Eesti uudised

VIDEO | Helme: pisteliselt hakatakse kontrollima, kas inimesed peavad karantiinist kinni (3)

Toimetas Viljar Voog, 16. märts 2020 16:21
Valitsuse pressikonverentsFoto: Erki Pärnaku
Täna kehtestas Vabariigi Valitsus lähtuvalt koroonaviiruse põhjustatud kriisist kasiinodele tegutsemiskeelu ja lubas olümpiamängudeks valmistuvad sportlased tagasi Audentese treeningsaalidesse.

Neist ja muudest viimase aja kriisiotsustest annavad 15.30 algaval pressikonverentsil aru peaminister Jüri Ratas, siseminister Mart Helme, välisminister Urmas Reinsalu ning sotsiaalminister Tanel Kiik.

Samal teemal

„Sotsiaalmeedias on levima hakanud erinevad valeväited. Teadlik valeinfo levitamine on lubamatu ja teadlik valeinfo levitamine on ka karistatav. Tahtlik paanika tekitamine ja inimeste eksitamine on, eriti kriisiolukorras, eriti ohtlik,“ sõnas Ratas.

Mart Helme sõnul tuleb kindlasti välja selgitada, kust väärinfo Tallinna sulgemisest liikuma hakkas. „On väga oluline teada saada, kas see on rahva linnalegend, mis hakkas levima, nagu mulle on öeldud, Keilast,“ väitis Helme, et keegi olevat kuulnud, kuidas keegi kaitseliitlane rääkis telefonis, et kõik piirid lähevad kinni. „Võimalik, et see on üks allikas. Kui see on linnalegendi tasemel, pole hullu, selgub väga ruttu, et see ei pea paika. Kui see on kusagilt väljastpoolt inspireeritud infooperatsioon, on olukord hoopis tõsisem. Pädevad organisatsioonid tegelevad selle välja selgitamisega, kust see jutt liikvele läks ja kuhu juhtmed võiksid välja viia.“

Millised võimalused on riigil selliste libauudistega võitlemiseks? „Eestis vaikivat ajastut ei kehtestata,“ kinnitas Helme. „Kui meil on tegemist ühiskonda destabiliseeriva infooperatsiooniga, nagu oli juttu, siis need allikad on Eestis võimalik kindlaks teha. Kui need tulevad väljastpoolt Eestit, on samuti võimalik neid kindlaks teha, et need on sealt tulnud. Aga me ei saa kellegi Facebooki või Instagrami kontosid kinni panna,“ lisas siseminister.

Alkoholimüüki võidakse piirata, aga mitte keelustada

Sotsiaalminister Kiik ütles, et kui alkoholi müügikeeldu pole valitsus arutanudki, siis sama ei saa öelda müügi piiramise kohta. „Praeguses olukorras, kus inimestel on vähem kohustusi ja rohkem vaba aega, peame mõtlema ka selle peale, et öistel tundidel ei hakkaks toimuma kollektiivset sotsialiseerumist pubides ja muudes kohtades, kus on oht esiteks nakkuseks, aga samas ka oht, et see toob lisatööd politseile, päästeametile ja kiirabile. Praegu on selline aeg, kus peaksime toimima kaine peaga,“ ütles Kiik.

Rataski kinnitas, et alkoholi müüki ei keelustata.

Peaministril oli sõnum Eesti eakatele ja kroonilistele haigetele: „Püsige kodus nii palju kui see on võimalik ja vältige lähikontakte nii palju kui see on võimalik.“ Peaministri soovitusel võiksid inimesed käia poes nii vähe kui võimalik ja eelistada sularahas maksmisele pangakaarti.

Karantiini hakatakse kontrollima

Eestisse saabuvad isikud suunatakse kaheks nädalaks karantiini, et vältida nende poolt täiendavat viiruse sissetoomist Eestisse. Helme sõnul hakatakse seda edaspidi ka kontrollima: „Kaasame vabatahtlikke ja riiklikult volitatud inimesi ja institutsioone, kes hakkavad pisteliselt tegema kontrolle, et inimesed tõepoolest karantiinis on. Me teame, et inimene täpselt on nii suur siga, kui tal olla lastakse.“

Eestlased jäid piiride vahele lõksu

Reinsalu andis teada, et tema silmis ei juhi ta enam välis-, vaid konsulaarasjade ministeeriumit. „Meie ülesanded üks, kaks ja kolm on aidata Eesti inimesi, pakkuda neile infot ja leida lahendusi koju jõudmiseks,“ sõnas Reinsalu.

Välisminister mainis ka üht juhtumit, mis näitab, kuidas olukord Euroopas pidevalt muutub. Grupp Eesti mehi soovis Ukrainast läbi Poola koju tulla, kuid pärast Ukraina piiripunkti läbimist selgus, et Poola piirid on juba sulgenud. Samal hetkel jõudis ka teade et Ukraina piirid sulguvad nüüd ja kohe. „Meie mehed jäid justkui maa ja taeva vahele,“ sõnas Reinsalu ja kiitis Eesti diplomaate, kelle töö tulemusel said mehed siiski Ukrainlasse naasta. „Loodetavasti jõuavad nad läbi Valgevene Eestisse,“ lisas välisminister.

Enda muredest peaksid eestlased teada andma meiliaadressil konsul@mfa.ee.

Samal teemal

13.04.2020
KOROONABLOGI | Spordimaailmas valitseb seninägematu krahh
17.03.2020
PIIRIKONTROLL ON TAASTATUD! President andis nõusoleku Kaitseliidu kaasamiseks
17.03.2020
OTSE TULIPUNKTIST: Eesti sportlased selgitavad, kui karmid piirangud on kehtestatud välismaal
17.03.2020
KOROONAVIIRUS LEVIB 162 RIIGIS: 7200 surnut ja 183 000 nakatunut. Euroopa Liit suleb teisipäeva keskpäevast 30 päevaks kõik välispiirid