaja teada kaks muutujat: esiteks nakkuvusarv (R0), mis näitab, kui mitut tervet inimest suudab üks nakatunu nakatada. Teiseks on vaja teada, kui kiiresti levib nakkus ühelt inimeselt teisele.

Hiinas Wuhani linnas oli R0 viiruse kontrollimatu leviku ajal 2 - 3 ehk üks haige suutis nakatada 2 - 3 tervet inimest. Soome puhul kasutatakse prognooside tegemisel seni numbrit 2 või isegi alla selle, sest riigis on kontakte kõvasti piiratud.

Koroonaviiruse nakkusohtlikkus kestab üks nädal. See tähendab, et koroonaviirus on küll kiire, aga võrreldes hooajalise gripiga siiski suhteliselt aeglaselt leviv viirus.

Samal teemal

Ilma sotsiaalsete kontaktide kärpimiseta oleks koroonaviirus käinud Soomest üle 2-3 kuud kestva võimsa lainena. Laine tipp oleks olnud aprilli esimesel nädalal. Nakkuse oleks saanud üle poole Soome elanikest. Neist enamus oleks põdenud haiguse läbi kergel kujul.

Praegu Soomes koroonaviiruse leviku piiramiseks rakendatud meetmed hakakvad mõju avaldama kahe kuni kolme nädala pärast. Nakatumisi tuleb vähem, kuid epideemia kestab kauem ehk vähemalt kolm kuud, arutleb professor Kari Auranen.

Ta lisab, et selle mudeli puhul on tegelikult kaks suurt küsimärki. Nii  ei ole  teada, kui suurel osal nakatunutest puuduvad haigusnähud. See selgub tõenäoliselt alles pärast epideemia lõppu, kui antikehade testid näitavad, kui  paljud Soome elanikest said nakkuse.

Samuti puuduvad veel usaldusväärsed andmed nakatumistest laste seas ning nende võimest viirust edasi levitada. Auranen lisab, et tavalise hooajalise gripi puhul lapsed nakatuvad ja levitavad haigust edasi. Praeguse koroonaviiruse puhul on aga laste vaevused olnud leebed ning seetõttu napib ka infot. Professor peab kõige halvemaks stsenaariumiks seda, kui lapsed nakatuvad ja nakatavad teisi samamoodi kui täiskasvanud.

Samal teemal

19.03.2020
KRIISIRIIK: Itaalias on nakatunud 41 035 ja surnud 3405 inimest
18.03.2020
KOROONAVIIRUS LEVIB 171 RIIGIS: 217 000 nakatunut, üle 8900 surnu ja 84 300 tervenenut. Itaalias suri ühe päevaga 475 patsienti
17.03.2020
OTSUSTATUD! Berliini ehitatakse haigla kuni 1000 koroonapatsiendile
17.03.2020
Koroonaviiruse kiirem levik sundis Briti valitsust senist plaani muutma