Eesti uudised

Täiendatud 19.04!

BLOGI | Haiglaravil on 125 inimest, 10 vajavad juhitavat hingamist, surnuid 40 (70)

Ohtuleht.ee, 19. aprill 2020 10:53
Tartu Ülikooli kliinikumi intensiivraviosakond kus ravitakse Covid-19 patsiente.Foto: Andres Tennus / TÜ Kliinikum
Eriolukord Eestis kehtib 12. märtsi hilisõhtust. Valitsus on sulgenud kaubanduskeskused, avatuks jäävad toidupoed ja apteegid. Keelatud on üle kahe inimesega kohtumised avalikus kohas. Liikumispiirangu rikkumise eest on võimalik määrata sunniraha 2000 eurot.

Viimased arengud: 

  • 19. aprilli hommiku seisuga vajab Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 125 inimest, kellest 10 on juhitaval hingamisel. Haiglatest on välja kirjutatud 164 inimest. 
  • Covid-19 viiruse tõttu on Eestis surnud 40 inimest
  • Eestis on tänaseks tehtud 40 333 esmast testi, nendest 1528 ehk 3,8 protsenti on osutunud positiivseks.
  • Aapteekidesse jõudsid müügile ka kaitsemaskid, ent levib kahtlus, et tegu on võltsingutega
  • Koroonaviiruse tõttu suri ka esimene tervishoiutöötaja - 53aastane Kuressaare haigla hooldaja

Eeldatavalt 14 päeva on see aeg, mil inimesel kulub koroonast tervenemiseks. Viimase 14 päeva positiivsete testide arv näitab just seda, kui palju on hetkel nakatunuid. Saaremaal on nakatunute arv väga selges languses. Aprilli alguse enam kui 300 nakatunut on vähenud kahekohaliseks numbriks.

Jälgi viimased uudiseid blogist!

10:56

Viimase ööpäevaga lisandus 16 positiivset COVID-19 analüüsi, suri kaks nakatunut. Vaata SIIT!

11:32

Ööpäevaga lisandus 53 positiivset COVID-19 analüüsi. Eestis on surnud koroonaviiruse tõttu 38 inimest.

Loe lähemalt SIIT!  

15:54

15:04

14:59

14:44

10:55

10:52

10:51

09:46

23:27

23:24

23:20

23:18

16:09

15:25

15:24

13:57

13:27

12:49

Eesti president rääkis täna Soome ametivennaga. 

12:49

11:35

10:58

10:43

15:56

15:18

14:52

13:36

Kuressaare haigla meelitab Covid-19 osakondadesse õdesid ja hooldustöötajaid, kellele pakutakse topeltpalka! 

13:18
Laupäevast hakkas kehtima uus eriolukorra korraldus, mille kohaselt peavad kauplused vajadusel piirama teenindussaali külastajate arvu, et inimesed saaksid järgida 2+2 reeglit. (Martin Ahven)
13:05
Eesti töötukassa (Aldo Luud)
13:00

Minister Reinsalu väliskomisjonile: peame ilmselt eriolukorda kuu võrra pikendama

Loe lähemalt SIIT.

Urmas Reinsalu (Aldo Luud)
12:03
Martin Kadai (Teet Malsroos)

11:20

Riik alustas uut sotsiaalkampaaniat „Lähed välja – levitad viirust. Püsi kodus!“, millega kutsutakse Eesti inimesi ennetama koroonaviiruse tahtmatut levitamist.

Loe lähemalt SIIT.

(Valitsus)
10:39

09:33

Eriolukorras hakkavad kehtima täiendavad nõuded hoonete õhutamisele

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kehtestas eriolukorras täiendavad nõuded mitteelamute ja hoolekandeasutuste ventileerimisele, et vähendada SARS-CoV-2 edasikandumise riski hoonete õhuringluses, teatati pressiteates.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas lausus, et siseruumides tuleb kasutusele võtta täiendavad ettevaatusabinõud, sest praeguste teadmiste põhjal ei saa välistada SARS-CoV-2 levikut piiskade aurustumisel tekkivate peenosakeste kaudu. „Kuna peenosakesed lenduvad õhus ja läbivad pikki vahemaid, ei pruugi siseruumides piisata vaid kahemeetrise distantsi hoidmisest, kui ruumis eksisteerib piisavalt suur peenosakeste kontsentratsioon,“ sõnas ta. „Ohu tõenäosus on suurem just umbsetes ja ülerahvastatud ruumides, kus on puudulik ventilatsioon.“

Homme jõustuv määrus sätestab, et eriolukorra ajal ei tohi hoone ventilatsioonisüsteemi välja lülitada isegi siis, kui hoone pole kasutuses. Ventilatsioonisüsteem peab ka õhtutel ja nädalavahetustel töötama kas projekteeritud (100-protsendilisel) tootlikkusel ehk tavapärasel päevarežiimil või vähendatud, vähemalt 40-protsendilisel tootlikkusel. Vähendatud tootlikkusel töötav ventilatsioonisüsteem tuleb projekteeritud tootlikkusele lülitada vähemalt kaks tundi enne hoone või hoone osa kasutamise algust.

Oluline on üle vaadata retsirkulatsiooniga ventilatsioonisüsteemid, mis on tihti kasutusel näiteks kauplusladudes ja ostukeskuste hoonetes. Need tuleb lülitada sajaprotsendiliselt välisõhu peale, et vältida võimalikku viiruste tagastumist läbi ventilatsioonisüsteemi. Ka muude ventilatsioonisüsteemide töös tuleb üle vaadata õhu sissepuhke ja väljatõmbe seadistused, et süsteem oleks võimeline õhku välja tõmbama ilma seda tagasi suunamata.

Nendes hoonetes, kus pole sisekliimat tagavaid ventilatsioonisüsteeme, tuleb ruume intensiivselt tuulutada. Seda tuleks teha vähemalt kord tunnis ja 15 minuti jooksul enne mitme inimese koosviibimist.

Ruumipõhine ringlusõhuga jahutus- või kütteseade (näiteks puhurkonvektor, fan-coilsplit-seade) tuleb välja lülitada. Erandiks on juhud, kus seadet pole võimalik välja lülitada või selle töö on vajalik ruumis kindla temperatuuri hoidmiseks. Sellisel juhul tuleb tagada läbi seadme pidev õhuvool. Kui fan-coil töötab, siis tuleb see ümber seadistada nii, et ventilaator vahepeal välja ei lülituks, et vältida viiruse kogunemist filtrisse.

Nõuded kohalduvad kõigile mitteelamutele ja hoolekandeasutuste hoonetele, aga mitte elamutele või ühiselamutele. Nõudeid ei rakendata hoonetele, mis ei ole kasutuses vähemalt 60 protsendi ulatuses. Sinna hulka kuuluvad ka need hooned, mida eriolukorra tõttu ajutiselt ei kasutata, sest tühjade hoonete ventileerimine või tuulutamine ei loo lisandväärtust.

Täiendavate ventilatsiooninõuete kehtestamisel tugines ministeerium Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühenduse ja REHVA (Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations) poolt välja töötatud soovitustele.

Foto on illustreeriv. (Robin Roots)
09:30

09:00

18:14

Martin Kadai: COVID-19 haigusjuhtude arv Eestis võib olla 10 000

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai sõnul on võimalik, et tegelike haigusjuhtude arv Eestis on 10 000.

Loe SIIT.

13:22

12:44

09:00

15:49

15:46

Ei teagi, kas nutta või naerda?

13:51

Praegu liiguvad ringi ka kelmid, kes üritavad eriolukord ära kasutada! Olge ettevaatlikud! 

13:24

Säilitage kaine mõistus! 

11:57

11:37

10:48

Eesti vanglad lähevad eriolukorras üle viiepäevasele graafikule

Alates laupäevast töötavad vanglad uue graafiku järgi nii, et valvurid on töö juures viis päeva järjest ning veedavad ka tööpäevale järgneva puhkeaja vanglas. Uue töökorralduse eesmärk on ennetada viiruse levikut vanglatesse, et kaitsta vangide elu ja tervist.

Asjatundjad on sellist töökorraldust soovitanud nii vanglatele kui ka hooldekodudele, et vältida riskirühma kuuluvate inimeste nakatumist viirusesse.

„Mida rohkem inimesi vanglas ringi liigub, seda enam peame kartma, et viirus siin levima hakkab. Oleme väga tänulikud neile töötegijatele, kes olid valmis oma plaanid ringi tegema. Meie inimesed saavad aru, mis olukord riigis praegu on ja et see võib ka palju hullemaks minna, kui me kõik ei pinguta,“ ütles justiitsministeeriumi vanglate asekantsler Priit Kama.

Muudatuse järgi jagatakse vangla töökorralduslikult kaheks. Viis päeva järjest hakkavad tööl käima need ametnikud, kes töötavad vangide eluosakondades. Administratiivhoones, välisvalves ja avavanglas jätkatakse tööd tavapärastel aegadel. Kogu vangla territooriumil võivad oma tööülesannete tõttu liikuda vaid meditsiinitöötajad.

Vanglaametnikud on viiepäevastesse vahetustesse valitud vabatahtlikkuse alusel. Vanglad on juba sõlminud kokkulepped esimese kahe viiepäevase vahetuse liikmetega.

Vanglates on umbes 300 HI-viiruse ja ligikaudu 700 C-hepatiidi kandjat ning mitmeid teisi, kelle viirusesse nakatumine võiks osutuda eluohtlikuks. Kuna kriitilises seisus vangid tuleks viia tsiviilhaiglate intensiivraviosakondadesse, kuhu võib lähiajal jõuda niigi palju abivajajaid, siis on oluline, et vangide haigestumine seal olukorda veelgi pingelisemaks ei muudaks.

Selleks et viirus ei jõuaks vanglatesse, ei võeta eriolukorra ajal vastu vangide külalisi. Inimesi hoitakse kambrites ning ära on jäetud rühmatööd ja jalutuskäigud.

Et aega sisukamalt kasutada, on vangidele toodud rohkem lugemisvara, ristsõnu ning hangitud juurde uusi telekanaleid. Samuti saavad nad mitmekesisemat toitu ja kõigil on võimalik pidada lähedastega telefonikõnesid.

Tartu vangla (Aldo Luud)

10:46

22:10

22:08

21:05

20:19

Heidi Hanso kirjeldab haiguse kulgu ja elu pärast koroonaviiruse põdemist

19:45

Uued eriolukorra korraldused! 

18:33

Kokku saabub pühapäeval Eestisse kolm miljon maski, millest üks miljon läheb koroonaviirusega esirindel võitlevatele inimestele.

18:32

Kuidas saavad koroonakriisi ajal hakkama elu hammasrataste vahele jäänud inimesed?

17:45

Jüri Ratas videopöördumises: peatame koroonaviiruse levikut, kui piirame lähikontakte.

Vaata peaministri pöördumist täismahus allpool:

17:25

Euroopa Komisjon vabastab tolli- ja käibemaksust meditsiiniseadmete impordi

Komisjon otsustas täna heaks kiita liikmesriikide ja Ühendkuningriigi taotlused vabastada ajutiselt tolli- ja käibemaksust kolmandatest riikidest imporditud meditsiiniseadmed ja kaitsevahendid, et aidata võidelda koroonaviiruse vastu. See muudab rahaliselt lihtsamaks arstide, õdede ja patsientide jaoks hädavajalike meditsiiniseadmete soetamise.

Meede hõlmab maske ja kaitsevahendeid ning testikomplekte, hingamisaparaate ja muid meditsiiniseadmeid. Meedet kohaldatakse 6 kuu jooksul ja seda on võimalik täiendavalt pikendada.

Majandusvolinik Paolo Gentiloni lisas: „Praeguses hädaolukorras on ülioluline, et meditsiiniseadmed ja -vahendid jõuaksid kiiresti sinna, kus neid vajatakse. Vabastades sellised kolmandatest riikidest imporditud tooted tolli- ja käibemaksust, aitab Euroopa Komisjon teha need tooted paremini kättesaadavaks. Soovin täna taaskord väljendada oma sügavat austust ja tänu tervishoiutöötajatele kogu Euroopas. Tänane meede peaks neil aitama saada varustust, mida nad vajavad enda kaitsmiseks ja inimelude päästmiseks.“

20. märtsil 2020 kutsus komisjon kõiki liikmesriike ja Ühendkuningriiki üles esitama taotlust loobuda tolli- ja käibemaksust kaitsevahendite ja muude meditsiiniseadmete importimisel kolmandatest riikidest. Kõik liikmesriigid ja Ühendkuningriik seda ka tegid. Tänane otsus jõustub tagasiulatuvalt 30. jaanuarist.

Eile Hiinast saabunud isikukaitsevahendid (Mari Luud)
16:45

16:28

Eile alustati isikukaitsevahendite jaotamisega. Maske ja teisi isikukaitsevahendeid saavad nii tervishoiu- ja hooldekande kui ka riigi- ja kohalike omavalitsuste asutused.

„Püüame tegutseda võimalikult kiiresti, et vajalikud isikukaitsevahendid jõuaksid eesliinil tegutsevate asutuste ja nende töötajateni üle Eesti,“ ütles eriolukorra tööde juht, riigihalduse minister Jaak Aab. „Siin on meile abiks Päästeamet. Nende nelja regiooni päästekeskustega koostöös jõuavad saadetised piirkondadesse.“

Aabi sõnul jagatakse 2. aprillil saabunud isikukaitsevahendid asutustesse, kus kriitiline varu vajab täiendamist - tervishoiuasutustesse (sh perearstid, kiirabi), hooldekodudesse ning riigi- ja kohalike omavalitsuste asutustesse:

·         1,5 miljonit kirurgilist maski, millest 672 000 maski jagunevad tervishoiuvaldkonna asutuste, 500 000 maski hooldekodude ja perearstide vahel ning 244 000 maski riigi- ja kohalike omavalitsuste asutustele (näiteks Kaitsevägi, Omniva, piiripunktid ja sadamad);

·         30 000 FFP2 respiraatormaski, mis jaotati perearstide, kiirabi ja hooldekandeasutuste vahel;

·         20 000 kitlit ja 5000 paari kaitseprille suunati tervishoidu;

·         500 000 paari kindaid jaotati kiirabi, hooldekodude ja perearstide vahel.

Eraldi on rõhku pööratud ka Muhu- ja Saaremaale. „Eriolukorra juht ja peaminister Jüri Ratas andis korralduse saata kiiremas korras Muhu- ja Saaremaale isikukaitsevahendeid. Kokku jõuab Muhu saarele 1400 maski ja Saaremaale 7400 maski, lisaks 500 paari prille ja 1000 kitlit. Need kogused jagatakse vallatöötajatele, aga ka saarte kaupluste müüjatele,“ sõnas Aab.

„Praegu on keeruline olukord – peame järjepidevalt kustutama nii-öelda tulekahjusid ja samal ajal organiseerima pikema perioodi varusid. Tänu 2. aprilli tarnele on tänaseks kõigil olemas kriitiline varu. Lähipäevadel ootame uute isikukaitsevahendite tarne saabumist.“

Jaak Aab (Robin Roots)

16:18

Eesti endine tippujuja Natalja Mäting (neiupõlves Hissamutdinova), meditsiiniõena igapäevast leiba teeniv naine, kutsuti äsja Hispaaniasse Covid-19ga võitlema.

16:05

Päästeamet käivitab Kuressaare Haigla kriisistaabi

Reedel  käivitab Päästeamet Saaremaal Kuressaare Haigla kriisiaja juhtimise toetamiseks kriisistaabi, et tagada maksimaalne toetus Kuressaare Haigla meditsiiniteenusele. Staabi tööd juhib Päästeameti hädaolukorraks valmisoleku osakonna nõunik Jako Vernik, staabijuhi asetäitja on dr. Edward Laane.

„Päästeamet toetab Kuressaare Haiglat kriisireguleerimise alaste teadmistega. Haigla meditsiini- ja administratiivtegevus jääb jätkuvalt haigla korraldada,“ ütles staabi juht Jako Vernik.

„Oleme juba mitu nädalat toetanud kohalikke omavalitsusi eriolukorra tööde juhtide kaudu, kes on oluliseks lüliks info vahendamisel ja probleemide kaardistamisel ning neile lahenduste leidmisel. Nüüd toetame ka Kuressaare Haiglat kriisijuhtimise korraldamisega,“ sõnas Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

Haigla kriisistaap hakkab toetama haigla kriisiaegset tegevust. Staap on abiks kriisi lahendamisel, juhtimisotsuste teostamisel ja asutuste ning isikute vahelise koostöö tegemisel. Tegevuste põhieesmärkideks on koordineerida käimasolevaid operatiiv- ja logistilisi tegevusi, tagada pidev olukorra kaardistus, olukorrateadlikkus ja tegevuste turvalisus. Samuti hakatakse planeerima pikemaid vaateid ja stsenaariume, kuidas olukorra eskaleerumisel edasi minna. Kriisistaapi kuuluvad Kuressaare Haigla arstinduse juht dr. Tiit Leis, õendusjuht Piret Sarjas ja ka haldusjuht Märt Kõlli, samuti Päästeameti töötajad, kes pakuvad staabile tuge.

Kuressaare Haigla kriisistaabi juht on Jako Vernik, Päästeameti poolt toetavad staabi tegevust juhi asetäitja Mati Raidma, staabiassistent Kairi Pruul, planeerimisgrupi juht Tagne Tähe, toetusgruppi esindab Mait Soolepp ja operatiivgrupi eest vastutab Kaarel Langemets. 

(Alar Truu)
12:16

Lätis suri esimene inimene koroonaviirusest põhjustatud haigusesse.

10:40

08:24

Kõige rohkem viiruse ning sellest põhjustatud kopsuhaiguse Covid-19 ohvreid on endiselt Itaalias (13 155), kuid Hispaania on selles nukras reas kohe järgmine.

08:20

20:48

Kuressaare haigla ravijuht Edward Laane ütles "Ringvaatele" antud intervjuus, et nende personalist on koroonaviirusesse nakatunud 42 töötajat. 

Loe lähemalt SIIT.

Edward Laane (Ekraanitõmmis / ERR)
20:00

Kohtla-Järve volikogu esimehel tuvastati koroonaviirus, linnavalitsus on kinni, töötajad on karantiinis 

Loe lähemalt SIIT.

Kohtla-Järve linnavalitsus (Aldo Luud)

19:57

Ameerika homod ei tohi koroonaravi jaoks verd anda

Loe lähemalt SIIT.

Eestis saavad geid vabalt verd loovutada – Ameerikas aga mitte. (Alar Truu)
19:54

„Läksin siis PERHi mask ees, pesin käsi, desinfitseerisin – kõik jutud. Ja siis saabus hämming. Päevaravi osakonnas, kus inimesed saavad vähivastast ravi ja enamikel on ülinõrk või puudulik immuunsussüsteem, ei kandnud ükski medõde maski,“ kirjeldab sel nädalal Põhja-Eesti regionaalhaiglas vähivastast ravi saanud mees.

Loe lähemalt SIIT.

PERH (Tiina Kõrtsini)
17:00

16:25

Haiglad võtavad paari nädala jooksul koroonaviiruse tuvastamiseks kasutusele senisest kiiremad testid

Üheksas Eesti haiglas on lähinädalatel võimalik võtta erakorralise meditsiini osakondades patsientide hospitaliseerimisel COVID-19 nakkuse tuvastamiseks kasutusele senisest kiiremad testid, mis annavad vastuse tunni jooksul. Koduseid kiirteste terviseamet jätkuvalt ei soovita, kuna need ei ole usaldusväärsed nakatumise tuvastamiseks.

Praeguste teadmiste ning tehnoloogia juures on ainus usaldusväärne metoodika COVID-19 varaseks diagnoosimiseks ja nakkuslike juhtumite avastamiseks koroonaviiruse RNA (nukleiinhappe) määramise uuring, mida tehakse ninaneelust tampooniga võetud proovist. RNA määramisel põhinevat diagnostikat teevad suuremad haiglalaborid ning SYNLAB ja Terviseameti labor. Selle meetodi probleemiks on aeglus,  mis paneb keerukasse olukorda just aegkriitilisi uuringuid tegevad haiglate laborid. Üheksa Eesti haigla laboris olemasolevad nn POCT (Point-of-Care Testing) seadmed viiruse RNA määramiseks võimaldavad analüüsida proove väikses mahus, kuid saada tulemuse kuni tunni jooksul. Teste oodatakse haiglatesse paari nädala pärast.

„Kiiremad RNA testid sobivad kasutamiseks haiglates EMO patsientide testimiseks triaaži käigus, et tuvastada, kas inimene kannab haigustekitajat. Nii on võimalik hospitaliseerimisel kiiresti eraldada COVID-19 positiivsed ja negatiivsed patsiendid. Testid võetakse esimesel võimalusel kasutusele haiglates, kus see võimekus on olemas,“ ütles terviseameti peadirektori asetäitja Jelena Tomassova. „Rõhutan, et kiiremad testid on mõeldud vaid haiglates kasutamiseks ja neid ei ole võimalik inimestel kasutada kodus.“

Terviseameti andmeil on proovide analüüsimiseks vajalikud seadmed olemas Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis, Kuressaare haiglas, Pärnu haiglas, Ida-Tallinna keskhaiglas, Ida-Viru keskhaiglas, Narva haiglas, Tallinna lastehaiglas ja Rakvere haiglas.

16:03

15:45

Kuidas kaitsemaski õigesti ette panna? Vaata videost!

15:14

Ida prefektuuri politseinik nakatus koroonasse

Kolmapäeval kinnitati koroonaviirus Ida prefektuuris töötaval politseinikul, kes on alates 13. märtsist viibinud kodus.  

Kuna positiivse testi andnud politseinik ei ole üle kahe nädala tööruumides Jõhvis viibinud, siis ei ole hetkel vajalik suunata koju teisi teenistujaid ega desinfitseerida ruume.

„Kuigi haigestunu koju jäämisest on möödas rohkem kui viiruse 14-päevane peiteaeg, kaardistame kõik kolleegid, kellega ametnik võis kokku puutuda. Palume kõigil neil eriti hoolega oma tervist jälgida ning väiksemagi haigustunnuse korral koju jääda,“ ütles Ida prefekt Tarvo Kruup.

Kokku on koroonaviirus tuvastatud seitsmel PPA töötajal.

14:41

13:48

Esimene saadetis jõudis kohale.

11:10

Ovrite arv kasvab.

08:56

Kaevanduse töö ajutine peatumine ei sea ohtu elektri ja õli tootmist.

08:50

Popov: Peame olema valmis, et hospidaliseerimiste arv kasvab, peame olema valmis,et intensiivravi vajavate patsientide arv kasvab, peame olema valmis, et kahjuks need viis inimest, kes juba meie hulgast lahkusid, ei jää viimaseks.

08:47

Narvas on kohapeal saanud testida 119 inimest ning lisaks on Virumaal kodus testitud 246 inimest.

18:35

Stockholmis elav eestlanna: „Südames loodan, et Rootsi valitud tee on õige.“

Rootsi on erinevalt teistest Euroopa riikidest valinud koroonaviirusega võitlemiseks leebema teeraja, üritades karme meetmeid ja piiranguid vältida. Rootsis elava eestlanna Stina Kordemetsa sõnul on koroonakriis põhjustanud mitmeid muutusi, ent paanika pole Stockholmi veel jõudnud.

Loe lähemalt SIIT.

Inimesed jalutavad muretult mööda Stockholmis asuvat Strandvägeni tänavat. Rootslased ei pelga viirust, vaid usaldavad pigem süsteemi. (Reuters/Scanpix)
18:32
Hindrek Pärg

Regionaalhaigla pidi saama 37 000 maski, aga sai umbes 25 000. Ülejäänud 12 respiraatori asemel oli "pudi-padi"

18:20

PERH ootab pikisilmi Hiinast isikukaitsevahendeid, mida Eesti aja järgi päraslõunal lennukile laaditi

15:27

Regionaalhaigla avas COVID-19 teemalise erilehe

 

Eriolukorras usaldusväärse info, teaduspõhiste nõuannete ja operatiivse e-abi jagamiseks avas Põhja-Eesti Regionaalhaigla esimese spetsiaalselt COVID-19 teemadel pühendatud infoveebi www.koroonakriis.ee.

“Kogu maailmas on koroonakriisi kohta väga palju infot, mida toodetakse minutite ja tundidega kogu aeg juurde ja kahjuks satub selle hulka ka väga palju ebapädevat ja kontrollimata infot. Seetõttu on täiesti mõistetav, et inimestel on raske orienteeruda, millist kanalit peaks jälgima ja kust saab kõige usaldusväärsemat teavet. See on ka põhjus, miks Regionaalhaigla meeskonnaga panime seljad kokku, koondasime COVID-19 haigusega seonduvad teemad ühte kohta ning avasime kiirkorras väga põhjaliku infoveebi, mis on abiks meie patsientidele, nende lähedastele ja kõikidele teistele, kes otsivad ja soovivad saada usaldusväärset infot,” selgitas Terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht dr Arkadi Popov.

Teemaveebist leiab tõenduspõhiseid värskeid uudiseid, artikleid, infomaterjale ja saab kuulata salvestatud podcaste, kus sõna võtavad tunnustatud ja hinnatud meditsiinivaldkonna spetsialistid ja eksperdid. 

Esimese haiglana Eestis on regionaalhaigla kriisilehel kasutusele võtnud vestlusroboti. Vestlusrobot Suve teenindab koroonakriisi ja Regionaalhaigla veebilehti ja on eriolukorra ajal abiks lehe külastajatele riigiteenuste ja muudatuste kohta info otsimisel. Vestlusrobot on alles piloodifaasis ja saab arenduste käigus aina sisukamaks.

Lisaks on veebis COVID-19 teemalised korduma kippuvad küsimused, samuti kõik vajalikud kontaktandmed ja juhtnöörid, mis tingimustel ja kuhu inimesed saavad eriolukorra tingimustes pöörduda.

15:01

Täis elusjõus 52aastane sportlik mees veetis eelmisel nädalal haiglas teadvusetult kaks kriitilist päeva.

12:06

1. aprilli hommiku seisuga lisandus laboritest üle Eesti kokku 1952 koroonaviiruse testi tulemust, nendest 34 ehk 2 protsenti olid positiivsed vastused.

Kokku on kinnitatud teste 14 353, nendest 779 ehk 5 protsenti on olnud positiivsed vastused, teatas terviseamet.

11:32

11:30

10:26

09:02

Terviseameti meditsiinijuht: Enamik haiglaid on oma töös teinud olulisi muudatusi

Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov saatis regionaalsetele meditsiini- ja kriisistaapidele korraldused COVID-19 epideemiaperioodiks valmistumiseks, kasutusele võetud meetmete efektiivsuses veendub Popov haiglaid külastades.

Korraldused puudutavad nii isikukaitsevahedite kasutamist ja ravijuhiseid kui personali ning taristu kaardistamist. Positiivse näitena COVID-19 epideemiaks valmistumisel saab välja tuua Rakvere haigla, mida Popov külastas pühapäeval, 29. märtsil. „Rakvere haigla on tekitanud efektiivselt toimivad juhtimismudelid COVID-19 epideemiaga toimetulekuks,“ ütles Popov. „Läbi on mõeldud nii COVID-19 patsientide liikumine majaväliselt kui -siseselt, tekitatud on isolatsioonivõimalused ja täiendavalt instrueeritud personali.“

Rakvere Haigla juhatuse esimehe Ain Suurkaevu sõnul alustas haigla põhjalikumaid ettevalmistusi COVID-19 epideemiaks ligi kolm nädalat tagasi, kui kaardistati haigla hetkeolukord ja moodustati kriisikomisjon.

Koheselt alustati välitingimustes triaažisüsteemi loomisega, korraldati ümber majasisene logistika patsientide ja töötajate liikumises ning loodi COVID-19 sünnituse tuba koos sünnitusjärgsete palatitega iseseisva osana sünnitus- ja günekoloogiaosakonnas.

Ettevalmistuste käigus ehitati ringi erakorralise meditsiiniabi osakond ja intensiivraviosakond COVID-19 patsientide isoleerimiseks teistest haigetest, tehti muudatusi ventilatsioonisüsteemis ja sisustati üks operatsioonisaal nii, et tagada ka viirusekandjate operatiivne erakorraline ravi. Sisustati ja mehitati COVID-19 statsionaarne raviosakond seitsme palati ja 14 voodikohaga.

„Kindlasti on olnud meie plussiks senine taktika haigla korpuste ja ruumide renoveerimisel varustada kõik võimalikud toimekohad hapnikuga ning võimalustega sisustada ruume ümber, muuta nende hetke kasutusotstarvet meditsiinivajadustest lähtuvalt,“ selgitas Suurkaev. „Oleme seda taktikat jätkanud ka vahetult enne eriolukorda valminud taastusravi korpuse projektlahenduses.“

Paralleelselt ümberkorraldustega on Rakveres rõhku pandud haigla töötajate täiendkoolitusele eelkõige isikukaitsevahendite eesmärgipäraseks kasutamiseks, kuid aktiivset koostööd tehakse kõrgema etapi haiglatega patsientide ravi, nende suunamise ja kogemuste vahetamise kaudu.

Rakvere haiglasse saabus esimene COVID-19 patsient 27. märtsi õhtul, mil kõik vajalikud ettevalmistused viirushaigete patsientide teenindamiseks oli haigla ellu viinud. 31. märtsi pärastlõuna seisuga on Rakvere haiglas ravil kaks COVID-19 patsienti.

„Meil on plaan ning tegevuskava, kuidas tänane 14 COVID ravikohta võiks saada kiiresti juurde veel 48 isoleeritud kohta nii, et vajadusel jääks ressurssi suurendada sedagi 30 koha võrra,“ ütles Suurkaev. Kitsaskohana tõi ta välja, et personali neil kõige selle jaoks ei jätkuks ja puudu jääks ka vajalikust meditsiinitehnikast, kuid Suurkaev usub, et need kitsaskohad saab vajadusel lahendada koostöös teiste meditsiiniasutustega. 
Sarnaselt teiste tervishoiuasutustega on probleemiks isikukaitsevahendite nappus.

Oma põhiülesannete kõrvalt tegeleb Rakvere haigla ka piirkonna hooldekodude ja omavalitsuste nõustamisega.

Hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popovi sõnul on enamik haiglaid Eestis juba teinud olulisi muudatusi oma töös selleks, et olla valmis COVID-19 patsientide vastu võtmiseks. Hädaolukorra juht jätkab haiglate külastamist, et veenduda rakendatud meetmete efektiivsuses ning tagada ühtlane valmisolek kogu riigi tervishoiusüsteemis.

Neljapäeval külastab Popov uuesti Kuressaare haiglat, laupäeval Ida-Virumaa keskhaiglat Narvas.

22:16

KODUÕPE: mures lapsevanemad pöörduvad andmekaitseinspektsiooni

Loe lähemalt SIIT.

(Martin Ahven)

22:14

KÖHARÜNNAKUD: Inglismaa kuulutas arstide ja politsei pihta köhimise kuriteoks 

Loe lähemalt SIIT.

(AP/Scanpix)
22:09

HOOLEKODU HÄDAS: ärksamad asukad kipuvad linna, et prügikastides tuhnida!

Loe lähemalt SIIT.

Hellenurme hooldekodu (Aldo Luud)
20:09
(Martin Ahven)
19:06

ERIOLUKORRA UUDISED: e-õppel koolides ei saa eksamitest loobuda, hooldekodud võivad vajada abikäsi 

Loe lähemalt ja vaata videot SIIT.

Arkadi Popov (Robin Roots)

19:05

Eriolukord mõjutab sünnitamist, aga mitte raseduse katkestamist

Nii Lääne-Tallinna keskhaigla kui ka Ida-Tallinna keskhaigla teatasid eriolukorras, et katkestavad koroonaviiruse leviku pärast ajutiselt peresünnitused. Küll aga kinnitas haigekassa, et raseduse katkestamised toimuvad ka eriolukorra ajal.

Loe lähemalt SIIT.

(Teet Malsroos)
19:02
(AP/Scanpix)
19:01
Koroonakriisi ajal sööklas süüa ei saa, mistõttu tuleb kasutada teisi meetmeid. (Teet Malsroos)
18:59

KOROONAVIIRUSE LEVIK: 201 riiki, 803 000 nakatunut, üle 39 000 surnu ja 172 300 tervenenut. Hispaanias kurb rekord - päevaga tuli juurde 849 Covid-19 viirusesse surnud inimest

Loe lähemalt SIIT.

Hispaanias sängitatakse Covid-19 viirusesse surnuid (VINCENT WEST)

18:57
Doktor Protsenko (vasakul) surus presidendiga kätt enne kui too jõudis skafandri üll tõmmata (AP/Scanpix)
18:55

Terviseamet muudab süsteeme, et olla paremini valmis

17:35

Tehakse ettevalmistusi! 

11:50

Lisandus veel üks ohver.

10:42

Terviseamet lükkab kuulujutte ümber. Loe SIIT.

10:41

Alutaguse hooldekodus on haigestunud neli elanikku ja üks töötaja 

Pühapäeva hommikul sai positiivse koroonadiagnoosi Alutaguse hoolekeskuse 89aastane elanik, lisaks osutusid nakatunuks veel kolm elanikku ja üks keskuse töötaja.

21:04

19:31

Eesti korvpallikoondise kapten Siim-Sander Vene on Itaalias ja paneb kodustele südamele: pidage reeglitest kinni!

18:47
17:10

17:04

Enamik looduses liikujatest peab eriolukorra reeglitest kinni

Keskkonnainspektsiooni nädalavahetuse kontrollkäigud näitasid, et üldjuhul on looduses liikujad eriolukorra reeglitest teadlikud ning järgivad neid. Mõnedel juhtudel oli vaja inimestele 2 + 2 reeglit selgitada ja teha ka suulisi hoiatusi, aga suuri probleeme ei olnud.

„Mõnes kohas oli näha laste või noorte seltskondi, kes ametiautot või vormis inspektoreid nähes jooksid laiali, aga ilmselt kogunesid nad pärast inspektorite lahkumist uuesti. Seega tuleb just noorte suunal teha veel täiendavalt teavitust,“ ütles Keskkonnainspektsiooni peadirektori asetäitja Allar Leppind.   

16:59

Sõidukijagamise ettevõte CityBee reageeris klientide eriolukorrast tingitud vajadustele, alandades sõidukite pikaajalise rendi hindu. Karantiiniperioodil maksab ööpäevaks renditud auto pea sama palju kui tavapärane kolmetunnine rendiperiood ehk 9.99.

08:51
Triinu Laan

08:37

Koroonaviirus lõi valusalt Raivo E. Tamme perekonda 

„Sügava kurbusega teatan, et täna öösel lahkus meie hulgast Saaremaa Valsi Maja hooldekodus koroonaviiruse tõttu minu kallis vanatädi poeg Üülo Sink. Meie pere jaoks oli ta vaimustava saare huumori elav kehastus, eluaegne Tõnija küla sepp ja laulumees Saaremaa meeskooris ja kõva pillimees,“ kirjutas näitleja Raivo E. Tamm pühapäeval sotsiaalmeedias oma järelhüüdes. 

08:37

ESIMESED TRAHVID: Tartus said kaks meest eriolukorra liikumispiirangu rikkumise eest rahalise karistuse 

Nädalavahetusel oli Tartus esmakordne olukord, kus politsei määras eriolukorra korraldusi eiranud kahele mehele sajaeurose trahvi ning kolmas veel ootab karistusotsust.

08:30

Politsei: korduvat karantiinikohustuse rikkujat ootab karistus  

Karantiinikohustusest kinni pidamist kontrolliva politsei eesmärk ei ole karistada, vaid teha kõik selleks, et tõkestada viiruselevikut, kuid korduva rikkumise puhul või kui inimene näitab oma käitumisega, et ta ei mõista, kui tõsiselt tuleb 14 päeva kodus viibimise kohustust võtta, saab politsei teha inimesele ettekirjutuse ja selle mittetäitmisel määrata sunniraha, selgitab operatiivgrupi juht Tago Trei.  

17:59

Koroonaviiruse pandeemia vaibumise märke väljaspool Aasiat veel ei näita Edukaks on osutunud riigid, kes on suutnud haigestumise vanemaealiste hulgas võimalikult madalamana hoida.

14:18

Sillamäel asuv Eesti ainus sertifitseeritud kaitsemaskide tehas on valmis tööle võtma kuni 70 inimest, et kahekordistada toodangut. Loe lähemalt siit.

14:10

Saaremaal hooldekodus koroonaviirusesse surnud 90aastane mees oli näitleja Raivo E. Tamme vanatädi poeg. Loe lähemalt siit.

14:09

Koroonaviirus tuvastati ka Alutaguse hooldekodus. Loe siit.

12:21

Sotsiaalminister Tanel Kiik kinnitas, et COVID-19 viirus on tuvastatud kõigis Saaremaa hooldekodudes. Sotsiaalministri sõnul ei jäta riik Kuressaare haiglat üksinda ja patsiente transporditakse ka mandrile.

"Olukorras, kus Covid-19 viirus on tuvastatud praeguseks ka Kuressaare haigla ja Saaremaa Valsi hooldekodudes ja testide tulemused teistest veel laekuvad, teeb Saaremaa Südamekodu ettepaneku koondada kõik hospitaliseerimist mittevajavad nakatunud kliendid Saaremaa Südamekodusse. Saaremaa Südamekodu annab kõik oma praegused ressursid kriisi ületamiseks valla kriisikomisjoni käsutusse, igasugune täiendav abi, tagamaks nii Saaremaa Südamekodu kui ka teiste hooldekodude nakatunute elanike parim elu ja tervise kaitse, eriti meditsiinipersonali osas, on hädavajalik. Saame kriisi ületada üksnes koos. Oleme teemat arutanud ja ma saan aru, et Saaremaa kriisikomisjon suhtub sellesse plaani positiivselt. Ülioluline on tagada ka nakatumata Saaremaa Südamekodude elanike hoidmine turvalises isolatsioonis," kommenteeris Südamekodud juht Martin Kukk.

12:12

Eriolukorra pühapäevasel pressikonverentsil kinnitas sotsiaalminister Tanel Kiik, et  lisaks Saaremaal Valsi hooldekodus surnud 90aastasele mehele suri Lääne-Tallinna keskhaiglas 83aastane meesterahvas.

11:38
Kristjan Väli

President andis nõusoleku Kaitseliidu kaasamiseks Saare- ja Muhumaal. Vabariigi President andis nõusoleku kaasata kuni 40 kaitseliitlast Saaremaal ja Muhu vallas turvalisuse tagamiseks ning homme jõustuvate täiendavate liikumispiirangute kehtestamiseks.

11:07

11:07
Kristjan Väli

Koroonaviirusesse suri 90aastane eestlane, lisandus 39 uut nakatanut. Loe lähemalt siit.

10:34
Kristjan Väli

Venemaa sulgeb piirid ja välisministeerium soovitab lühiajaliselt Venemaal viibivatel Eesti kodanikel ja elanikel riigist tänase päeva jooksul Eestisse naasta. Pikemalt saad lugeda siit:

09:30
Kristjan Väli

Suurbritannia peaminister Boris Johnson saatis kõigile brittidele välja kirja, milles hoiatab: enne, kui olukord saab paremaks muutuda, tuleb valmis olla palju hullemaks. Pikemalt saad lugeda siit.

00:16

Üha rohkem koroonaga hätta jääv Saaremaa ja Muhumaa saavad uuel nädalal veelgi karmimad liikumispiirangud. Loe neid SIIT!

21:21

Kas Saaremaal võib peagi hingamisaparaatidest puudus tulema? Sellele viitas hädaolukorra juht Arkadi Popov SIIN!

19:27

Oled veel välismaal? Tule parem koju, sest varsti ei saa. Loe infot viimaste reiside kohta SIIT!

19:14

Kelle kraesse jääb Saaremaa muutumine viiruse katseklaasiks? Nakkushaiguste arst Nelli Kalikova hinnangul on süüdlane terviseamet. Loe lugu SIIT!

18:08

Taiwani tegutsemine koroonaviiruse tõrjumisel sai ülemaailmselt kiita. Aga sellest on ikka vähe, et suurorganisatsioonid julgeksid neid sõnagagi mainida. Humoorikas video WHO juhtivspetsi kõne- ja kuulmishäirest SIIN!

17:41

Aga üldiselt olla Venemaal kõik väga hästi. Kui hästi ja milline näeb välja kollases kaitseülikonnas Vladimir Putin, saate vaadata SIIT!

17:33

Venemaa kultuskirjanik Boriss Akunin nakatus samuti koroonaviirusega. Loe, kuidas tema sellest üle sai SIIT!

17:30

Välisminister Urmas Reinsalu soolo pani poliitilise areeni kihama. Millega ta täpsemalt hakkama sai? Loe SIIT!

17:21

Täna selgus, et Kuressaare hooldekodus on viirus esialgselt arvatust rohkematel inimestel. Loe sellest SIIT.

23:09

Kuressaare haigla juhatuse liige Edward Laane kinnitas Õhtulehele, et reede hommikul oli haigla ligi 400 töötajast nakatanud 21. Loe töötajate muljeid lähemalt SIIN.

23:08

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi nõukogu kutsus tagasi senise juhatuse esimehe Priit Eelmäe, kuna ta ei tulnud toime kliinikumi juhtimisega kriisiolukorras. Lähemalt loe SIIN.

13:49

Neljapäeval sai kinnitust kuues koroonajuhtum politseis, kui viirus tuvastati Rapla jaoskonna politseinikul. Ametnik viibib kodusel ravil.

Loe rohkem SIIT.

12:50

12:37

12:35

Hambaarstid annavad vaid vätimatut abi. 

12:33

Ka haiglatöötajad haigesutvad.

12:02

Reede õhtuse seisuga vajab Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 40 patsienti, neist 7 on intensiivravil ning kriitilises seisus. Haigusest on tervenenud 11 inimest ning surnud üks.

10:26

HIIUMAA VALLAJUHT KOROONALE KAOTATUD INIMELUST: kui naine haiglasse viidi, oli tal enesetunne vilets, aga viirus tundus kergeloomuline

10:22

KOROONAVIIRUSEGA NAKATUNUD KIRURG: kõige šokeerivam oli, et sain selle haiguse suhteliselt kohe kätte

„Kui keegi küsib minult, kas ma uskusin seda, et nakatumine on nii lihtne tulema, siis kindlasti mitte,“ räägib koroonaviirusega nakatunud arst Tiit Kivistik oma kogemustest Regionaalhaigla tervisepooltunnis. Veresoontekirurgina ei töötanud ta n-ö eesliinil, ometi sai koroonaviirus ta ikka kätte. 

 

21:43

Haiglaravil on 34 inimest, neist 6 on kriitilises seisus 

Terviseameti värskeima info järgi on Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravil 34 patsienti, neist 7 on intensiivravis ning 6 on kriitilises seisundis.

14:27

11:07

26. märtsi hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 538  inimesel, teste on kokku tehtud 7090.

„Täna avaldatud andmed on sisuliselt viimase kahe ööpäeva tulemus. Sellest tulenevalt tegi ka positiivsete analüüside statistika järsu hüppe,“ ütles täna terviseameti kriisistaapi juhtiv Ragnar Vaiknemets, kelle sõnul aitab terviseinfosüsteemi päringutele üleminek andmeid edaspidi kergemini koguda. „Homsest peaks olukord normaliseeruma, sest saame andmeid positiivsete testide kohta samadel alustel kui täna.“

Enim lisandus positiivseid analüüsivastuseid Harjumaal (59), Saaremaal (54) ning Tartumaal (10). Vanusgruppide vaates on ligi veerand (23 protsenti) positiivselt testitutest vanemad kui 60 eluaastat. Detailseid vanusgrupi tulemusi ja laborite laekunud tulemusi  tervise- ja heaoluinfo süsteemide keskus (TEHIK) täna veel kontrollib, mistõttu vanusgrupi andmeid avaldame kontrollide järgselt. 

Eileõhtuse seisuga vajab Eestis uue koroonaviiruse tõttu haiglaravi 29 patsienti, neist 7 on intensiivravis ning 6 on kriitilises seisundis. Eile pärastlõunal suri üks COVID-19 haigestunud inimene.

08:15

Kolmapäeva, 25. märtsi hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 404 inimesel, teste on kokku tehtud 4809. Eilsega lisandus juurde 768 testi. Saaremaal avastati nakatumine kahel hooldekodu elanikul.Lugu jätkub pärast reklaami.

Võrreldes eilsega lisandus 35 positiivset, neist 11 Tartu maakonnas, 8 Harjumaal, 8 Võrumaal,  2 Ida-Virumaal, 2 Pärnumaal, 2 Saaremaal, 1 Lääne-Virumaal ja 1 Põlvamaal. Vanusjaotuselt on 60+ positiivsete osakaal 19%.

22:11

Kolmapäeva õhtupoolikul suri esimene COVID-19 haigestunud inimene. Terviseameti värskeimate andmete järgi on viiruse tõttu haiglaravil 29 inimest, neist 6 on kriitilises seisus. Täpsemalt loe SIIN.

Pärnu Haiglas on 6 inimest, neist 5 seisund on stabiilne ja 1 kriitiline. Ida-Tallinna Keskhaiglas on 2 inimest ja mõlemad on stabiilses seisundis. Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on 3 inimest, kõik kriitilises seisundis.  Tartu Ülikooli Kliinikumis on ravil 7 inimest, neist 3 vajab intensiivravi ja 2 seisund on kriitiline. Lääne-Tallinna Keskhaiglas viibib hetkel 11 inimest, nende kõigi seisund on stabiilne ja nad ei vaja intensiivravi. Haiglatest on välja kirjutatud 9 inimest.

17:34

Kaitseväe pressiesindaja ütles Õhtulehele, et kaitseväes on tuvastatud järgmine koroonahige. Loe lähemalt SIIN.

14:36
Eesti Panga president Madis Müller (Aldo Luud)
13:33

Inimtühi muuseum: ERM teeb eriolukorras telgitaguseid töid ja kasutab varjatud reserve

Loe lähemalt SIIT.

ERM lähiajal inimmasse ei näe (Aldo Luud)
13:29

ERIOLUKORD REGIONAALHAIGLAS: arstid tänavad mõistva suhtumise eest patsiente, kelle plaaniline ravi on edasi lükkunud 

Loe lähemalt SIIT.

Regionaalhaigla ülemarst Peep Talving ja ravitöö juht dr Helis Pokker. (Erakogu)
13:18

Ratas riigikogule: tellime Eesti firmalt 10 miljoni euro eest kaitsemaske

Vaata, mida veel Jüri Ratas riigikogu infotunnis rääkis! 

Jüri Ratas (Erki Pärnaku)

12:53

Koroonaviirus ei vali ohvreid - prints Charles andis positiivse koroonatesti. Charles on Suurbritannia troonipärija! 

Loe lähemalt, millised on viimased uudised koroonaviirusest laiast maailmast! 

Prints Charles (Reuters/Scanpix)
12:33

USA väljaanne: Eesti on tehnoloogiliste edusammude tõttu pandeemia tagajärgede eest hästi kaitstud

Loe lähemalt, miks Ameerika väljaanne arvab, et just Eesti on väga hästi valmis järelmõjudeks

(Pixabay)
12:15

Kliinikumi plaaniline ravitöö lükkub edasi kuni 30. aprillini

Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatus otsustas Eestis kehtiva eriolukorra, COVID-19 leviku ja prognoositava hospitaliseerimist vajavate haigete arvu olulise tõusu tõttu lükata plaaniline ravitöö edasi kuni 30. aprillini.

Kliinikumi juhatuse esimees Priit Eelmäe ütleb, et otsus on vajalik nii patsientide kui ka tervishoiutöötajate kaitseks. „Lisaks on plaanilise ambulatoorse ja statsionaarse ravitöö katkestamine andnud võimaluse korraldada haigla töö ümber nii nagu ei kunagi varem. Kliinikumis on loodud kaks erakorralise meditsiini osakonda, üks neist spetsiaalselt COVID-19 haigetele. Lisaks on rajatud COVID-19 patsientide jaoks eraldi nakkusosakond ning ümber on korraldatud intensiivravi osakondade töö, valmidusega suurendada võimekust vajaduse tekkides,“ rääkis Eelmäe.

Kliinikumi kriisijuhtimisemeeskonna juht professor Joel Starkopfi sõnul on kliinikum valmistunud COVID-19 patsientide raviks efektiivselt. „Oleme suurendanud nii nakkushaiguste osakonna kui ka intensiivravi osakondade voodikohtade arvu, kuna prognoosime haiglaravi vajavate haigete olulist kasvu lähinädalatel. Ent lisaks kliinikumi otsusele lükata haiglatöö plaanilise ravi edasi, on ka Eesti elanikel oluline mõista, et liikumispiirangud on vajalikud kaitsmaks iseenda ja kõikide teiste eestlaste tervist. Vabariigi valitsuse kehtestatud meetmeid viirushaiguse leviku piiramiseks tuleb täita kõige rangemas korras,“ rõhutab professor Starkopf. Ta lisab, et on väga tänulik nii kliinikumi kriisijuhtimismeeskonnale kui ka kõikidele kliinikumi töötajatele, kes sel keerulisel ajal on mõistnud olukorra tõsidust ning aidanud igakülgselt kaasa vajalike töökorralduslike muutuste elluviimisele.

Plaanilise ravitöö katkestus tähendab, et planeeritud eriarstide vastuvõtud, planeeritud haiglaravi ning muud plaanilised teenused lükatakse edasi. Kliinikumi töötajad võtavad patsientidega järk-järgult ühendust, kuid kõik patsiendid on ka ise oodatud oma vastuvõtuaegasid tühistama. Juhatuse esimees Priit Eelmäe vabandab võimalike ebamugavuste pärast ning lisab: „Kinnitan, et kõikide patsientidega, kelle plaaniline ravi katkeb, võetakse eriolukorra lõppedes ühendust,“ ütles Eelmäe.

Eriolukorras jätkub erakorraline töö, sünnitusabi, dialüüsravi, vähiravi, bioloogiline ravi, südamehaiguste ning muu vältimatu abi. Need operatsioonid, mille edasilükkamine kahe-kolme kuu võrra võiks oluliselt halvendada patsiendi tervist, on planeeritud toimuma.

Kõik patsiendid, kes kliinikumi sisenevad, peavad läbima kontrollpunkti. Palume jälgida ajas uuenevat infot kliinikumi kodulehelt SIIT

Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakond COVID-19 patsientide jaoks (EMO-1). (Andres Tennus)
12:06
Tallinna Loomaaed (Mari Luud)

12:02
11:48

Hoidke distantsi! 

11:27

Politseinikud kontrollivad, et inimesed kahemeetrist vahet hoiaks ega käiks kambakesi koos

Vaata galeriid tänasest linnapildist SIIT.

(Erki Pärnaku)
11:08

Lapsega intensiivis olev ema: palun püsige kodus! Ellujäämine ei sõltu arstidest, vaid hoopis sinust!

Võnnu lähistel asuva Jaago käsitöötalu perenaine Inga Talvis jagas Facebookis südantlõhestavat tõika, et praegu on tema pisipoeg intensiivis hingamisaparaadi küljes ja magab kunstlikku und. Talvis tegi palve, et inimesed kodus püsiksid.

Loe lähemalt SIIT.

Tallinna lastehaigla intensiiv, intensiivravipalat (Teet Malsroos)

10:57

Viimased andmed terviseametilt: nakatunuid lisandus päevaga 35, haiglaravil jätkuvalt 28, kellest 7 on intensiivravil ja viis kriitilises seisus. 

Loe lähemalt SIIT.

(Erki Pärnaku)
10:41

Eesti Pank langetab pankade kapitalinõudeid 110 miljoni euro võrra

Eesti Pank viib kommertspankadele kehtiva süsteemse riski puhvri 1% tasemelt 0%ni. Selle sammuga vabaneb pankade jaoks 110 miljonit eurot, mida pangad saavad kasutada võimalike laenukahjumite katmiseks ja uute laenude väljastamiseks.

„Oleme pankadelt nõudnud headel aegadel puhvrite kogumist ja nüüd on õige aeg need kasutusele võtta, et pangad saaksid paindlikumalt vastu seista kriisi mõjudele,” ütles keskpanga asepresident Maive Rute.

Rute lisas, et kriisiolukorras pole pankadel mõistlik kasumi arvelt dividende välja võtta, kuna see kahjustab pankade võimet tulla toime laenukahjumitega. „Kiidan siinkohal Finantsinspektsiooni, kes on pankadega aktiivselt tõstatanud dividendide küsimuse,” lausus ta.

Süsteemse riski puhvri vähendamine nulltasemele jõustub eeldatavasti 1. maist; süsteemse riski puhvri nõue on pankadele kehtinud 2014. aastast.

Eesti Pank on vastutsüklilise kapitalipuhvri nõude hoidnud siiani nulltasemel ning ei pea selle tõstmist järgmise 12 kuu jooksul tõenäoliseks.

Eestis tegutsevale neljale suuremale pangale (Swedbank, SEB, Luminor ja LHV) kehtib lisaks täiendav nõue – süsteemselt olulise panga puhvrinõue – ja selle jätab Eesti Pank kehtima. Eesti pankadel on võimalik kõiki kogutud kapitalipuhvreid vajadusel kasutada laenukahjumite katmiseks.

Eesti pankadel oli eelmise aasta lõpu seisuga kokku 4,5 miljardi euro väärtuses omakapitali. Kuigi kapitali tase pangati erineb, on Eesti pangandussektori kapitaliseerituse tase teiste riikidega võrreldes kõrge.

(Tiit Tamme)
10:26

Terviseameti juht: prognoosime 30 000 haigestunut ja 1300 hospitaliseerimist, see on leebe prognoos

Loe pikka intervjuud SIIT

Merike Jürilo (Robin Roots)
10:18

20:02

Oluline teade autoomanikele!

20:00

Võitlus koroonaviirusega: valitsus piirab inimeste kogunemisi ja käike kaubanduskeskustesse

19:59

19:51

Haiglaravil on 28 inimest, neist viis on kriitilises seisus 

Eestis vajab koroonaviiruse tõttu haiglaravi 28 patsienti, neist 7 on intensiivravis ning 5 on kriitilises seisundis, teatas terviseamet.

16:20

16:11

Mida peaks tegema, et saaks testitud?

16:10

Tallinna linnapea soovitab valitsusele karmimaid reegleid. 

14:32

Tartu linn sulges avalikud spordi- ja mänguväljakud ning kogunemiskohad

Tartu linnavalitsus otsustas sulgeda teisipäevast kõik linna omandis olevad avalikud spordi- ja mänguväljakud ning muud avalikus kasutuses olevad kogunemiskohad, et tõkestada koroonaviiruse levikut. Tartu kriisimeeskond palub inimestel tungivalt püsida kodus või hoida õues liikudes kahemeetrist distantsi.

12:58

Tallinn sulgeb koerte jalutusväljakud

 

Tallinn hakkab  24. märtsist piirama ligipääsu koerte jalutusväljakutele, et vähendada nakkusriski avalikus linnaruumis.

 

Lisaks koerteväljakutele piiratakse tänasest ka Tallinna avalikke mängu- ja spordiväljakuid, et takistada koroonaviiruse kohapealset levikut.

Riigis kehtestatud eriolukorra tõttu on eelnimetatud kohtades külastajate arv mitmekordistunud. Tallinn peab mõistlikuks, et praeguses olukorras, kus nakkusriski oht on kõrge, vähendada ja piirata kokkupuudet teiste inimeste ja pindadega.

Terviseameti info kohaselt levib koroonaviirus piisk-õhknakkuse teel ning kandub hõlpsasti edasi pindade kaudu. Viimastel päevadel on külastajate arv märgatavalt suurenenud, mistõttu pindade desinfitseerimine ei ole tulemuslik.

Tallinnas on 20 koerte jalutusväljakut, mida haldab vastav linnaosavalitsus.

(Stanislav Moškov)
10:38
10:24

EESTI BIOKEEMIK HOIATAB: ohtlik koroonaviirus suudab nõrga tervisega inimesele tekitada korvamatut kahju 

19:48

Viirusepuhangu piiramisega suletakse Tallinna mängu- ja spordiväljakud. Loe lähemalt SIIN.

19:20

Välisministeeriumi poole on pöördunud umbes 2400 välismaal viibivat eestlast. Kuigi lõksu jäänud inimeste arv on vähenenud, on juhtumite lahendamine muutunud keerulisemaks. Keerulisemad juhtumid jäävad Aasiasse. Vaata lähemalt SIIN.

19:19

Terviseameti viimaste andmete järgi vajab koroonaviiruse tõttu praegu haiglaravi 17 inimest, kellest intensiivravi vajab 6 ja kriitilises seisus on 4, teatas terviseamet. Loe lähemalt SIIN.

13:29

Enne surmajuhtude lahti harutamist tuleb märkida, et praegu enam ei ole erinevate riikide andmed omavahel väga hästi võrreldavad. Riikides testitakse haigeid erinevalt – kes testivad ainult raskeid juhtusid, nendel on suremus kõrge, sest rasked haiged surevadki rohkem. Kes testivad palju ja leiavad ka kergemaid juhtusid, nendel jääb suremuse protsent selgelt madalamaks.

11:37

Mobiilsetes jaamades on kolme päevaga võetud 669 koroonaviiruse proovi
 
Seitsmes linnas avatud mobiilsetes testimisjaamades on neljapäeva lõunast käinud perearsti saatekirja alusel koroonaviiruse testi andmas 669 inimest. Enamik on praeguseks saanud ka oma ka tulemused teada. Tulevast nädalast käivitub süsteem täismahus.
 
Medicumi ja SYNLABi välja töötatud proovivõtmise kontseptsiooni alusel võtavad tervishoiutöötajad ninaneelu proovi inimestelt, kes on saanud oma perearstilt saatekirja ja seejärel koroonaviiruse testimise kõnekeskuselt täpse aja, millal nad peavad autoga mobiilsesse testimisjaama saabuma.
 
Kuna osadel inimestel ei ole võimalust tulla oma autoga testimisjaama, töötavad reedest ka kodus testimiste brigaadid. Alre kiirabi kolm liikuvat brigaadi käivad Lõuna-Eesti inimeste kodudes ning Tallinna ja Harjumaa kodus testimise neli brigaadi on mehitanud Fertilitas. Koduseid testimisbrigaade lisandub lähipäevil veelgi, kokku hetkel 10. 
 
Testimiskohtades korraldavad autode liiklust Kaitseliit ja Naiskodukaitse. Proovide logistika üle Eesti ja analüüsid teeb oma Tallinna kesklaboris SYNLAB.
 
 
Kõige olulisemad sammud haigestumisel:
 

  1. Kui sul on haigussümptomid, helista oma perearstile! Perearst hindab sinu testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.
  2. Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta saatekirja laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet.
  3. Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid perearsti saatekirjaga inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Niisama ei ole otstarbekas kohale tulla, testitakse eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid.
  4. Oota vastust, sulle helistatakse! Vastused saab kuni kahe tööpäeva jooksul, inimesele helistatakse. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.
  5. Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi helistades 112.
(Erki Parnaku)

11:32

Koroonaviiruse andmestikku Eestis saab vaadata ka terviseameti leheküljelt

11:06

Esmaspäeva hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 352 inimesel, kokku on tehtud 3724 testi. Ööpäevaga laekus 495 testi tulemust, mis on 78 võrra rohkem kui eile.

Võrreldes eilsega lisandus 26 uut positiivset tulemust, kellest 16 on Saaremaal, 5 Harjumaal, 4 Võrumaal ja 1 Tartumaal. Vanusegruppide vaates on seis endine: nooremad kui 20-aastased moodustavad vähem kui 6 protsenti ja vanemad kui 60 eluaastat 17 protsenti nakatunutest. Haiglaravil on 15 inimest, neist 4 vajab intensiivravi. Kahe intensiivravil viibiva patsiendi seis on kriitiline.

16:20

ÄRGE SÜÜDISTAGE HAIGEID! Perearst Madis Veskimägi: haigusvaevused on pisiasi võrreldes tõrjumise ja sõimuga

13:41

Eesti Post: korteriühistud on keelanud postikulleri sisenemise majja

Seoses koroonaviiruse levikuga on viimastel päevadel sagenenud olukorrad, kus korteriühistu soovib keelata postikulleri sisenemise maja postkastide juurde. On olnud ka juhuseid, kus mõne väikese korterelamu trepikoda on lihtsalt suletud.

„Kuna otsepost on ainuke kanal, mis katab ära kogu Eesti elanikkonna, siis eriolukorra tõttu on just kasvamas riigi huvi jõuda elanikeni läbi otseposti, näitena võime tuua riigiülese koroonaviiruse teavituslehe, mis kõigile majapidamistele lähipäevil jõuab,“ viitas Eesti Posti otseposti juht Liisa Järsk.

Lisaks soovivad oma kogukonnale kriisiga seotud olulist infot edastada ka kohalikud omavalitsused kasutades kanaliks otseposti avaliku teavet.

(Aldo Luud)

13:16

Välisministeerium paneb veel välismaal viibivatele eestlastele südamele, et nad otsustaksid kohe: kas soovite naasta Eestisse või olete valmis jääma välismaale pikemaks ajaks. Transpordivõimalusi Eestisse jääb üha vähemaks ja kuigi Eesti piir jääb eestlastele alati avatuks, ei pruugi juba väga varsti enam olla logistiliselt võimalik Eestisse enne üleilmse kriisi lõppu tagasi saada.

(Tiina Kõrtsini)
12:07

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo sõnul on haiglaravil praegu 15 inimest, kellest kahe seisund on vajanud intensiivravi, üks nendest on kriitilises seisundis. Paranenud on neli inimest.

11:19

Alates esmaspäevast paigaldatakse Tulika taksodele plastikust vaheseinad. Täiendava meetmena puhastavad taksojuhid desovahendiga neid pindasid, mida kliendid vältimatult puudutavad.

Tulika Takso juhatuse liikme Anne Rebase sõnul tuleb praegu vaheseinadega varustada umbes 50 taksot. „Arvestades taksoteenuse turu langust, kus mahud on vähenenud ca 80 protsenti, on see piisav hulk vaheseinadega autosid. Seni kuni vahesein pole paigaldatud, juht uusi tellimusi peale ei saa.“

11:13

„Memmed ütlevad meid uksel teele saates ikka, et olge hoitud. Aga ega me endi pärast nii väga muretsegi,“ nendivad Tartu valla sotsiaaltöötajad, kelle hoolekandering on juba esimese eriolukorra nädalaga viiendiku võrra pikem.

10:57
20:09
20:07

Karantiinis istumine ei pea üldse igav olema!

20:05
Triinu Laan

Terviseamet: koroonaviirus diagnoositud 306 inimesel, kaks inimest viibivad intensiivravil 

21. märtsi hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 306 inimesel, kellest 50 on vanuses 60 või enam aastat. Ööpäevaga tehti 308 testi, millest 23 osutus positiivseks. 31. jaanuarist on Eestis tehtud 2812 testi.

22:01

21:30

Välisminister Urmas Reinsalu sõnas „Aktuaalses kaameras“, et praegu üle Euroopa rakendatud ranged piirangud ei õigustaks ennast, kui haiguse praegune levik oleks kriisi tipp. „Küsimus on selles, et riikidel on laual vägagi erinevad stsenaariumid, kui tõsiseks see torm võib kujuneda. See torm pole enamikesse Euroopa riikidesse veel kohale jõudnud,“ hindas Reinsalu. „Sündmused on kulgenud nii kiiresti ja inimeste esimene instinkt on rakendada neid meetmeid, et stsenaariumid, mida näeme kriitilisemates riikides nagu Itaalia, ei hakkaks aset leidma nende kodumaal.“

21:00

Terviseameti statistika järgi on teine inimene Eestis kuulutatud koroonaviirusest tervenenuks.

20:42

Muusikud Karl-Erik Taukar ja  Eric Kammiste tõttasid täna appi Tallinki laevale Star, mis suundus eile õhtul eriülesandega liinile Paldiski-Sassnitz, tagamaks Eestile ja Põhjamaadele kaubavedude jätkumise Lääne-Euroopaga.

Laevadel on rahvusvaheliste merendusreeglite järgi kohustus teha reisijatele ohutusalaseid teavitusi. Star sõidab tavapäraselt Tallinna-Helsingi liinil ning ohutusalane teave on selle liini põhine. Uuele liinile suundudes polnud laeval aega ette valmistada uusi ohutusalaseid teavitusi, mistõttu pöörduti abipalvega muusikute poole.

20:02

Välisuudis, mis puudutab otsapidi ka Eestit.

18:35

Eestis seaduslikult viibivad välismaalased, kes ei ole kasutanud ära maksimaalset lubatud aega, saavad jätkata Eestis töötamist. Eelduseks onet seda soovib välismaalase tööandja, kes registreerib Politsei- ja Piirivalveametis (PPA) välismaalase lühiajalise töötamise.

Välismaalased, kes olid 17. märtsi seisuga, mil hakkasid kehtima eriolukorrast tulenevad piirangud, Eestis ja kelle töötamine on PPAs registreeritud, saavad siin töötamist jätkata kuni registreeringu lõpuni. Kui kehtiv registreering saab läbi, aga maksimaalne töötamise aeg ei ole täitunud, saab tööandja töötamise uuesti registreerida. Maksimaalne lubatud lühiajalise töötamise aeg on 365 päeva 455 järjestikuse päeva jooksul ja hooajatööde korral 270 päeva 365 järjestikuse päeva jooksul.

Välismaalane, kelle lühiajaline töötamine on PPAs registreeritud, kuid kes ei viibinud piirikontrolli taastamise ajal Eestis, ei saa eriolukorra ajal riiki siseneda isegi siis, kui tal on viisa või viisavaba viibimise õigus olemas. 

18:11

Välisministeerium ja Eesti välisesindused jätkavad reisi- ja transpordifirmadega ning teiste riikidega koostööd, et leida ja vahendada lahendusi eestlaste koju naasmiseks. Väljaspool Euroopat viibivatel turistidel soovitame tulla esimesel võimalusel Euroopasse – siit on lihtsam leida transport koju Eestisse ja ka välisministeeriumil lihtsam aidata hädaolukordi lahendada.

17:53

17:41

Kuidas lahutada kodusel režiimil lapse meelt? Voogedastusteenus Go3 avas kolm laste telekanalit kõigile oma klientidele. Kidzone+, Nickelodeon ja Nick Jr. on platvormi klientidele lisatasuta avatud 18. aprillini.

16:56

Georg Otsa sünniaastapäeva tähistamiseks pidi täna õhtul toimuma Estonia teatris galakontsert. Viiruspuhangu ja eriolukorra tõttu kontsert täna mõistagi ei toimu. Ent teater tegutseb parimas usus edasi ja loodab kontserdi publikuni tuua 12. mail Pärnus ja 13. mail Tallinnas.

Rahvusooper Estonia soovib kõigile Eestimaa inimestele meelerahu ja tugevat tervist. Võitku teie trots hirmu ja valu ning arm olgu kirgas kui jää.

16:37
Viljar Voog

16:35

Valitsus kiitis heaks toetusmeetme töötajatele ja tööandjatele, millega leevendada koroonaviiruse mõjude piirangutest tingitud majandusraskusi.

„Pean õigeks, et raskel ajal tuleb riik töötajatele ja tööandjatele appi ning hüvitab töötajatele 70 protsenti viimase 12 kuu keskmisest brutopalgast aidates sellega surutise alla sattunud tööandjatel säilitada töökohti ning vältida koondamisi. Samuti toetame seeläbi ettevõtete majandustegevuse jätkumist. Vajadusel kaalub Töötukassa nõukogu ka toetusmeetme täiendamist ning uute meetmete rakendamist,“ sõnas Töötukassa nõukogu esimees ja sotsiaalminister 

Kava kohaselt hüvitab Töötukassa töötajale 70% möödunud 12 kuu keskmisest töötasust aga mitte rohkem kui 1000 eurot. Samuti panustavad tööandjad, kes maksavad vähemalt 150 eurot. Sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakse tasuvad oma osalt ise nii Töötukassa kui tööandjad.

11:30

Erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai sõnul näitavad läbiviidud analüüside hulk võrrelduna tuvastatud haigusjuhtude ja hospitaliseeritute arvuga seda, et Eesti avastas viiruse kohapealse leviku algfaasis. Elanikkonna aktiivne teavitamine, esmaste haigestunute ja nendega kokku puutunud isikute kiire tuvastamine ja nõustamine on täitnud oma eesmärki.

„Näeme, et uute kinnitatud haigestumiste arv ei ole kasvanud igapäevaselt kiirenevas tempos ning püsib suhteliselt stabiilne juba terve nädala,“ ütles Kadai. „Samal perioodil aga ei ole vähenenud igapäevaselt läbiviidud laborianalüüside arv,“ märkis ta ning lisas, et see ei tähenda, et viiruse levikuga seotud oht oleks kadunud.

10:48

Seoses koroonaviiruse testimise suurendamisega üle Eesti lõi Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus lihtsa võimaluse kõigil testitutel ise oma analüüsitulemustega patsiendiportaalis digilugu.ee tutvuda.

“Selleks, et koroonaviiruse testi teinud inimesed ei peaks niigi ülekoormatud perearstikeskuste telefonidel helistama ja sealt oma analüüside saabumise ning tulemuste kohta uurima, lisasime patsiendiportaali esilehele võimaluse testi tulemustega ise tutvuda,” rääkis Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse juht Katrin Reinhold ning lisas, et tervise infosüsteemi koondatakse ka juba eelnevalt testitute inimeste analüüsitulemused. 

“Tegemist on väga hea lahendusega, mis aitab sel kiirel perioodil keskenduda keerulisemate terviseprobleemidega patsientidele ja nende nõustamisele,” ütles Perearstide Seltsi juhatuse liige dr Argo Lätt. “Patsiendid saavad testi tulemuse patsiendiportaalist ja kui test on positiivne, saab edasi suhelda oma perearstikeskusega.”

09:52

„Koroona testimise tõttu suurenes häirekeskuse kõnede arv ning abivajajateni jõudmine võis mõnevõrra võtta rohkem aega,“ ütles sotsiaalministeeriumi tervisearendamise nõunik Ragnar Vaiknemets. Ta lisas, et võimalus teenindada kaheliikmelises brigaadis tagab töötajate tööjõulisuse, kui koormus peaks veelgi suurenema, samuti säästab kiirabitöötajaid võimaliku nakatumise eest.

22:35
Peaminister Jüri Ratas (Erki Pärnaku)

20:44

Terviseameti värskete anmete põhjal on Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravil 10 inimest, ühegi patsiendi seis pole raske. Haigestunud maakonniti on leitavad ülalasuval kaardil.

20:28

Õhtuleht kõneles rekajuhtidega, kes on viimastel päevadel virelenud Poola põrgus ehk oodanud pikas järjekorras suurriiki sisenemist. Nende muljed pole teps mitte positiivsed!

undefined (AFP/Scanpix)
20:07

18:28

17:42

Purgisuppe võiks praeguses olukorras tavapärasest rohkem lahjendada - üks Tervise Arengu Instituudi soovitustest.

Toiduainete kriisivaru (Alar Truu)
16:22

Seoses koroonaviiruse puhanguga on oluline minimeerida vahetute kontaktide hulka teiste inimeste ning üldkasutatavate pindadega. Seetõttu teevad pangad hetkel ettevalmistusi viipemakse limiidi tõstmiseks 50 euroni alates esmaspäevast, 23. märtsist. Limiit kehtestatakse kuni valitsuse poolt määratud eriolukorra kehtivuse lõpuni.

„Kuigi viiruse leviku riskid  on võrreldes sularahaarveldusega elektrooniliste maksevahendite puhul madalad, on nõrgaks lüliks kaardimaksesüsteemide PIN-klaviatuurid, mis on üheks enam kasutavaks pinnaks kauplustes. Seega on tegu ka potentsiaalse nakkuse inimeselt  inimesele edasikandmise allikaga,“ nentis Pangaliidu juht Katrin Talihärm.

16:17

Eesti lennufirma Nordica ja lennuoperaator Xfly on valmis pakkuma erilende Tallinnasse erinevatest Euroopa linnadest. Sel laupäeval väljub lend Norwichist (UK) kell 11:00 ja Stockholmist kell 14:50. Täpsem info on saadaval www.nordica.ee/lendamekoju   

„Meil on lennukid ja meeskonnad ning oleme valmis ööpäevaringselt reageerima, kuid peame eelnevalt kaardisatama hädas olevate reisijate asukohad. Me teame, et nad on üle Euroopa laiali ja nüüd on vaja tekitada side nende lõksu jäänud inimeste ja meie vahel,“ ütles Xfly kommunikatsioonijuht Toomas Uibo.

16:08

Romantika viis Saksamaale ka 70 sakslast ja sealne ministeerium tänas eestlasi ja lätlasi koostöö eest.

16:05

Politsei- ja piirivalveamet pikendab automaatselt 16. märtsi ja 31. mai vahel aeguvate relvalubade kehtivusaega. „Nakkusohu tõttu ei väljasta perearstikeskused ja psühhiaatriakliinikud ajutiselt tervisetõendeid, mis on vajalikud relvaloa taotlemisel ja pikendamisel. Politsei otsus lubade kehtivust pikendada ei pane loa omanikele mingeid täiendavaid kohustusi ning uuendamine toimub infosüsteemis automaatselt. Ära jääb vajadus korraldada relvade üleandmine politseile, mis oleks vajalik kohe pärast loa kehtivustähtaja lõppemist,“ selgitas PPA juhtivkorrakaitseametnik Riita Proosa.

13:14

Neljapäeva hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 267 inimesel, võrreldes eilsega lisandus 9 juhtu.  

 

10:09

Koroonaviirus Sars-CoV-2 levib juba 176 riigis. Ametlikel andmetel on neljapäeva hommikuks nakatunud 220 000 ja surnud 8969 inimest. Viiruse põhjustatud haigusest Covid-19 on paranenud ligi 86 000 patsienti. Itaalias lisandus ühe ööpäevaga 4207 nakatunut ja 475 surnut ning Iraanis 1192 nakatunut ja 147 surnut. Suuremad kriisiriigid on praegu veel Hispaania, Saksamaa, USA ja Prantsusmaa.

10:08

Tallinki Romantika liigub igapidi pärituules Poola piirilt päästetutega Riia poole!

(Tallink)

19:39

Seoses koroonaviiruse levikuga on alates 20. märtsist Tallinn-Peterburi-Moskva rongi väljumised ajutiselt peatatud ning juba müüdud piletid ostetakse tagasi.

“Täna õhtul laekus meile Venemaa Raudtee poolt info, et rongi kurseerimine on viiruse leviku tõkestamiseks ning reisijate ohutuse tagamiseks ajutiselt peatatud. Palume pileti ostnud reisijatel võtta tagastussoovi korral ühendust piletimüügi eest vastutava ettevõtte Go Raili klienditeenindusega,“ kommenteeris Eesti Raudtee juhatuse esimees Erik Laidvee.

19:24

18:55

Värske koroonaviiruse statistika Eestis, esimest korda ka vanuseliselt: enim on haigestunuid vanuserühmas 35-39. Üheksa-aastastel või noorematel lastel on koroonaviirus tuvastatud kolmel juhul!

17:28
Viljar Voog

Kui eelnevalt sai blogis kirjutatud Nordica õhtusest erireisist Stockholmist Tallinna, siis lennufirma annab teada, et kui inimesed endast teada annavad, siis on võimalik teistegi lendude korraldamine.

17:13

Alates reedest, 20.03 taastub Go Busi kaugliini 515 Kuressaare-Tallinn graafikujärgne väljumine. Buss hakkab Tallinnast väljuma taas kell 14.10 ning jõuab Kuressaarde kell 18.00. Muudatused bussiliini väljumisajas on tingitud muudatustest parvlaevaliikluses.

Saaremaale saavad vastavalt eriolukorra juhi korraldusele reisida ainult püsielanikud ning teised inimesed piirkonda ei pääse. Saartel viibivad inimesed saavad bussiga tagasi koju pöörduda.

16:56

„Kriisiolukordades, mis nõuavad reageerimisel tavapärasest enam ressursse, on loomulik ja vajalik, et ka kaitseliitlased appi tulevad. Tunnustan väga Kaitseliitu selle eest. Samuti on kaitsevägi panustanud vajalike varudega,“ ütles kaitseminister Jüri Luik.

Jüri Luik kohtus piiri valvavate kaitseväelaste ja -liitlastega. (Kaitseministeerium)
16:22

TSITAADIRAHE | Peaminister Ratas: reedel peaks Eestisse saabuma 20 000 koroonaviiruse testi, järgmised 20 000 on tellitud

16:18

Nordica korraldab täna õhtul Stockholmist erilennu! 

16:05

ILUS ŽEST! President Kersti Kaljulaid annetab osa 1. aprillil jõustuvast palgatõusust heategevusse

"Selles kriisis on iga inimese panus oluline. Olukorras, kus riik ja kõik inimesed pingutavad, et kriisist üheskoos võimalikult valutult jagu saada, soovin järgnevatel kuudel selle palgatõusu osa annetada neile algatustele, mis otseselt tegelevad kriisi mõju maandamisega. Esimeseks selliseks on SA Kadunud, mis Saaremaa vallajuhtide palvel tegeleb saare vabatahtlike ressursside kaardistamisega, et kriisi süvenedes oleks teada, kes kui palju saab appi tulla, kes saab oma autot või suvilat laenata või muul moel õla alla panna."

15:44

PIIRIÜLETUSE KITSASKOHT LAHENDATUD: kaubaveokid pääsevad riiki kiirelt, ootaeg mõned minutid

Loe lähemalt SIIT.

(Raigo Pajula / AFP / Scanpix)
15:34

Eriolukorras peatatakse maksuvõlgade intressi arvestamine

Ettevõtjate rahalise seisu leevendamiseks peatab maksu- ja tolliamet eriolukorra ajaks ettevõtete maksuvõlalt intressi arvestamise, intressivabastus kehtib tagasiulatuvalt 1. märtsist kuni 1. maini. Kõik deklaratsioonid tuleb siiski õigeaegselt esitada ja kui vähegi võimalik, ka maksud ära maksta, teatas rahandusministeerium pressiteates.

Rahandusminister Martin Helme rõhutas, et intressivabastus ei tähenda maksuvabastust. „Mõistame, et see on raske aeg kõigile, kuid riigi toimimise tagamiseks on oluline, et kõik, kellel vähegi võimalik, makse siiski tasuksid. Praeguses olukorras on see olulisem kui kunagi varem,“ lisas ta.

Intressivabastus on kõige kiirem ja lihtsamalt rakendatav lühiajaline meede raskustesse sattunud ettevõtete toetamiseks ja kindlustunde andmiseks – kui jään maksudega praegu hätta, siis riik suhtub sellesse mõistmisega. Ära ei maksa seejuures unustada, et maksukohustus siiski tekib,“ ütles Helme. „Selleks et ettevõtjatele veelgi täiendavat tuge pakkuda, on töös on ka laiem toetuspakett, millega valitsus lähipäevil välja tuleb.“

Ettevõtetel tuleb jätkuvalt õigeaegselt esitada korrektsed deklaratsioonid, näiteks käibemaksu deklaratsiooni tähtaeg on reedel, 20. märtsil. Vastasel juhul ei ole riigil võimalik saada ülevaadet, milline on meie ettevõtete olukord, ja õigeid otsuseid teha. Raskustesse sattunud ettevõtetel tuleb MTA e-keskkonnas maksuvõlg ajatada. MTA on võlamenetluses võimalikult paindlik, samuti ei rakendata eriolukorra ajal võla osas sundtäitmist.

Lisaks sulges MTA avaliku võlapäringu ja x-tee teenuste kaudu võlglaste massinfo väljastamise, kuna olemasolev info ei näita ettevõttest tavapärast ja adekvaatset majanduspilti. Riigihanke registri päringud jäävad töösse. Samal põhjusel ei avalda MTA oma koduleheküljel tasutud maksude, käibe ja töötajate arvu analüütikat.

Martin Helme (Erki Parnaku)
15:01

KOROONAKRIIS RAHAKOTIS! Korteriomanikud vähendavad üüre: peaasi, et inimestele jääksid kodud alles

Eestis lahvatanud koroonapuhangu taustal on paljudel inimestel tekkinud mure – mis saab üürimaksetest? Mures on nii üürnikud, kel võib tekkida probleem maksete tasumisega kui ka omanikud, kelle sissetulek võib väheneda. Mitmed inimesed on aga teada andnud, et nende üürikorterite omanikud on ise pakkunud üürimaksete peatamist või vähendamist. Õhtuleht rääkis üürnike ja üürileandjatega ning uuris, kas ja kuidas keerulises olukorras üksteisele toeks ollakse.

Loe lähemalt SIIT.

(Geidi Raud)

14:28

Ekspert: tagurpidi töötav ventilatsioon võib renoveerimata kortermajades levitada viirust

Loe lähemalt SIIT.

(Robin Roots)
13:47

Maanteeamet peatas lennuliikluse mandri ja suursaarte vahel

Seoses eriolukorra väljakuulutamisega ning lähtudes Saaremaa ja Hiiumaa valdade ettepanekutest peatas Maanteeamet avalikud liinilennud Saaremaale ja Hiiumaale kuni eriolukorra lõpuni.

Vastava ettepaneku saatis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile Saaremaa vallavalitsus, et veelgi tõkestada koroonaviiruse levikut saartel.

„Palume maanteeametil vaadata üle Kuressaare-Tallinn lennuühenduse graafik ja kaaluda tõsiselt, kas on otstarbekas ja vajalik lennuühenduse sellisel kujul jätkamine. [Saaremaa kriisi]komisjon teeb ettepaneku lennuühendus katkestada, kuni olukorra muutumiseni koos võimalusega, et komisjoni ettepanekul on võimalik tellida vajadusel lennureisi eriolukorrast tulenevaks transpordiks (nt meditsiinilise personali transportimiseks,“ kirjutas vallavanem Madis Kallas 16. märtsil ministseeriumile.

Kuressaare (Alar Truu)
13:29

13:25

Välismaale jäänud eestlased

Kui paljud eestlased on koroonakriisis kiiresti koju tagasi tulnud või tagasiteel mõne suletud piiri taha lõksu jäänud, siis on ka neid raudse närviga eestlasi, kes jonnakalt oma reisiplaanist kinni peavad. „Enam polegi vahet, kus riigis ma olen,“ ütles Indoneesiasse reisinud Maare, kellel on kindel plaan järgmiseks Austraaliasse sõita.

Loe välismaal viibivate eestlaste lugusid SIIT.

13:20

Isikukaitsevahendite tarnega on probleeme

Terviseamet tunnistas kolmapäevasel pressikonverentsil, et kuigi hetkel on veel võimalik teste teha, on paljude riikide samasugune soov tekitanud defitsiidi. Sama mure on ka isikukaitsevahenditega. Tarne puhul ei tule kasuks ka see, et riigid ükshaaval oma piire sulgevad ja veokid piiripunktidesse lihtsalt toppama jäävad. „Hoiame varudest iganädalast ülevaadet ning leiame lahenduse, kui tekib kriitiline vajadus. Oleme esitanud oma tellimuse Euroopa Liidu ühishankesse, aga otsime tootjaid ja maaletoojaid kogu turult," rahustas pressikonverentsil terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juht Martin Kadai ja lisas, et probleemile otsitakse lahendusi.

Loe pikemalt SIIT.

13:15

Eakatele eraldi poodlemise aeg?

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul tasub kaaluda mõtet määrata eakatele kauplustes käimiseks eraldi aeg. Riskirühma kuuluvatel eakatel oleks sellisel juhul teistega kokkupuude väiksem ja seega ka nakatumise oht väiksem.

Loe pikemalt SIIT.

Mihhail Kõlvart (Martin Ahven)
11:58

Politsei kiirendas Iklas piiriületust

Politsei muutis Iklas sõidukite piiriületuse oluliselt kiiremaks. Kui eile hommikul said seal sõidukid ületada piiri korraga kahel sõidurajal, siis õhtuks juba viiel rajal.

„Et piiriületust kiirendada, lõime juurde töökohti, kaasasime lisaressurssi ja tõstsime andmete kontrollimise võimekust,“ ütles Lääne prefekt Kaido Kõplas.

Kui teisipäeva hommikul kontrollis politsei Iklas sõidukeid korraga kahel ja päeval kolmel sõidurajal, siis õhtul töötasid politseinikud juba viiel sõidurajal.

„Kõige rohkem autosid siseneb Ikla kaudu Eestisse pärastlõunasel ajal. Jälgime olukorda pidevalt ja reageerime vastavalt vajadusele. Praegu meil piiril järjekorda ei ole ja pingutame, et seda nii ka hoida,“ lisas Kõplas.

Ikla piiripunkt paar õhtut tagasi (Kaspar Pokk)
11:09

Koroonaviirus on jõudnud ka PPA-sse - positiivse Covid-19 proovi andis Võru politseiuurija

Loe lähemalt SIIT

Võru politseimaja (Robin Roots)

10:34

Värsked andmed: Eile tuvastasid laborid 33 koroonaviirusesse nakatunut

Loe lähemalt SIIT.

(Reuters/Scanpix)
10:29

OHTLIK KOROONAVIIRUS: Madridis suri ühes vanadekodus 15 inimest 

Loe lähemalt SIIT.

10:03

Moelooja Aldo Järvsoo: ma ei kavatse osaleda üheski „kaitsemaskide“ õmblemise kampaanias! 

Loe lähemalt SIIT

Aldo Järvsoo (Erlend Štaub)
10:02

EESTI PROFESSOR: Saaremaa haiguspuhang võis päästa Eesti hullemast 

Loe lähemalt SIIT.

(Pixabay)

09:54

LANGES VIIMANE BASTION: koroonaviirus levib nüüd Euroopa kõigis riikides  

Loe lähemalt SIIT.

22:41
Urmas Reinsalu (Aldo Luud)
21:42

Soome valitsuse teisipäevase otsuse kohaselt sulgeb Soome oma piirid 19. märtsi keskööl. See otsus tähendab, et sellest hetkest alates ei ole senisel kujul pendelränne Eesti ja Soome vahel enam võimalik, teatab välimsministeerium.

21:41

20:00

Lõbus klõps sellest, kuidas kirjanikuhärra Tammsaaret soovitakse koroonaviiruse eest kaitsta.

undefined (Lugeja foto)
18:16

Terviseamet andis teada, et esmaspäevaga lisandunud 20 koroonahaigest 14 elavad Tallinnas või Harjumaal, neli Pärnu ja üks Võru maakonnas. Ühe nakatunu kohta puuduvad rahvastikuregistris täpsed andmed.

17:56

Tallinn pakub koolilastele sooja lõunasööki

„Kuna paljudele lastele on koolilõuna ainuke soe toit päevas, ei pea me võimalikuks lapsi sellest ilma jätta. Seetõttu otsustas Tallinna kriisikomisjon korraldada abivajavatele õpilastele sooja koolilõuna pakkumine,“ rääkis abilinnapea Vadim Belobrovtsev. „Kõige tähtsam on praeguses olukorras hoolimine ja abi jõudmine lasteni, kes seda kõige rohkem vajavad. Palume sealjuures koostööd nii koolidelt kui ka peredelt.“

Koolid teavitavad peresid toitlustuse võimalusest eKooli ja kodulehe kaudu ning annavad ka infot, kuidas lapsed toidu kätte saavad. Koolilõuna saamiseks tuleb perel endast koolile teada anda, sest toit tellitakse vastavalt soovijate arvule.

17:21
Tallinki Megastar (Teet Malsroos)

16:46
Viljar Voog

Tallinn kinnitas, et kõik lasteaiad jäävad avatuks.

„Peame oluliseks pakkuda elutähtsatel töödel töötavatele lapsevanematele kindlust, et nende lapsed on hoitud, vajadusel ka ööpäevaringselt,“ rääkis abilinnapea Vadim Belobrovtsev. „Lasteaedade töökorralduses võib olla muudatusi, kuid praegu on kõik valmis lapsi vastu võtma. Oleme samas valmis reageerima, kui peaks tekkima vajadus sulgeda mõni rühm või ka kogu lasteaed, kuid me ei sulge kõiki lasteaedu korraga.“

16:31

Coop paneb oma klientidele hingele: minge kappi tellitud kaubale õigel ajal järgi!

Toidupoe e-kaubanduse juhi Mait Mäesalu sõnul on eCoop toidukappidel 1,5h ajavahemikud, mille jooksul kliendil on võimalik endale sobival ajal tellitud kaubale järele tulla. „Kui tavaolukorras oleme kliendile püüdnud alati vastu tulla ning võimalusel pikendanud 1,5h ajavahemikku, siis arvestades viimase nädala jooksul hüppeliselt kasvanud huvi, pole meil paraku võimalik seda teha, sest järgmisest 1,5h ajavahemikus peavad kapis olema juba järgmiste klientide tellimused,“ ütles Mäesalu.

16:25

16:07

Välisministeerium annab teada, et Saksamaale siirduv Tallinki laev Romantika lõpetab tagasi tulles reisi Riia sadamas, mitte Ventspilsis nagu varem teatatud.

15:53

ERIOLUKORD EESTIS: kas ja milliste muredega pöördutakse valla poole?

Eestis on kehtestatud eriolukord, mistõttu võib paljudel eestlastel olla keeruline oma igapäevase eluga hakkama saada. Kuidas saavad koroonaviiruse riskigruppi kuuluvad vanurid küttepuud tuppa, kuidas läheb õpilaste e-õpe? Võimaluste piires aitab kohalik omavalitsus.

Loe lähemalt SIIT

(Mari Luud)
15:05

Tallinna linnavalitsus loobub linnajuhtide palgatõusust

Tallinna linnavalitsus otsustas COVID-19 leviku mõjude tõttu prognoositavat majanduslangust arvestades linnavalitsuse liikmete palkade indekseerimisest loobuda.

„Praegune olukord räsib enamikku Eesti ettevõtteid ja asutusi ning majanduslangusega peame igal juhul arvestama. Kuna indekseerimise arvestus tugineb eelmise aasta sotsiaalmaksu laekumisele, siis ei pea me linnajuhtide palgatõusu lihtsalt võimalikuks,“ ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Mihhail Kõlvart (Martin Ahven)
15:02

Eilsel valitsuskomisjoni pressikonverentsil hõigati välja, et alkoholimüügile võivad rakenduda lisapiirangud. Täna tegi valitsus need ka teatavaks.

Loe lähemalt SIIT

Kokteile ja muid alkohoolseid jooke saab alates kolmapäevast baarides, restoranides ja muudes sarnastes asutustes nautida kella 22ni (Martin Ahven)
14:33

Kuressaare Haigla ravijuht dr. Edward Laane sõnab, et ekspertide hinnangul haigestub käesoleva pandeemia ajal koroonaviirusesse ligi 70% elanikkonnast. 

"Koroonaviirusinfektsioon on väga nakkav," seisab Kuressaare haigla Facebooki postituses. "Võib olla 100-1000 korda nakkavam kui SARS. Aga seejuures võib see olla kergete haigusnähtudega, mistõtttu näiliselt terved inimesed võivad samamoodi koroonaviirust COVID-19 levitada."

14:15

Tunnustatud arsti arvamus

13:56

Heidi Hanso sai koroonadiagnoosi: mul oli otsekontakt viirusekandjaga ja olin kindel, et olen nakatunud 

Loe lähemalt SIIT.

Heidi Hanso (Erki Pärnaku)
13:26

Rahvas muretseb: kas pangast tuleb raha välja võtta? Mis saab töökohtadest? 

„Soomes ka inimesed saavad korraga kuni 200 eurot välja võtta! See tekitabki muret, et kas inimesed hakkavad paanikas lolliks minema või ongi reaalne oht enda pangakontol olevast rahast ilma jääda,“ helistas Õhtulehte murelik võrukas. Sektori esindajate sõnul põhjust muretsemiseks pole. Ühtlasi teatas valitsus, et kavatseb veel selle nädala sees tulla välja ettevõtete abipaketiga, et hoida ära pankrotte ja palkade kadu.

Loe lähemalt! 

(Tanel Meos / Ekspress Meedia)
13:11

Koroonaviiruse esimene laine võib Soomes kesta veel kolm kuud, arvab epideemiate mudelitele spetsialiseerunud Turu ülikooli professor Kari Auranen. 

Loe lähemalt, miks professor nii arvab!

(Reuters/Scanpix)

12:39

Mida räägiti tänasel terviseameti pressibriifil? Nimel teatas terviseamet, et ühel nende töötajal on tuvastatud koroonaviirus. Samuti teatas välisminister Urmas Reinsalu, et koostöös Tallinkiga tuuakse Saksamaalt ära Poola piiri taha kinni jäänud eestlased. 

Vaata lähemalt SIIT

Sotsiaalminister Tanel Kiik (Erki Pärnaku)
12:34

Riigikogu liige kahtlustab koroonaviirust. Testi talle ei tehta

Riigikogu ja põhiseaduskomisjoni liige Lauri Läänemets tunneb sotsiaalmeedias muret, et ka tal võib olla koroonaviirus.  

"Eile õhtul tõesti viskas palaviku üles, kuid kuna testi enam teha ei saa, siis pidin igaks juhuks teisi riigikogus ka teavitama. Parem karta kui kahetseda. Sellepeale jäi meil täna hommikune põhiseaduskomisjon ära, kus peaminister pidi tulema selgitama inimeste põhiseaduslike õiguste kitsendamise tagamaid eriolukorras. Ja komisjoni esimees (mina olen aseesimees) kuulutas, et pani end karantiini. Ehk siis põhiseaduskomisjoni mõlemad juhid on praegu karantiinis," kirjutas Sotsiaaldemokraatliku erakonna liige. 

Põhiseaduskomisjoni kuulub muu hulgas ka Hanno Pevkur, kes on ka Eesti Võrkpalli Liidu juht ning kes käis Saaremaal, kui seal kohtus kohalik vollemeeskond Milanost võistkonnaga. 

"Küll aga tekkis küsimus, et kuidas siis see parlament varsti tööd teeb. Kui testi teha ei saa, siis (ka igal töökohal) peaks töökollektiivid jääma koju passima igaks juhuks. Kui kõik on kuulekad, siis jääb lõpuks ju elu Eestis seisma ja kui ei olda kuulekad, siis läheb mõnel tänu sellele halvasti. Tahaks valitsuselt ülevaadet, et kuidas nad selle plaani ikka läbi mõelnud on," jagas Läänemets.

11:27
(Robin Roots)
11:19

KUHU HELISTADA? Häirekeskus ja terviseamet avasid koroonaviiruse leviku infotelefoni 1247, millega saab NÜÜD ühendust ka välismaalt - selleks tuleb valida number +372 600 1247. 

Loe lähemalt SIIT.

(Anni Õnneleid)

11:09

Kohe algab pressikonverents, kus peaminister Jüri Ratas, rahandusminister Martin Helme ja Eesti Panga president Madis Müller annavad ülevaate meie majanduslikust olukorrast.

Vaata otsepilti SIIT.

Jüri Ratas (Erki Pärnaku)
09:38

Eesti kaalub laeva saatmist Saksa-Poola piiril kinni jäänud eestlaste kojutoomiseks, ütles välisminister Urmas Reinsalu ERR-i uudisteportaalile.

Kuigi Poola kõige kõrgemate juhtidega on rääkinud Eesti, Läti ja Leedu ametivennad, pole Poola ametnikud oma meelt muutnud ning kui välja jätta reisi- ja minibussidele moodustatud konvoid, siis sõiduautosid jätkuvalt läbi ei lasta. 

Teiseks pakkus Poola, et laseb läbi riigi 650 kohaga erirongi, mis väljub Saksmaalt Oderi-äärsest Frakfurtist ning kus oleks prioriteet lastega peredel. Kolmandaks olevat Poola pakkunud, et pärastlõunal kell 15 saab 250 autot ja juhti minna Sassnitsi sadamast laevale, mis viib Klaipedasse. 

"Me praegu töötame alternatiivse transpordivõimaluse kallal. Küsimus on selles, et kas võtta erilaev Eestist," rääkis Reinsalu

Välisminister rääkis ka, et kaks lennukit on juba suundunud Egiptusesse seal asuvaid eestlasi ära tooma ning kolm lendu peaks toimuma veel teisipäeval, kuna 19. märtsil sulgeb Egiptus oma õhuruumi. See olevat reisikorraldajate operatsioon.

Urmas Reinsalu (Aldo Luud)
09:08

Alates tänasest saab Põlva haiglasse siseneda läbi triaažitelgi

08:59

Piirikontroll on täna keskööst uuesti taastatud ning Ikla piiripunkti tekkis Läti poole kilomeetrite pikkune järjekord.  

Vaata galeriid SIIT.

(Kaspar Pokk)

08:57
(Tiina Kõrtsini)
08:56

Ida-Tallinna keskhaigla kogenud arst Argo Lätt avaldas pahameelt Eesti riigijuhtide ja diplomaatide tegevusetuse peale. Loe lähemalt SIIT.

08:53

Uus päev on Eesits alanud, koroonaviirus ei näita läänemaailmas aeglustamismärke. 

Euroopa Liit sulgeb täna keskpäevast välispiirid väljaspoolt majandusliitu pärit inimesetele, teatas Prantsusmaa president Emmanuel Macron eile õhtul enda rahvale tehtud telepöördumises. Meede võetakse vastu täna keskpäeval toimuval liidu liikmesriikide videokonverentsil.

Emmanuel Macroni eilne pöördumine (AFP/Scanpix)
00:12

22:53

21:56

20:57
Eesti Vabariigi 102. aastapäeva paraad Vabaduse väljakul. (Tiina Kõrtsini)
20:27

Terviseameti 2013. aasta riskianalüüsis hinnati gripipandeemia puhkemise tõenäosust Eestis väga suureks. Ennustati, et ühe laine ajal võib haigestude 20–40 protsenti elanikkonnast ning haiglaravi vajada viis protsenti ehk üle 13 380 inimese.

19:39
Katrin Karisma (Teet Malsroos)
19:02

Perearstide liidu president Le Vallikivi naases kolleegidega tööreisilt Türgist ning asus juba järgmine päev patsiente vastu võtma. „Kas ma olen nüüd siis halb? Oleksin pidanud oma kolleegidel laskma selle töö ära teha?“ küsib arst.

18:07

Viru Keskus ja Tallinna Kaubamaja annavad teada, et lühendavad seoses Vabariigi Valitsuse poolt välja kuulutatud eriolukorraga kaupluste lahtiolekuaegu kella 10.00-19.00. Muudatus ei puuduta Kaubamaja Toidumaailma ja Apotheka apteeki, mis on avatud tavapärastel aegadel, vastavalt kell 09.00-22.00 ja 09.00-21.00.

17:31

Apotheka, Benu, Euroapteegid ja Südameapteegid lähevad nakkusriski vähendamiseks üle ainult letiteenindusele ning eraldavad müügisaalid tsooniks, kus liiguvad ainult apteegitöötajad.

„Välja hakkab see nägema näiteks nii, et turvalindiga on tehtud liikumiskoridor sissepääsust kuni kassani. Ülejäänud saalist saab küll kaupa osta, aga apteeker toob selle ise patsiendile, sest patsient ise apteegis ringi liikuda ei tohi,“ ütles Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige, proviisor Timo Danilov.

16:42

Tallinna Perekonnaseisuamet ei võta ajutiselt vastu uusi avaldusi abiellumiseks ja abielu lahutamiseks.  

Abielu sõlmitakse ainult noorpaari kohalolekul, lubatud ei ole fotograafe ega külalisi. Mitteabielus olevad vanemad saavad perekonnaseisuametis sündi registreerida.

Võimalusel palutakse elanikel kasutada e-teenuseid või esitada avaldus Tallinna Perekonnaseisuametile e-posti või tavaposti teel

16:25

Eesti lõpetab ajutiselt Schengeni viisade väljastamise

Valitsuse korraldusest lähtudes peatab välisministeerium alates 17. märtsist 2020 koroonaviiruse leviku tõttu ajutiselt Schengeni viisa ning Eesti pikaajalise viisa taotluste vastuvõtmise nii Eesti esindustes kui ka viisakeskustes. See kehtib ka Schengeni viisa taotluste suhtes, mida Eesti menetleb teise liikmesriigi esindamisel.

Erandkorras võib viisat taotleda humanitaarkaalutlustel (lähisugulase haigus, matus), kauba või tooraine transpordiks, tervishoiu- või muude hädaolukorra lahendamiseks vajalike teenuste osutamiseks, ning need, kelle vanem, laps või abikaasa on Eesti kodanik, Eesti elamisluba või elamisõigust omav isik.

Juba väljastatud ning kehtivate viisadega eriolukorra ajal Eestisse siseneda ei saa.

Ühtlasi tuletame meelde, et alates 17. märtsist saavad Eestisse siseneda Eesti kodanikud ja Eesti elanikud, sealhulgas tähtajalise elamisloa või -õigusega isikud. Erandina võib politsei- ja piirivalveamet lubada Eestisse tulla ilma haigusnähtudeta välismaalase, kelle vanemad või vanavanemad, lapsed või lapselapsed, või abikaasa on Eesti kodanik või kellel on Eesti ID-kaart või elamisloa kaart.

16:21

Tartu linnavalitsus otsustas alates 16. märtsist kuni eriolukorra esialgse tähtaja 1. maini vabastada lapsevanemad kohatasu maksmisest Tartu lasteaedades. Esmaspäevast on avatud ööpäevaringselt töötav lasteaed.

15:10

Valitsus peab 15.30 pressikonverentsi.

14:17

Tallinna ühistranspordis on sõit tasuta ja piletikontrolli ei toimu 

Praeguses eriolukorras otsustas linnapea Mihhail Kõlvart, et Tallinna ühistranspordis sõidupiletite ostmist ei nõuta ja munitsipaalpolitsei piletikontrolli ei tee.

Hetkel ei kavanda Tallinn ühistranspordi graafikute hõrendamist, sest see võib kaasa tuua olukorra, kus inimesed peaksid bussis või trammis üksteisele liiga lähedal olema.

(Robin Roots)
11:41

Tähtsad perekondlikud sündmused, abiellumine ja matused tuleb pidada kitsas ringis 

 Riiklikus eriolukorras on keelatud rahvarohked kogunemised. Piirang kehtib ka tähtsate peresündmustele nagu abiellumine, sünnipäevade tähistamine ja matused. Välismaalt matustele tulles on võimalik taotleda erandkorras riiki sisenemiseks viisat.

Loe lähemalt SIIT.

11:38

205 inimese koroonaproov on positiivne, nakatunute arv on tõenäoliselt suurem

Esmaspäeva hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 205 inimesel, alates 31. jaanuarist on Eestis kokku tehtud 1387 COVID-19 testi. Tõenäoliselt on nakatanud inimeste arv suurem ning viiruse kohapealset levikut arvestades lisandub kindlasti veel haigestunuid.

Loe täpsemalt SIIT.

10:08

Saaremaa parvlaevagraafik viiakse  üle kriisirežiimile

Saaremaa kriisikomisjoni ettepanekul vähendab  TS Laevad Maanteeameti otsusel  laevareise Virtsu-Kuivastu liinil.

Uue sõiduplaani kohaselt toimub esmaspäevast reedeni nii Virtsust kui ka Kuivastust 10 väljumist päevas. Laupäeval on mõlemast suunast 8 ja pühapäeval 7 reisi.

 TS Laevad palub reisijatel tutvuda muudetud sõiduplaaniga praamid.ee veebilehel või mobiiliäppis ning jälgida, et vastavalt eriolukorras kehtivale korrale on lubatud pääs parvlaevale.   Rohuküla-Heltermaa liinil kehtib varasemalt väljakuulutatud sõiduplaan.

(Geidi Raud)

 

08:33

Aeroflot katkestab neljapäevast Moskva-Tallinna lennud

Venemaa lennufirma Aeroflot katkestab alates neljapäevast, 19. märtsist kuni 30. aprillini lennud Moskva ja Tallinna vahel.

Kõigil reisijatel, kellel on broneeritud Aerofloti lend pärast 19. märtsi, palume võtta kiiresti ühendust Aerofloti klienditeeninduse või oma reisikorraldajaga.

Reisimist puudutavad korduma kippuvad küsimused on leitavad välisministeeriumi kodulehel https://vm.ee/et/koroonaviirus-2019-ncov ja riikide reisiinfo lehel Reisi Targalt aadressil https://reisitargalt.vm.ee/.

08:15

KUHU HELISTADA? Häirekeskus ja terviseamet avasid koroonaviiruse leviku infotelefoni 1247 
Loe SIIT.

08:13

Kuidas tagada, et meie vanaemad ja vanaisad viirusepuhangu tervelt üle elaks? 

Loe perearstide seltsi pikka juhendit SIIT.

23:10

Eesti inimesed pääsevad Saksa-Poola piirilt koju!

23:03

Saaremaal hakatakse tegema tasulise proove?

Kuressaare haigla on teinud sotsiaalmeedias üleskutse, et saarlased, kes kahlustavad, et nad on nakatunud koroonaviirusesse, annaksid endast teada. Kuna terviseamet on oma prioriteete muutnud, ei pääse kõik enam testima. Haigla on aga leidnud alternatiivse lahenduse – tasuline testimine.

„Kuna Terviseamet enam “niisama” testimist ei tee, aga soovijaid on ikkagi palju, ei saa me kõigil soovijatel enam teha tasuta proove. Püüame leida teisi võimalusi ja variante. Hetkel tundub olevat ainus variant tasuline test,“ kirjutab Kuressaare haigla Facebookis. „Kui saame piisavalt huvilisi kokku (umbes 5000) siis saaks testid soodushinnaga ja tasulise testi hind oleks väiksem, püüame võimalikult soodsa hinnaga saada, loodame nii 30–40 euro vahemikku!“

23:02

Võru koolis koroonajuhtum. Õpilane käis haigena tundides

„Terviseamet on kinnitanud, et ühel meie kooli õpilasel on laboratoorselt tõestatud diagnoos COVID-19. Ta käis lõppeval nädalal ka koolis,“ teatab Võru gümnaasium.

21:56
Sotsiaalminister Tanel Kiik (Erki Pärnaku)
21:54

Teispäevast lõpetab Finnair Tallinna ja Riiga lendamise.

18:46

Eestis on koroonaviirusesse nakatunud 171 inimest

Pühapäevaõhtuse seisuga on Eestis koroonaviirusesse nakatunud 171 inimest, alates 31. jaanuarist on Eestis kokku tehtud 1133 COVID-19 testi.

Loe SIIT.

(Alar Truu)
16:27

Eesti kodanikud, kes on Saksa-Poola piiril teel Eestisse – andke endast teada!

Välisministeerium palub Eesti kodanikel, kes on mööda maismaad pöördumas tagasi Eestisse, kuid ei saa Saksamaa piirilt Poola, anda endast märku meiliaadressil konsul@mfa.ee.

Lisage e-kirja teiega viibivate isikute arv, isikuandmed ning kontakttelefon, et välisministeerium saaks teiega ühendust võtta.

Seoses koroonaviiruse levikuga on mitmed riigid, sealhulgas Poola, lisaks lennu- ja laevaliikluse piirangutele kehtestanud täiendavaid meetmeid maismaapiiride kontrolliks. 

16:26

KOROONAPAANIKA JÕUDIS LÄTTI: Müügil viimased maalrimaskid, ostetakse kokku soola, kruupe ja tualettpaberit! 

Mego toidupoe juhataja Nelli kinnitab, et üha kiirenevas tempos ostetakse vedelseepi, meeletult ostetakse salvrätikuid ja tualettpaberit ning suhkur, sool, kruubid, riis ja kõik muu, mida annab pikalt säilitada, kaob riiulitelt kiiresti. Ta nendib, et tõsisem ostmine hakkas pihta neljapäeva õhtul.

Loe pikemalt SIIT.

TUALETTPABERI PARADIIS. Samal ajal kui Eesti kauplustes napib nii jahu kui ka tualettpaberit, Lätis neist puudust veel ei ole. (Aldo Luud)
15:42

Saaremaal oodatakse alles neljapäevaste proovide vastuseid

Terviseamet kinnitas pühapäeval, et neil on väga hea testimisvõimekus, kuid ometigi ei jõua Saaremaal tehtud testide tulemused ootajateni. 

Ootel on mitmed inimesed, kes tegid testi juba kolm päeva tagasi. Loe lähemalt SIIT.

12:43

Terviseamet annab teada,et kergemate viirusehaiguse tunnustega patsientide testimine ei ol enam otstarbekas.

Loe SIIT.

12:26

Hotell Palace sulgeb eriolukorra tõttu uksed

11:19

Tänahommikuse seisuga on Eestis koroonaviirusesse nakatunud 135 inimest.

Positiivsetest proovidest on 62 võetud Harjumaal, 37 Saaremaal, 13 Pärnumaal, 9 Võrumaal, 6 Tartumaal ja 8 Virumaal. 

Loe lähemalt SIIT.

08:54

Pärnu Haigla keelab 15. märtsist ajutiselt peresünnitused!

Seoses Covid-19 viiruse laialdase levikuga ei lubata ajutiselt peresünnitusi kuni olukorra lahenemiseni!

NB! Palume sünnitama tulles kohe kaasa võtta ka lapse koju viimiseks vajalikud riided. Perepalatid jätkavad esialgu tööd ema-lapse palatitena, mille eest patsient tasub vastavalt kehtivale hinnakirjale.

Oleme olukorras, milles maailm ei ole kunagi varem olnud. Meist igaüks peab praeguses olukorras tegema ohverdusi. Kõige olulisem meede on minimeerida inimkontakte - igaühel meist, nii patsiendil kui ka tervishoiutöötajal. Et haiglas oleks endiselt ohutu sünnitada ja ravil olla, peame viima haiglat külastavate inimeste arvu miinimumini.

Peame kaitsma oma meedikuid, sest kontakt haigestunuga või nakkuskahtlase inimesega tähendab karantiini ka tervishoiutöötaja jaoks. Mida rohkem on haigla ruumides inimesi, seda suurem on tõenäosus, et keegi neist on nakatunud ja kannab viirust edasi. Käesolevad piirangud aitavad meil hoida tervishoiutöötajaid tervena ja valmis erakorralist abi andma.

08:48

Nii Lääne-Tallinna keskhaigla kui Ida-Tallinna keskhaigla teatasid, et katkestavad seoses Covid-19 viiruse laialdase levikuga ajutiselt peresünnitused.

Loe lähemalt SIIT.

02:43

USA president Donald Trump tegi koroonaviiruse testi. See osutus negatiivseks. 

Loe lähemalt SIIT.

02:14

02:12

Eesti taastab ajutiselt piirikontrolli, riik suletakse väikeste eranditega välismaalastele.

Eestisse pääsevad edaspidi vaid Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, sh nn halli passi omanikud. Samuti need välisriigi kodanikud ning need välismaalased, kelle pereliige elab Eestis.

Loe lähemalt SIIT

Narva piiripunkt (Tiina Kõrtsini)

21:23

Reedel võeti Kiili Gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetajalt koroonaviiruse proov, mis osutus positiivseks. Arsti hinnangul on õpetajaga kokkupuutunud lastel ja täiskasvanutel vaja enda tervislikku seisundit lähipäevade jooksul jälgida. Kui haigussümptomeid ei ole, pole testi vaja teha. Haigusnähtude ilmnemisel tuleb esmalt konsulteerida perearstiga infotelefonil 1220 või võtta ühendust oma perearstikeskusega.

20:38
19:30

Valitsus teatas laupäeva õhtul, et  saartele on lubatud reisida üksnes seal alalist elukohta omavatel inimestel.

Peaministri kehtestatud liikumispiirangute alusel alustas politsei- ja piirivalveamet õhtul Saaremaale, Muhumaale, Hiiumaale ning Vormsi, Kihnu ja Ruhnu saartele ja sealt ära liikuvate inimeste kontrolli.

(Kaspar Pokk)
18:49

Terviseamet ja politsei paluvad Narva elanikel hoiduda piiri ületamisest ilma kriitilise vajaduseta 

Terviseamet ja politsei- ja piirivalveamet soovitavad inimestel, kes tavatsevad läbi Narva piiripunkti tihti Venemaal käia, sellest hoiduda, et vähendada viirusesse nakatumise riski ja mitte tekitada järjekordi piiripunktis.  

18:46

Päeva jooksul tuvastasid laborid 6 uut koroonaviirusesse nakatunut

Laupäeva õhtuks oli testitud analüüside hulka lisandunud 6 positiivset proovi Pärnust, kokku on sellega Eestis 115 nakatunut.

17:54

Eriolukorra juhi korraldusel tuleb sulgeda spordisaalid, spordiklubid, jõusaalid, spaad, ujulad, basseinid, veekeskused, päevakeskused ja laste mängutoad.

Jõusaalid, ujulad, saunad ja spaad tuleb sulgeda ka hotellidel ja kõigil teistel majutusteenuste pakkujatel.

Piirang ei kohaldu sotsiaal- ja tervishoiuteenuste pakkumisele nagu toiduabi, hoolekandeteenused, ravi- ja rehabilitatsiooniteenused.

Riik on ette valmistamas majandusmeetmeid, millega toetada muu hulgas raskustes olevat turismisektorit. Valitsuskomisjon arutab neid uuel nädalal.

17:50

Kuressaare Haigla teatab, et kuna haigusjuhtude arv kasvab eksponentsiaalselt, siis tänaseks tuleb pidada igat inimest Saaremaal potentsiaalseks viirushaige kontaktseks ja paraku käivad selle klausli alla ka kõik Kuressaare Haigla töötajad.

 

17:22

EESTI SAARED LUKUS! Üle lahe pääsevad ainult seal elavad inimesed 

Üheks suuremaks nakkuskoldeks osutunud Saaremaa ja teised väiksemad meresaared saavad viirusega võitlemiseks väga karmid piirangud.

 

*Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks on saartele kehtestatud täiendavad piirangud.
*Hiiumaa, Saaremaa, Muhumaa, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu saartele on lubatud reisida üksnes saartel alalist elukohta omavatel inimestel.Teised inimesed piirkonda minna ei tohi. Seal praegu viibijad saavad koju pöörduda.

Hiiumaa praam Leiger (Teet Malsroos)

15:09

„Head Eesti inimesed! Eilsest on meie riigis eriolukord ja eriolukorda juhib peaminister. See oli õige otsus ja on oluline anda nii valitsusele kui meie ametkondadele töörahu ja toetada neid nende töös meid tabanud kriisi lahendamisel. 

Aga - üksi eriolukord ega kriisikomisjon ei saa meid aidata, kui me kõik koos ei pinguta," kirjutab president Kaljulaid oma avalduses rahvale.

Loe SIIT!

Kersti Kaljulaid (Martin Ahven)
12:38
Ohtuleht.ee

Alates 14. märtsist on Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna ette seatud mobiilne triaažikabinet, et ennetada Covid-19 viiruse kontrollimatut levikut haiglaruumidesse.

Vaata SIIT!

12:36
Ohtuleht.ee

"Eneseisolatsioon aitab vähendada viiruse levimise kiirust. See ei pruugi päästa meid üksikindiviididena, kuid lubab haiglatel tegeleda patsientidega tempos, mis võimaldab neil saada korralikku ravi", kirjutab Toomas Hendrik Ilves.

Loe SIIT!

12:07

Terviseamet tänasel pressikonverentsil: esimesed koroonahaiged on tänaseks paranenud

11:08
Ohtuleht.ee

Eriolukord tühistab julmalateenistused 

Loe SIIT!

Kaarli kirik (Martin Ahven)
10:57
Ohtuleht.ee

Eestis 109 koroonaviirusesse nakatunut: eile tuvastati  68 uut haiget.

Loe SIIT!

10:40
Ohtuleht.ee

Kuressaare haigla koroonaviiruse proovidega hädas.

Vaata lähemalt SIIT!

22:40

22:35

Kes vastutab selle eest, et otse Itaalia haiguskoldest tulnud mängijad suurearvulise publiku ees mängisid? Võib arvata, et lähipäevadel olukord Saaremaal paranemise märke ei näita.

Loe, mis on ühist koroonapuhangutel Saaremaal ja Võrus 

PLATSIL: 4. märtsil peetud kohtumist olid vaatamas sajad Saaremaa võrkpallisõbrad. (Irina Mägi)
22:32

Enne "Aktuaalset kaamerat" tegi ETV-s avaliku pöördumise peaminister Jüri Ratas, kes rahustas Eesti rahvast: eriolukord ei tähenda elu seiskumist. 

"Aktuaalse kaamera" stuudios käisid ka PPA peadirektor Elmar Vaher ja väliskaubanduse- ja IT-minister Kaimar Karu. Loe, mida nad rääkisid SIIT

21:06

Valitsuse kommunikatsioonibüroo saatis äsja ka pressiteate, milles öeldakse, et valitsus kinnitas eriolukorra meetmed

Valitsus kinnitas e-istungil eriolukorra meetmed, mis kiideti põhimõtteliselt heaks eilsel kabinetinõupidamisel. Vastavalt valitsuse eilsele otsusele kehtib eriolukord Eestis 1. maini, see kuupäev kaasa arvatud. Abinõud kehtestatakse koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ülekaaluka avaliku huvi, inimeste tervise ja elu kaitseks, seisab pressiteates.

Eriolukord puudutab järgnevat:

Õppetöö haridusasutustes

Esmaspäevast, 16. märtsist tuleb sulgeda kõigi üldhariduskoolide, kutseõppeasutuste, kõrgkoolide, noortekeskuste ja huvikoolide hooned õppetööks. Haridusasutused lähevad üle distantsõppele. Ülikoolides ja teadusasutustes jätkub teadus- ja arendustegevus.

Distantsõppe perioodil peavad olema peatatud huviringid ja treeningud, välja arvatud kui tegevust saab jätkata kaugõppel. Samuti peavad olema peatatud noortekeskuste ja noortelaagrite tegevus.

Lasteaedade ja lastehoiu lahtioleku ja töökorralduse otsustab kohalik omavalitsus või muu lasteasutuse pidaja.

Kohalikud omavalitsused peavad analüüsima, kuidas tagada alaealiste laste hoid juhul, kui nende vanemad (elutähtsa teenuse osutajate, ühistranspordi valdkonna, haiglate jt elutähtsate valdkondade töötajad) peavad olema tööl.

Tööd saavad esialgu jätkata ka hariduslike erivajadustega õpilaste koolid ja kinnised lasteasutused, mille puhul tehakse otsused koostöös koolide ja koolide pidajatega juhtumipõhiselt.

Need meetmed kehtivad kuni korralduse muutmiseni. Abinõude vajalikkust hinnatakse iga kahe nädala tagant.

Kultuurielu ja vabaaja veetmine

Kuni 1. maini on keelatud kõik avalikud kogunemised, ka ööklubid. Publikule jäävad suletuks teatrid, muuseumid ja kinod ning ära jäävad spordi- ja liikumisüritused. Etendused, kontserdid ja konverentsid on keelatud.

Raamatukogud jäävad avatuks vaid piiratud ulatuses, üritusi seal korraldada ei tohi.

Piirangud puudutavad kõiki, ka eraõiguslikke kultuuriasutusi ja –korraldajaid.

Marsruudil Tallinn-Stockholm-Tallinn kehtestatakse huvireiside raames reisijate liikumisvabaduse piirang.

Lisaks

Hoolekandeasutustes ja haiglates on külastused keelatud. Külastada ei tohi ka vanglaid.

Valitsuse korraldust saab lugeda täismahus SIIT.
Valitsuse seletuskirja saab lugeda SIIT.

20:38

Tartu Ülikooli Kliinikum kutsus kokku kriisijuhtimismeeskonna, kes tegi ettepaneku katkestada plaaniline ravitöö. 

Reedel, 13. märtsil moodustas Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatus kriisijuhtimismeeskonna, kes töötab välja juhised üleriigilise eriolukorra tingimustes tavapärase ja erakorralise töö korraldamiseks kliinikumis. Kriisijuhtimismeeskonna ettepanekul esitas juhatus Terviseametile ettepaneku lõpetada nii plaaniline ambulatoorne kui statsionaarne töö Tartu Ülikooli Kliinikumis perioodiks 18.–31.03.2020 võimalusega pikendada seda kuni eriorukorra lõppemiseni.

Arvestades Eesti Vabariigi valitsuse poolt välja kuulutatud eriolukorda ning koroonaviiruse epidemioloogilist olukorda, moodustas kliinikumi juhatus kriisijuhtimismeeskonna, mille tööd juhib anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juhataja professor Joel Starkopf. „Olgugi, et kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse koroonaviiruse töörühm on koos käinud juba mitmeid nädalaid, jälgides ja analüüsides tekkinud olukorda nii Eestis kui maailmas ja koostades juhiseid Covid-19 patsientide käsitluseks, otsustas kliinikumi juhatus tänases erakorralisel koosolekul tõsta riskihinnangut olukorrale haiglas,“ ütles juhatuse esimees Priit Eelmäe.

Kriisijuhtimismeeskond tegi kliinikumi juhatusele ettepaneku plaaniline ravitöö edasi lükata tulenevalt epidemioloogilisest olukorrast ja Eesti Vabariigi valitsuse välja kuulutatud eriolukorrast. „Eesmärk on viia miinimumini inimeste mittevajalik liikumine („slope down te curve“). Seeläbi soovime tagada kaitse nii patsientidele kui ka personalile,“ selgitas prof Joel Starkopf. Ühtlasi töötab kriisijuhtimismeeskond välja tegevusplaani, kuidas korraldada haiglatööd nii, et esmaseks prioriteediks on erakorraliste haigete ravi, sealhulgas COVID-19 pandeemia leviku pidurdumise, aga ka teiste patsientide ning oma töötajate kaitse nakatumise eest.

Lisaks on kliinikumis juhatuse otsusega asutud muutma töökorraldust ning muudatusi töökorralduses tehakse vastaval vajadusele veel, jälgides pidevalt olukord nii kliinikumis kui Eestis laiemalt. „Hetkel on palutud kliinikumi juhatuse otsusega tühistada kõik töötajate välislähetused. Ära jäävad ka kõik koolitused, sealhulgas sisekoolitused. Õppetööd Tartu Ülikooli Kliinikumis ei toimu, v.a kliiniline praktika 6. kursuse üliõpilastele ja tervishoiu kõrgkoolide üliõpilastele, mis toimub vastavalt kokkuleppele. Kevadsemestril kliinikumis välispraktikante vastu ei võeta, olenemata praktikandi päritolumaast,“ selgitas juhatuse esimees Priit Eelmäe. Patsientide ja töötajate ohutust silmas pidades jäävad ära ka patsientidele suunatud vestlusringid, samuti ei toimu mammograafiabussi väljasõite.

Tartu Ülikooli Kliinikumis on haigestunud koroonaviirusesse üks töötaja, kes ei ole kokku puutunud patsientidega ning viibib kodusel ravil. Töötaja kontaktsete väljaselgitamise ja teavitamisega on tegelenud nii Terviseamet kui ka kliinikum ning kõik asjaomaseid on teavitatud ning vajalikud meetmed kasutusele võetud.

Kriisijuhtimisemeeskonna järgmine koosolek toimub laupäeval. Kriisijuhtimismeeskonda kuuluvad juhatuse, anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku, infektsioonikontrolli teenistuse, apteegi, labori esindajad ja kliinikumi ülemõde. Kriisijuhtimismeeskond annab igapäevaselt jooksvat informatsiooni olukorrast haiglas ning ettevõetavatest töökorralduslikest muutustest.

TÜ Kliinikum (Aldo Luud)

20:31

Tanel Kiik: tervisesüsteem tõstab valmisoleku 2. tasemele. Plaanilist ravi piiratakse, arstiabi vajadus võib märkimisväärselt kasvada

Terviseamet tõstis koroonaviiruse riigisisese levikuga toimetulekuks tervishoiu valmisoleku tasemele 2. Haiglatele anti korraldus piirata alates 16. märtsist plaanilise töö mahtu, olla valmis haigete pöördumise võimalikuks kasvuks ning vajaduseks kohandada voodeid viirushaigete raviks, teatas sotsiaalministeerium pressiteates. Loe lähemalt SIIT.

Tanel Kiik (Erki Pärnaku)
20:15

Terviseamet teatab, et tänase päeva jooksul on tuvastatud 38 uut juhtumit ehk koroonaviirusesse on Eestis nakatunud 79 inimest.

Alates 31. jaanuarist on kokku tehtud 701 COVID-19 testi. Eestis on viirushaiguse COVID-19 tuvastamise võimekus täna terviseameti, Tartu Ülikooli Kliinikumi, Synlabi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Viru Keskhaigla ja Pärnu Haigla laborites, seisab terviseameti teates. 

19:52

Tartu linn koostas enda elanikele juhised koroonaviiruse levikuga seotud eriolukorraks. Seda saab lugeda SIIT.

19:29

Võru elanikud, palun jääge rahulikuks! Rahulikuks jäämise soovitus kehtib kõikidele Eesti elanikele

19:24

Koroonaviirusega on kokku puutunud ka riigipead. 

Kanada peaminister Justin Trudeau abikaasal on koroonaviirus; Brasiilia president Jair Bolsonaro ootab koroonatesti tulemust, sest Covid-19 tuvastati tema abilisel, kelle kõrval istus muuseas USA president Donald Trump. Nende kohta loe lähemalt SIIT.

Ühtlasi teeb Donald Trump täna õhtul Eesti aja järgi kell 21 järjekordse avaliku pöördumise. New York Times, Fox News ja teised Ameerika väljaanded räägivad, et kuulutab välja üleriikliku eriolukorra, mis annab ligipääsu 40 miljardi suurusele hädaabifondile, mida saab kasutada  koroonaviiruse tekitatud kahjudega võitlemiseks.

Donald Trump kätlemas Brasiilia president Joao Bolsonarot (AP/Scanpix)
18:41

Millised on aga viimased numbrid laiast maailmast? 

Koroonaviirus on seni tuvastatud 135 riigis, kokku on nakatunud 140 000 inimest, kellest on kahjuks surnud 5120, aga paranenud 70 700. WHO kuulutas viiruse epitsentriks terve Euroopa. Paljud riigid võtavad drastilisi käike, et piirata viiruse levingut. Näiteks Austrias sulgevad uksed kõik restoranid, kohvikud jne, Ukraina ja Tšehhi sulgeb turistidele välispiiri jne. 

Loe Õhtulehe ülevaadet!

Niimoodi puhastatakse Iraani pealinnas Teheranis tänavaid. (AP/Scanpix)
18:30

Viimased ametlikud andmed - Eestis on koroonaviirus tuvastatud 68 inimesel. Niimoodi ütles terviseamet ERR-i uudisteportaalile

Kell 16 alanud pressikonverentsil rääkisid Tanel Kiik ja Martin Helme, et nakutunuid on 70 kandis, aga järgnevate päevade jooksul tuleb neid kindlasti juurde. 

Loe Õhtulehe ülevaadet tänasest kahest valitsuseliikme osalusel toimunud pressikonverentsist! 

(Viljar Voog)
18:24

Kõik Võrumaal sünnipäeval käinud inimesed peavad jääma karantiini

"On kinnitust leidnud, et 12. märtsil Võrumaal võetud proovide hulgas on positiivseid tulemusi (koroonaviirus on tuvastatud). Meile täpsemaid andmeid pole antud, aga sellest lähtuvalt on linnavalitsus seisukohal, et kõik sünnipäeval viibinud inimesed peavad jääma karantiini, samuti samas eluruumis elavad lähikondsed. Kõik need, kes on teada saanud oma positiivse proovitulemuse, võiksid mõelda läbi, kellega on oldud viimasel ajal (päev enne haigestumist kuni tänaseni) lähikontaktis," teatas Võru meer Anti Allas. 

Jutt käib möödunud nädalavahetusel Navi külas toimunud võrkpallitreener Urmas Tali sünnipäevast, kus osales ligi sada inimest. Kolmapäeval selgus, et üks piduline on andnud positiivse koroonaproovi.

"Lähtuvalt värskelt saadud ja edaspidi laekuvast informatsioonist teeme hiljemalt teisipäevaks, 17. märtsi kella 15ks otsuse kas ja kuidas jätkame Võru linnas lasteaia teenuse pakkumist piiratud mahus.

Seoses kriisiolukorraga on Vabariigi Valitsus küll soovitanud kui vähegi võimalik, siis lapsi lasteaeda mitte viia, kuid mõistame, et see ei pruugi perel olla tavalise tööelu jätkamiseks võimalik ja selles osas tahame linnana maksimaalselt peresid toetada. Riigi poolt vastuvõetud otsusega kehtib eriolukord 1. maini 2020 juhul, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Selles olukorras tuleb meil kõigil lähtuda tervest mõistusest, mitte minna paanikasse ja korraldada oma elu nii, et minimeerida lähikontaktide olemasolu. Tugevat tervist! Hoidke end ja oma lähedasi! 

Jätkuvalt ei näe ma põhjust paaniliseks toiduvarumiseks! Sellega teeme üheskoos pigem halba kui head," seisis linnapea pöördumises.

18:18

Koroonaviirus jõudis ka Ida-Virumaale

Delfi teatel tuvastati koroonaviirus ka Jõhvi elanikul - tegemist on tuntud ehituspoe Bauhofi töötajaga. Pärast uudise ilmumist otsustati Jõhvi kauplus koheselt sulgeda. 

18:09

Kahel Tallinna lennujaama töötajal tuvastati koroonaviirus, ajutiselt suletakse neli kauplust ja apteek

Lennujaama teatel oli üks nakatunu Duty Free kaupluse töötaja. Selle tagajärjel suletakse neli kauplust ja ettevaatusabinõuna ka apteek, kelle töötajal ilmnesid haigussümptomid. Kauplused jäävad esialgu suletuks kuni märtsi lõpuni.

Pärastlõunal sai lennujaama juhtkond teada, et positiivse koroonaviiruse proovi andis ka üks turvatöötaja, kes on juba kodusel ravil ning kelle lähikontaktsetega on ühendust võetud. Ta ei puutu oma tööülesandeid täites kokku lennureisijatega ja sellest hetkest kui tal haigussümptomid avaldusid, ei puutunud ta kokku ka teiste julgestustöötajatega.

Lennujaama juhatuse esimees Riivo Tuvike kinnitas, et reisijate ja töötajate tervise kaitsmine on praegu prioriteet number üks ning poodide ja apteegi sulgemine tuleneb ettevaatusabinõust: “Oleme pidevalt kontaktis Terviseametiga, kes aitab välja selgitada haigestunutega kontaktis olnud inimesed ning on andnud meile selged suunised terviseohutust tagavate toimingute läbiviimiseks. Meile teadaolevalt ei toimunud Duty Free ega turvatöötaja nakatumine Tallinna lennujaamas. Kuivõrd lennujaamast liigub igapäevaselt läbi tuhandeid inimesi, peame arvestama võimalusega, et nakatunute arv lennujaamas kasvab,” rääkis Tuvike. 

18:06

Kalevi jalaväepataljoni ühel ajateenijal tuvastati koroonaviirus

Kalevi jalaväepataljoni ühel ajateenijal tuvastati täna koroonaviirus, mille tõttu paigutati karantiini pataljoni jalaväekompanii 146 ajateenijat ja 8 tegevväelast. Nakatanud ajateenija on oma lähedastega ühendust võtnud. Teised pataljoni allüksused karantiinis ei ole.

Eelmisel nädalal Saaremaal võrkpallimängul viibinud ajateenija naasis väeossa pühapäeval. Alates esmaspäeva õhtust hakkas ta kurtma terviseprobleemide üle. Teisipäeva hommikul pöördus ta väeosa laatsaretti ning talt võeti proov Covid-19 suhtes ja isoleeriti laatsaretti.

Terviseameti labor kinnitas täna proovi kui positiivse. Peale teadet paigutati koheselt karantiini 146 ajateenijat ja 8 tegevväelast. Väeosa arsti sõnul hetkel rohkem sümptomaatilisi juhtusid ei ole.

Ajateenijad ja tegevväelased jäävad karantiini kaheks nädalaks, mil neile tuuakse toitu termostega väeosa sööklast, jäetakse uste taha, karantiinis olijad ise jagavad toitu. Tühjad termosed desinfitseeritakse.

Karantiini paigutatud sõduritega saab ühendust nende isiklike mobiilitelefonide kaudu, samuti on võimalik neile Paldiski linnakusse saata pakke kas posti teel või jättes pakk väeosa pääslasse.