Juhtkiri

Juhtkiri | Vältimatu eriolukord 

ohtuleht.ee, 13. märts 2020, 17:35
Koroonaviirusega nakatunute arvu pea kahekordistumine ühe ööpäeva jooksul ei jätnud valitsusele õieti muud valikut kui kuulutada välja eriolukord. Siseriiklike haiguskollete teke, millele omavalitsused reageerisid jõuliselt koolide ja päevakeskuste sulgemisega veel enne valitsuse vastavat otsust, on selge märk, et senisele riiklikele soovitustele tuginev lähenemine pole võitluses uudse koroonaviirusega olnud küllaldaselt tõhus, ja vaja läheb kõigile üheselt mõistetavaid reegleid ja piiranguid.

Olukord pole uus mitte üksnes riigile, vaid igale eestimaalasele, kelle igapäevaelu on muutunud ja muutumas olulisel määral. Reisilt saabunuid ootab piirikontroll ja tuleb täita ankeete (e-riigile tavatult paberil!) ning ilmselt ka kohustuslik karantiin; siinviibijail soovitatakse aga reisiplaane esialgu üldse mitte teha. Lapsevanemad ei saada alates esmaspäevast lapsi mitte kooli, vaid abistavad neid vajadusel koduse e-õppega. Lasteaiad töötavad aga edaspidigi nende tarvis, kel pole nooremate lastega kodukontorisse jääda võimalik, et mitte panna asjatult ohtu nõrgema tervisega vanavanemaid. Muutumas on ka meie meelelahutamise viisid, kui kinod ja muuseumid jäävad suletuks ning teatrietendusi, kontserte ning teisi suuremaid kogunemisi ei toimu esialgsetel andmetel kuni 1. maini. Kõrgest valmisolekust sulguda end vajadusel koduseinte vahele annab aimu aga kriisivarude usin soetamine, mis jääb kohati alla poodide riiulite täitmise võimekusele.

Me ei maksa lõivu mitte ainult ärajäänud elamustes, vaid muutunud elukorraldus paneb tõsiselt proovile ka meie ettevõtteid ja majanduse. Kui need kahjud ja valitsuse vastumeetmedki saavad olema selgelt eurodes mõõdetavad, siis tervis on ometi hindamatu. Olge hoitud!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee