ÕL TV | Õhtuleht

ÕL VIDEO | Näomask ette ja pulk ninna: koroonaviiruse proovi andmine käib just niimoodi! (1)

Evelin Kivimaa | Video: Evelin Kivimaa, Katarina Kivimaa, Märt Niidassoo, 14. märts 2020 12:03
Foto: Evelin Kivimaa, Katarina Kivimaa, Märt Niidassoo
Alates 13. märtsist saab teha tasulist testi, kui hinges kripeldab koroonaviiruse kahtlus. Õhtulehe ajakirjanik testis ennast seetõttu, et oli osalenud 6. märtsil pressipeol, mille ühel osalejal tuvastati hiljem koroonaviirus. Kuidas see testi tegemine siis käib?

Koroonaviiruse tasuliseks testimiseks saab proovi anda Tallinnas Lasnamäe Medicumis. Kui ma telefonitsi testiks aega broneerin, siis uurib meedik, kuidas ma kohale tulen. Vastan, et taksoga. Seepeale soovitab meedik, et ma taksojuhi ohutuse huvides paneksin näomaski ette. Otsingi kapipõhjast välja kunagi ehituspoest ostetud maski ning kutsun takso.

Koroonaviiruse proovi andmiseks sisenen Medicumi eraldi uksest. Reedel kella 11 ajal ei näe ma peale enda ühtegi klienti. Eks sellepärast tulebki aeg ette broneerida, et viirusekahtlusega inimestest ei tekiks elavat järjekorda.

Samal teemal

Test maksab 81 eurot. Seda ei soovitata teha lihtsalt niisama, vaid ikkagi siis, kui on alust kahtlustada nakatumist.

Proovi võtmiseks surgib meedik mu ninas pika vatipulgaga, häääääästi sügaval. Üsna ebameeldiv, aga mitte valus. Kõik käib siiski kähku ning sõidan uue taksoga tagasi koju, hoides kohusetundlikult maski näo ees. 

Järgmisel päeval, umbes 24 ja pool tundi pärast proovi andmist, helistatakse mulle ja teatatakse analüüsi vastus: negatiivne. Suurepärane! Meedik aga täpsustab, et see on eilse seisuga. Ta soovitab, et võiksin kodus püsida kuni 14 päeva pärast võimalikku kontakti ning jälgida, ega mul ei avaldu haigussümptomeid. Seega kui arvestada aega 6. märtsil toimunud pressipeost alates, peaksin olema tähelepanelik kuni 19. märtsini. Kui ma olen ka siis terve, siis on 100% kindel, et ma ei ole koroonaviirusega nakatunud. 

Algselt avaldatud 13.03.2020 kell 13.58, täiendatud 14.03 kell 12.03.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee