Eesti uudised

AJAJOON: 16 päeva viiruse jõudmisest Eestisse (5)

Helen Mihelson, Margus Järv, 14. märts 2020 00:07
Eesti ja koroonaFoto: Õhtuleht
Õhtuleht koondas ühisele ajajoonele koroonaviiruse levikuga seonduvad sündmused Eestis.

25. veebruar Terviseamet saadab välja teate, milles soovitab Põhja-Itaaliast ja Hiinast saabunud eestimaalastel kodus olla. Samal ajal tuleb üha uusi teateid riikidest, kuhu koroonaviirus on jõudnud.

26. veebruar Saarte Hääl kirjutab „tõelisest maiuspalast“ Saaremaa võrkpallifännidele: kuna viiruse tõttu ei saa Itaalias mängu pidada, peetakse mõlemad kavas olnud mängud Saaremaal. „Püüame leida lahenduse, et see [Itaalias toimuma pidanud – toim) mäng toimuks siin,“ ütles ajalehele Saaremaa võrkpalliklubi mänedžer Hannes Sepp. „Publikul on, mida vaadata.“

Samal päeval teatavad kõik suuremad meediaväljaanded, et Pärnu haiglas on karantiinis Põhja-Itaaliast naasnud inimene. Tema proov osutub siiski negatiivseks.

Samal ajal kinnitab viirus üha enam kanda Euroopas: Prantsusmaal sureb esimene inimene, Kreeka ja Norra teatavad esimesest nakatanust ning Leedu kuulutab välja eriolukorra.

27. veebruar Sotsiaalminister teatab ETV hommikusaates „Terevisioon“, et Eestis tuvastati esimene koroonaviiruse juhtum.Tegu on Eestis alaliselt elava iraanlasega, kes oli eelmisel õhtul bussiga Riiast Tallinna tulnud. 

Siseminister Mart Helme meenutab keskpäevasel valitsuse infotunnis, et tema nooruses ei oleks koroonaviirusele omastest sümptomitest mingisugust koroona- ega muud viirust välja loetud. „See oli külmetus,“ teatab Helme. „Soojad sokid jalga, hanerasv rinna peale ja sinepiplaastrid.“

Tema muretusest hoolimata moodustab valitsus koroonaviiruse leviku tõkestamiseks valdkonnaülese töörühma. Haiglad paluvad riskipiirkondadest naasnutel EMOsse mitte tulla.

Lisaks on koroonaviirus rühkinud Euroopas edasi: Rumeenia, Taani ja Holland.

28. veebruar Riskipiirkondadest saabunuid hakatakse jälgima lennujaamades ja sadamates. Aktsiad kukuvad kolinal kogu maailmas.

Uued riigid, kuhu viirus on jõudnud: Nigeeria, Leedu, Uus-Meremaa, Aserbaidžaan, Valgevene, Mehhiko ja Island.

29. veebruar Tallinnas hakkab tööle niinimetatud koroonabrigaad, kelle tööks on koroonaviiruse kahtluse tõttu tehtud väljakutsetele minna. Mitu riiki teatab, et on suurüritused keelustanud. Viirus on jõudnud Katari ja Ecuadori.

1. märts Koolivaheaeg on läbi saamas ja haridusministeerium soovitab kõigil riskipiirkonnas käinud lastel kaheks nädalaks koju jääda.

Iirimaal, Armeenias ja Tšehhis leiavad kinnitust esimesed nakatumisjuhud.

2. märts Esimestest juhtumitest teatavad Indoneesia, Senegal, Saudi Araabia, Portugal ja Läti. Viiruse leviku kontrolli alla saamisega on hädas Itaalia: 48 tunniga pea kahekordistus koroonaviiruse juhtumite arv.

3. märts Eestis leiab kinnitust teine koroonaviiruse juhtum. Nakatanu tuli Bergamost Riiga lennukiga ja sealt autoga Eestisse. 

Välisriikides hakatakse üha enam sulgema koole ja paljud ettevõtted paluvad töötajatel koju jääda. Viirus on jõudnud Ukrainasse.

4. märts ETV saade „Pealtnägija“ avaldab esimesena kirja Eesti esimeselt nakatanult, kodumaalt reisilt naasnud, Eestis elavalt iraanlaselt. „Ei ole lihtne viibida üksinda ühes toas, kus keegi sind ei külasta, aga üritan seda aega kasutada ja lugeda raamatuid ja artikleid, mille jaoks mul tavaliselt aega ei ole,“ kirjutab ta.

Eesti ametkonnad kinnitavad endiselt, et eriolukorra väljakuulutamine pole vajalik. Küll aga ei näita tõbi Itaalias vaibumise märke ning riik sulgeb kõik koolid ja ülikoolid. James Bondi uue filmi kauaoodatud esilinastus lükatakse aprilli asemel novembrisse.

Viirus on jõudnud Ungarisse ja Poola.

5. märts Hommikul teatatakse, et Eestis on tuvastatatud kolmas nakatanu. Õhtul lisandub veel kaks nakatanut. Kõik nad on äsja Itaaliast naasnud. „Ei ole tänase hetkeseisuga paanikaks põhjust,“ ütleb peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.“

Tallinna Vanasadamas ja lennujaamas hakatakse termokaameratega kontrollima riiki sisenejate kehatemperatuuri.

Viirus on jõudnud Sloveeniasse ja LAVi. Üle kogu maailma on koolist koju jäänud 290 miljonit õpilast. 

6. märts Eestis lisandub veel viis kinnitatud koroonaviiruse juhtumit. Kokku on nakatunuid kümme.Üks nakatunutest on Tallinna Kristiine gümnaasiumi õpilane. Koolis peatatakse õppetöö kaheks nädalaks. Välisministeerium täiendab riikide nimekirja, kuhu ta ei soovita koroonaviiruse laialdase leviku tõttu reisida. Eesti riigiametnikud tühistavad välislähetusi.

Samal ajal ületab haiguse tagajärjel surnute arv Hiinas 3000 piiri. Viirus on jõudnud ka Bhutani, Vatikani, Kameruni ja Serbiasse.

7. märts Eesti Kongressi 30. aastapäeva peetakse seekord presidendi osaluseta. Kersti Kaljulaid oli äsja võtnud osa Washingtonis toimunud foorumist, mille kahel osalejal tuvastati hiljem koroonaviirus. Eesti haiglad piiravad patsientide külastamist.

Viirus on jõudnud Colombiasse ja Costa Ricale.

8. märts Presidendi antud viiruseproov oli negatiivne. Terviseameti erakorralise meditsiini osakonnajuhataja Martin Kadai hoiatab „Aktuaalsele kaamera“  intervjuus, et epideemia puhkamine Eestis sõltub naaberriikidest.

„Me ei saa kontrollida seda, mis toimub ümberringi. Kui naaberriikides see haigusepuhang ei ole kontrolli all ja meil on tihedad sidemed riikide vahel, siis see kõik mõjutab.“

Milanos ja veel mitmes Põhja-Itaalia linnas kehtestatakse karantiin, mis vallandab tõelise reisikaose. Viirus on jõudnud Bulgaariasse ja Moldovasse. Samal ajal on uute nakatumiste arv Hiinas ja Lõuna-Koreas vähenenud.

9. märts Põhja-Itaalias on koroonaviiruse leviku piiramiseks kehtestatud karantiinis umbes 200 eestlast. Kokku on selles riigis umbes 800 eestimaalast.

Koroonaviiruga nakatanute arv ületab maailmas 110 000 inimese piiri. Esimestest kinnitatud juhtumitest teatavad ka Albaania ja Küpros.

10. märts Eestis leiab kinnitust veel kolm koroonaviiruse juhtumit. Kõik nad nakatusid ilmselt välisriigis.

Harju maakohus lükkab edasi kohtuprotsessi kuritegeliku ühenduse juhtimises süüdistatavate hotelli- ja restoraniärimeeste Hubert Hirve ja Pavel Gammeri ning nende kaassüüdistatavate üle. Selgus, et üks protsessiosaline on nakatunud koroonaviirusega.

Tallinna kriisikomisjon otsustab koroonaviiruse leviku tõkestamist toetava meetmena tühistada kaheks kuuks nii linnaasutuste kui ka hallatavate asutuste, sealhulgas koolide välislähetused, õppereisid ja ekskursioonid.

Märtsis toimuma pidanud Tallinn Music Week lükkub  augusti lõppu.

11. märts Eestis kinnitatatakse veel kolm koroonaviirusega nakatumist.Testid kinnitavad, et Covid-19 on jõudnud Saaremaale. Terviseameti teatel võisid saarlased nakatuda eelmisel nädalal itaallastega peetud võrkpallimatšil. Üks nakatunutest viibis ka pressipeol, kus osalesid kümned meediaväljannete ajakirjanikud ja muud töötajad.

Samal õhtul otsustavad suuremad meediaettevõtted, et nädala lõpuni töötatakse kodus. Pressipeol osalenud jäävad kodusesse karantiini pikemaks.

Türgi teatab esimesest koroonaviiruse juhtumist. WHO annab teada,  et Covid-19 on pandeemia.

12. märts. Hommik toob teate veel ühest nakatunust, kokku on kinnitatud haigusjuhtumeid 17. Päeva jooksul tuleb ridamisi teateid koolide ja lasteaedade sulgemisest: Saaremaal, Harku vallas, Võrus jm. Ajateenijad jäetakse nädalavahetuseks väeosadesse.

Jüri Ratas teeb riigikogus poliitilise avalduse: Eesti on jõudnud hädaolukorda. Tühistatakse kultuuriüritusi ja spordisündmused lükatakse mitu kuud edasi.

13. märts. Valitsus kuulutab välja eriolukorra. Eestis on tuvastatud 41 nakatunut. Koolid, kinod ja teatrid pannakse kinni. Piiripunktides seatakse sisse kontroll, kus riiki sisenejad peavad andma teada, kust nad tulevad. Avalikud üritused jäetakse ära.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee