Foto on illustreerivFoto: Kristo Kaasik
Hindrek Pärg 16. märts 2020 22:01
Tundub, et eestlaste, lätlaste ja leedukate lootus pääseda läbi Poola kolonnina Eestisse, purunes. 

Pühapäeva õhtul saatis välisministeerium teate, et kõik eestlased, kes ootavad Saksamaa-Poola piiril pääsu Baltimaade suunas, edastaks esmaspäeva hommikul kella 8ks vastavasisulise soovi. Väidetavalt jõudsid Balti riikide ministrid Poola välisministeeriumiga kokkuleppele, et moodustatakse humanitaarkolonn, mis eskorditakse läbi Poola territooriumi. Kokku andis oma soovist teada 73 inimest. 

Esmaspäeva õhtul tabas aga piiril ootavaid eestlasi ja teisi baltimaalasid ebameeldiv üllatus - kolonn jääb ära. Eestlastele saadeti selline sõnum:  "Välisministeerium teavitab, et Poola ei nõustu võimaldama piiriületust sõiduautodele (kuni seitse inimest). Veel toimib praamiühendus suunal Saksamaa-Rootsi ja Saksamaa-Leedu. Estravel on valmis broneeringutega aitama." 

Õhtulehele kinnitati välisministeeriumist, et läbi lasti (mini)bussid ja masinad, kus on rohkem kui seitse inimest, ent sõiduautosid Poola siseneda ei saa. Mõni minut helistati ministeeriumist tagasi, ning öeldi, et piiril valitseva segaduse tõttu pole võimalik kinnitada, kes ja mitu masinat läbi lasti ning kas üldse lasti. Küll aga öeldi kindlalt, et piirilt pääsesid läbi need inimesed, kes tulid piirile ilma sõiduvahendita ning neid transporditakse Leedu piirile saatkonna autoga.

Piiril lõksus olevatel eestlastel on üks võimalik variant koju jõuda minna praamiga Saksamaalt Stockholmi, samuti on Poolast võimalik ümber sõita praamiga, mis läheb Travemündest Liepajasse.

Lisatud välisministeeriumi kommentaar:

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul selgus 16.03 pealelõunal, et eilne kokkulepe täna enam sellisel kujul toimima ei saa, mistõttu andis välisministeerium piirilolijatele teada, et plaanitud vormis läbi Poola ei ole siiski võimalik sõita.

Kaalukeeleks said Poola poolt esitatud tingimused, mille kohaselt oleksid eestlased pidanud autod Saksamaale jätma ja näiteks rongiga läbi Poola tulema.

Töö Poola trassi avamiseks jätkub ka täna öösel, kuid me ei saa kinnitada, et see saab toimuma.

Välisministeerium jätkab aktiivset suhtlemist abivajajatega ning olukorrale lahenduse otsimist.