AS Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene Foto: Teet Malsroos
Johanna-Kadri Kuusk 17. märts 2020 12:04
Teisipäeval kell 12 annavad pressikonverentsi terviseameti peadirektor Merike Jürilo, sotsiaalminister Tanel Kiik, välisminister Urmas Reinsalu ning PPA integreeritud piirihalduse büroo juht Egert Belitšev.

 

PPA esindaja Eger Belitšev rääkis, et Eesti piiripunktides on küll järjekorrad, aga nad annavad oma parima, et piiriületus oleks võimalikult sujuv. Kõige suurem probleem on Belitševi sõnul kaubaveoga.

„Praegu toimuv on politsei- ja piirivalveameti jaoks väga ressursimahukas,“ tõdes ta. 

Kiik: mitte kedagi ei jäeta hätta

Sotsiaalminister Tanel Kiik kinnitas, et praegu tulevad haiglad toime koroonaviirusest tuleneva lisakoormusega. Lisaks peavad haiglad hakkama saama muude hooajaliste haiguste raviga. „Need inimesed, kes vajavad teste ja hospitaliseerimist, seda ka saavad. Testimine käib edaspidi juhtumipõhiselt. Me ei plaani teha masstestimist. Edaspidi on nii, et kiirabi tuleb välja siis, kui inimese elu on ohus ja ta tõesti vajab hospitaliseerimist. Teised saavad minna testi tegema selleks vastavas kohas,“ sõnas ta.

Nakatunute ja tervishoiutöötajate hoidmiseks on tähtsad isikukaitsevahendid, millest on puudus terves Euroopas. Eesti on osa suuremast ühishankest, koostööd tehakse välisriikidega ja Maailma Terviseorganisatsiooniga. „Euroopa Liit on solidaarne liit ja peab näitama solidaarsust rasketel aegadel nagu praegu,“ ütles Kiik.

Sotsiaalminister teatas, et töötukassa abiga plaanitakse katta 70 protsendi ulatuses nende inimeste palk, kes on kriisiolukorra pärast tööst ilma jäänud. „Loodame et see olukord on ajutine, et kahest või kolmest kuust piisab, kuid oleme valmis vajadusel seda olukorda pikendama,“ rääkis Kiik. „Haigekassa on mõeldud inimeste tervisemurede katmiseks ja tervete inimestega tegeleb töötukassa,“ kordas minister üle ja lisas, et valitsus on arutanud erimeedet, mille järgi ei oleks esimesed kolm haiguspäeva inimese enda kanda. „Peamine sõnum inimestele on see, et jääge rahulikuks. Mitte keegi ei jää abita,“ kinnitas Kiik.

Reinsalu: Soome paneb varsti piirid kinni

„Venemaa suleb oma piirid homme. Soome suleb oma piirid lähipäevadel, see võib olla homme, kolmapäeval või neljapäeval. Kui Soome võtab selle otsuse vastu, siis Soome kodanikud pääsevad sinna ja need, kellel on Soomes elamisõigus, kuid kõigile teistele on Soome riiki sisenemisel määranud 14päevase karantiini. Oleme Soomega kokku leppinud, et Eesti kodanikel on võimalik läbi Soome Eestisse tagasi tulla,“ seletas välisminister Urmas Reinsalu.

Reinsalu lisas, et tähelepanu pööratakse ka Egiptusele, mis plaanib paari päeva pärast oma õhuruumi kinni panna.

„Mis puudutab Saksamaa piire, siis meil oli nende välisministriga koosolek ja ta lubas kojunaasmise transiiti kolmandatele isikule," rääkis välisminister, toonitades, et lubatud pole kõrvalepõiked näiteks Eiffeli torni imetlemiseks. „Nad lubavad läbi vaid inimesi, kes on teel koju.“ 

Tallink toob eestlased koju

Reinsalu sõnul on Saksamaa ja Poola piiril täielik tohuvabohu. „Saksa politsei on tublit tööd teinud ja Saksamaa president on ka Poolat väga tugevalt survestanud, et see olukord laheneks,“ kirjeldas ta. Poola taganes ka kokkuleppest Eestiga selles, et eestlased saaksid ühises autokolonnis läbi Poola kodumaa poole sõita.

Tallinki juht Paavo Nõgene teatas, et teisipäeva õhtul liigub nende laev Saksamaale Sassnitzi linna, kuhu nad võtavad tee pealt kaasa kõik Saksamaale soovijad. „Homme väljub laev Sassnitzist eestlaste, lätlaste ja nende autodega. Pileteid võimalik osta, osalustasu pigem sümboolne,“ seletas Nõgene. Sealt edasi on arutusel, kas laev jääb tegema kaubavedu Saksamaa ning Eesti, Läti ja Leedu vahel.

Laev Romantika väljub Riia sadamast 17. märtsi õhtul mitte varem kui kell 20.00. Reis Riiast Sassnitzi kestab 24 tundi. Ka kõigil Saksa kodanikel, kellel on vaja jõuda tagasi Saksamaale, on võimalik osta pileteid laevale Riia terminalist alates kella 19.00 täna õhtul, 17. märtsil. 

Laev Romantika planeeritud väljumine Sassnitzist toimub kolmapäeva, 18. märtsi hilisõhtul kell 23.55 kohaliku aja järgi. Romantika suundub Sassnitzist tagasi Riia sadamasse, reis kestab 16 tundi. Reisijad majutatakse kajutitesse ning laeval on tagatud toidu ostmise võimalus. Neljapäeval jõuab laev tagasi Riiga.

Pileteid väljumisele liinil Sassnitz-Riiasaab broneerida Tallinki kodulehel. Piletimüük sellele liinile avatakse tänase päeva jooksul. Eelmüügist pileti ostmine on kohustuslik.

Terviseameti juht: palun ärme näita näpuga

Tema sõnul on kõige olulisem praegu see, et hooliksime haigestunutest ja aitaksime nende lähedasi. „Samuti soovin üle korrata selle, mida minister ütles. Palun hoiame haigena eemale oma perekonnast, eakatest lähedastest ja hooldekodudest, haiglatest. Aitame üksteist kogukondadena, siis saame sellest lihtsamalt üle,“ sõnas ta.