Eesti uudised

PÖÖRANE KODUTEE! Eesti pere: kõik varises selja taga kokku, nüüd ootame Poola piiril autode ühiskolonni 

Marvel Riik, 16. märts 2020 15:08
UMMIK TULEKUL: vasakpoolsel pildil on näha ummikut Görlitzi juures, parempoolsel aga Frankfurt Oderi äärset teed, kus samuti on tekkimas ummikud.Foto: Kollaaž, Henry Tiitus
„Hakkasime reede hommikul Portugalist uhama,“ kirjeldab enda pere pöörast teekonda Poola piiri äärde Henry Tiitus. Praegu ootab ta koos elukaaslase ja väike tütrega juhiseid välisministeeriumilt, et ühiselt teiste Baltikumi kodanikega sõita kolonnis läbi suletud Poola kodumaa suunas.

Pere viis Portugali reisihimu. Nende plaane sundis äkitselt ümber mängima poolteistaastane tütar Nora. „Asi hakkas hapuks minema siis, kui Itaalia lukku pandi. Arutasime [elukaaslase Triinuga], et võib-olla ei ole tark hakata tagasi sõitma... Aga jääda 1,4aastase lapsega kuhugi Portugali, kus olukord läheb hapuks nagu igal pool?!“ arutles Henry Tiitus. Praegu ootab ta Saksamaal Frankfurt Oderi ääres juhiseid välisministeeriumilt, et saaks koos teiste baltlastega läbi kinnise Poola kodu poole sõita.

Samal teemal

Kui perekond hakkas Portugalist sõitma, ei teadnud nad veel, mis neid ees ootab. Küll aga nägid nad, et pääsesid minema viimasel hetkel. Kui nad sõitu alustasid, olid vaid üksikud riigid piirid sulgenud. Oli kartus, et sama teevad Hispaania, Prantsusmaa ja Saksamaa.

„Esimese päeva lõpuks jõudsime Hispaania keskele. Nägime pressiteadet, et riik plaanib ennast lukku keerata. Sõitsime veel öösel üle Prantsusmaa piiri ja järgmine päev tuligi uudis, et Hispaania paneb ennast lukku. Kõik varises selja taga kokku,“ jutustab pereisa. Piiridel hämmastas eestlasi ametnike töö: polnud kedagi ega midagi, mis kontrolliks tulijaid-minejaid. „Piiril polnud sisuliselt kedagi. Null. Mitte midagi ei toimunud.“

Pärast väikest puhkehetke kiirustati Saksamaale, kus nendeni aga jõudis juba teade, et Poola on riigipiiri kinni pannud. Selle vaatamata otsustati sõita Poola piiri äärde ja vaadata, mis täpselt toimub. Infot oli palju ja vastuolulist. Piirini perekond tõtt-öelda ei jõudnudki: neli kilomeetrit enne seda tuli kiirus maha võtta ning sarnaselt teistega ummikus seista ja loota parimat. Plaan B oli põhimõtteliselt olemas: kuidagi oleks proovitud Eestimaale jõuda läbi Rootsi.

„Aga meile kirjutas üks Läti tuttav, et Balti riigid on jõudnud mingile kokkuleppele. Leidsime selle uudise Läti Delfist ja siis pool tundi hiljem nägime seda välisministri Facebooki seinal,“ ütleb Tiitus.

Pühapäeva õhtutundidel välisministeeriumist tulnud sõnum mõjus tõelise palsamina kõigile neile, kelle koduteed takistas Poola äsjane otsus, et riigis taastatakse piirikontroll ning välisriigi kodanikud ei saa Poola siseneda. Nimelt olid Urmas Reinsalu ja teised Balti riikide välisministrid leppinud Poola välisministeeriumiga kokku Balti riikide kodanike evakueerimises Saksa-Poola piirilt. Leppe kohaselt moodustatakse Balti riikide elanike sõidukitest humanitaarkolonn, mis eskorditakse läbi Poola territooriumi.

Kui lõpuks saadi ministeeriumilt kinnitus kolonni toimumise kohta, tuli õnne tänada, et neil õnnestus suure tee ummikutest pääseda veoautode parklasse ja sealt sõita ligi 200 kilomeetrit Görlitzist põhja poole Frankfurt Oderi äärde.

Esmaspäeva keskpäeval on pereliikmete hääletoon positiivne ja oodatakse järgmiseid juhiseid välisministeeriumist. „Kolonni veel [Oderi ääres] ei ole. Praegune seis on selline, et hommikul üheksa paiku saatis ministeerium meile sõnumi, et meid on lisatud kolonni nimekirja,“ vahendab pereisa värskemat infot.

Ministeeriumi teatel tegeletakse praegusel momendil Balti riikide konvoi koordineerimisega. „Me oleme tänulikud, et kokkulepe saavutati ja inimestel aidatakse ikka koju jõuda. Suured kiitused meie poolt,“ väljendab Tiitus ministeeriumile oma tänu.

Kolonni täpsemat kogunemispaika ei ole eestlastele veel öeldud. Aega tehakse parajaks ühes parklas tee ääres, kus on juba näha Leedu numbrimärgiga autosid.

Perekonna reisimist saab jälgida SIIN.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee