Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juht Martin KadaiFoto: Teet Malsroos
Johanna-Kadri Kuusk 16. märts 2020 12:10
Esmaspäeval kell 12 toimuval briifil annavad koroonaviiruse levimise olukorrast ülevaate terviseameti, haridus- ja teadusministeeriumi ning siseministeeriumi esindajad.

Terviseametit esindas erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai, haridus- ja teadusministeeriumist kantsler Mart Laidmets ning siseministeeriumist kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus.

Kadai: ärme häbimärgista!

Martin Kadai sõnul on hetkeseisuga tuvastatud 205 nakatunut. „Alates jaanuari lõpust oleme läbi viinud ligi 1400 analüüsi, mis on kindlasti hea tulemus, kui vaadata meie rahvaarvu. Sõltumata sellest, kui palju me oleme juhtumeid kinnitanud, siis on nakatunuid kindlasti rohkem,“ sõnas ta.

„Mida me saame tänaste tulemuste põhjal öelda, on see, et oleme haiguspuhangu avastanud üsna varajases faasis. Oleme hospitaliseerinud kaks inimest, aga enne seda oleme tuvastanud ka inimesi, kes on kodusel ravil. See olukord, mis on Itaalias, ei ole praegu Eestis. Oleme saanud hästi viirusele jaole,“ julgustas Kadai. Kahest haiglaravil olevast nakatunust üks asub Pärnu haiglas ja teine Tartu Ülikooli kliinikumis. Kadai sõnul ei vaja nad intensiivravi.

Alates esmaspäevast on käivitatud koroonaviiruse infotelefon 1247, kuhu Kadai palub inimestel erinevate murede puhul pöörduda.

Paljud on kaevanud, et nad ei saa testide kohta piisavalt kiiresti infot. Kadai soovitab kõigil testi andnutel jälgida oma digilugu, kust info kõige kiiremini kätte saab. Ta kinnitas, et kõik positiivsete testitulemustega inimesed (ehk siis need, kes on koroonaviirusega nakatunud) saavad terviseametilt ka teavitava telefonikõne. 

„Palun kõigil mitte käsitleda seda haigust nagu eliithaigust. See levib üle ilma. Meil on meditsiiniringkonnas räägitud, et see on haigus, mis jääb meil ringlusesse, ja on üks asi, mida me peame tulevikus jälgima. Haigete häbimärgistamine ei ole kindlasti õige ega aita viiruse leviku takistamisele kaasa. Kui inimesed hakkavad nakatumist varjama, siis teeb see meile viiruse leviku pidurdamise raskemaks,“ ütles Kadai ja palus kõigil säilitada rahulikku meelt.

Miks ei ole koroonatesti võimalik osta? Kadai sõnul ei ole õige luua olukorda, kus võib tekkida inimeste vahel ebavõrdsus. „Kordan üle, et see on tervishoiutöötaja, kes peab otsustama, kas analüüsi on vaja või mitte,“ sõnas ta.

Ministeeriumid: suuremad kogunemised on keelatud

Siseministeeriumi esindav Ruth Annus kordas üle, et keelatud on suuremad rahvakogunemised, sealhulgas sünnipäevapeod, pulmad, matused või muud perekondlikud sündmused. Kui tegemist on matustega, siis on vaja need korraldada väga väikese seltskonnaga. 

„Oluline on käituda vastutustundlikult,“ toonitas ta.

Piiriküsimuste kohta teatas Annus, et kontroll piiril on üldine ja hetkel ei ole teatud rahvastikugruppide osas karantiininõuet määratud.

Haridusameti esindaja Mart Laidmets kiitis Eesti lapsevanemaid valmisoleku eest e-õppele üle minna, kuid tõdes, et suure koormuse all jooksis esmaspäeva hommikul eKool kokku. Ta kinnitas, et nad annavad omalt poolt parima, et tehnilised probleemid kõrvaldada. „Praegu tundub, et suuremaid probleeme peale esialgsete tõrgete ei ole,“ rääkis ta.

Laidmetsa sõnul on lasteaiad praegu esiliinil, kuna on inimesi, kes ei saa lastega koju jääda (meditsiinitöötajad, koroonaviirusega tegelevad ametnikud jne). Sellepärast proovitakse lasteaedu võimalikult kaua lahti hoida.

„See, et meil toimub õpe distantsilt, ei tähenda, et peaks kuskil mujal kogunemisi tegema. Peab püsima kodus ja hoidma ennast,“ noomis Laidmets.