Eesti uudised

Täiendatud! 

ETTEVAATUST! Kriisiolukorrast võivad kasu lõigata kelmid ja petised (1)

Aare Kartau, 17. märts 2020 08:48
Foto: Tiina Kõrtsini
Eestis ja ka mujal maailmas valitseb koroonaviiruse pandeemia tõttu ärev olukord. Situatsioonist üritavad kasu lõigata pahatahtlikud petised, kes võivad murelike inimeste hirmudele panustades palju kurja korda saata.

Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre sõnul kasutavad kelmid iga võimalust, et inimestelt raha välja petta. „Selleks muudetakse pidevalt ka oma skeeme vastavalt parasjagu aktuaalsetele teemadele, nii rakendatakse ka koroonaviirust oma kelmuste vankri ette,“ kinnitab Tambre. Teistes riikides on politsei saanud teateid võimalikest telefonikelmustest ja andmepüügist. Kuigi teadaolevalt ei ole Eesti inimesed end petta laskunud, on kurjategijad seda siiski üritanud.

Samal teemal

Tambre hinnangul on kelmuste puhul oht, et inimestele hakatakse telefoni teel pakkuma näiteks isikukaitse- või desinfitseerimisvahendeid, millest kauplustes kohati puudus on. Inimene kannab raha üle või annab helistajale oma pangakaardi andmed, kuid kaupa kätte ei saagi.

Samuti tuleb kriminaalbüroo juhi sõnul olla ettevaatlik igasuguste e-postile saabunud kirjade osas. Enne kui avada kirjas olevaid linke või manuseid, tuleb veenduda, et kiri on tulnud usaldusväärselt allikalt, et mitte pahavaraga oma arvutit nakatada. Selleks tuleb näiteks kontrollida e-posti aadressi, millelt kiri tuli. „Möödunud nädalal said mitmed inimesed oma postkasti kirja, mis oli justkui Terviseameti nimelt tulnud, kuid sisaldas tegelikult pahavara,“ mainib Tambre.

Kelmuse eest kaitseb ettevaatlikus ja tähelepanelikkus. Võõrale helistajale ei tohi heauskselt edastada oma isikuandmeid või krediitkaardi andmeid. Pakkumisse tuleb suhtuda ettevaatlikult ja uurida helistaja või väidetava ettevõtte tausta, enne kui teha ülekanne.

Tambre sõnul tasub silmas pidada, et kutsumata ei saabu meedikud kellegi koju proove võtma. Juhul kui uksele koputab inimene, kes tutvustab end mõne ameti või ettevõtte esindajana, peab ta end töötõendi abil tuvastama. Kahtluse puhul on kindlam inimest sisse mitte lubada.

„Kelmid kasutavad inimesi ära kui nad on kõige haavatavamad. Ka eriolukorra puhul tuleb säilitada kaine mõtlemine ja suhtuda kriitiliselt erinevatesse pakkumistesse,“ selgitab Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht.

Teisipäeval hoiatas pettustest ka küberintsidentide käsitlemise osakond (CERT-EE). Nimelt võib inimeste postkasti saabuda kiri, milles saadetakse näiliselt infot kodutöö võimaluste või koroonaviiruse kohta. Siiski tuleb e-kirja kontrollida, sest kurjategijad võivad kasutavad võimalust ja õngitseda andmeid või levitada pahavara.

Soome „koroonapetised“ varastasid eakalt majaomanikult 2000 eurot sularaha

Juhtum algas sellest, et kaks meest koputasid õhtul kella seitsmest kõnealuse elamu aknale. Soome keelt rääkinud isikud väitsid, et on koroonaviiruse uurijad ning korraldavad läbivaatust. Vanem mees rääkis omanikuga köögis, kui teine isik majas ringi käis. Veidi aja pärast märkas elanik, et maja uurib ka kolmas mees.

Lõpuks palusid nn „koroonauurijad“ maksta töö eest 10 eurot. Ootamatute külaliste lahkudes selgus majaomanikule, et kahju oli palju suurem kui mõned eurod – vargad olid näpanud 2000 eurot sularaha ning muud väärtuslikku.

Soome politsei väitel võib koroonaviirusega seotud pettusi tulevikus veel esineda. Seetõttu soovitavad nad säilitada tervemõistuslikku skepsist, kui võõrad tulevad koroonaekspertidena abi pakkuma. Politseiinspektor Teemu Saukoniemi sõnul näitas too juhtum, kuidas pahatahtlikud inimesed on valmis situatsiooni ära kasutama.

Samal teemal

19.04.2020
BLOGI | Haiglaravil on 125 inimest, 10 vajavad juhitavat hingamist, surnuid 40
17.03.2020
Riik saadab lõksus eestlastele appi Tallinki laeva, terviseamet kutsub üles näitama hoolivust
17.03.2020
PIIRIKONTROLL ON TAASTATUD! President andis nõusoleku Kaitseliidu kaasamiseks
17.03.2020
VIDEO | Martin Helme eriolukorrast: nüüd on see aeg, et minna majanduse nimel eelarvega miinusesse