Nädala TOP

Nädala tipud | Valitsus tegi, nagu pidi 

Elis Kusma, arvamustoimetaja, 13. märts 2020, 17:36
Foto: Erki Pärnaku
Viiruse leviku tõkestamisel ja kodanike hirmude leevendamisel tuleb otsustava tegutsemise eest tunnustada ka omavalitsusjuhte, kes otsustasid koolid ajutiselt sulgeda ja üritused ära jätta valitsuselt rohelist tuld ära ootamata. Üleriigilise eriolukorra kehtestamine oli seejärel loogiline samm, sest viirus ei varitse üksnes tartlast või saarlast, vaid kujutab endast meile kõigile ohtu.

Tubane riik

Et eriolukord jätab suletuks paljude asutuste uksed, lükkab kultuurisündmuste toimumise määramatusse tulevikku ja keelab avalikud kogunemised, tähendab, et nii noored kui vanad peavad järgnevatel nädalatel otsima endale tubast tegevust. Ostlejate majapidamis- ja toiduvarude järgi hinnates pole nii mõnelgi tarvis kodust nina välja pista mitte varem kui mitme kuu pärast.

Tervise hoidmise hind

Rahva tervise hoidmise kõrval saab valitsusele kõige raskemaks väljakutseks olema majanduskahjude minimeerimine oludes, kus inimesed ei reisi ja pidurdub tarbimine. Võimalikud koondamislained ja pensionivarade vähenemine võib tähendada aga pensionireformi jõustumist kõige ebasoodsamal ajal, kus enamik lähtub põhimõttest „päästame, mis päästa annab.“

Töötukassa kuum reserv

Vaevalt paisati õhku mõte, et töötuskindlustushüvitise saajate ringi võiks laiendada ka neile, kes lahkuvad töölt vabatahtlikult, kui viirusepuhang näitas kätte hulganisti teisi kohti, kus lisaraha hädasti ära kulub. Mustad päevad, milleks kogutud sai, ongi peaaegu käes.

Mis saab pensionist?

Pensionireformi eelnõu heakskiitmine riigikogu poolt muutmata kujul tähendab, et kui president jääb endale kindlaks ega kuuluta seadust välja, siis tüürib arutelu riigikohtusse. Saame näha sedagi, kas uutes oludes jahvatavad kohtuveskid veelgi aeglasemalt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee