Juhtkiri

Juhtkiri | Viiruse vastu terve mõistusega 

Ohtuleht.ee, 13. märts 2020, 09:24
Kuna koroonaviirus on levinud juba üle Eesti – Tallinna kõrval ka Saaremaale, Tartusse ja Võrru –, siis kerkib küsimus, kui tõhus on maakondade kaupa meetmete rakendamine ning koolide-lasteaedade sulgemine, kui näiteks Itaalias pandi karantiini hoobilt ligi paarikümne miljoni elanikuga piirkond. Eesti on piisavalt väike, et kehtestada üheselt arusaadavad reeglid vajadusel kogu riigis. 

Tarbetut segadust tekitab ka ebamäärane info, nagu seda oli peaminister Jüri Ratase soovitus mitte korraldada enam kui 100 inimesega üritusi. Hiljem aga selgus, et silmas ei peetud teatrietendusi ega kinosid, kuigi viiruse leviku seisukohalt on see üks rahvakogunemine puha. Tervest mõistusest lähtuvaid piiranguid ei vaidlusta keegi – nakkushooajal pole tark tegu haiglaid ja vanglaid külastada ega viia haigeid lapsi vanavanematele külla.  

Vanarahvaski ütles, et parem karta kui kahetseda – parem jätta lasteaiad-koolid näiteks kaheks nädalaks suletuks, vanemad võimalusel kodutööle ja üritused edasi lükata, kui hakata vastasel korral maadlema üle pea kasvava viiruse tagajärgedega. Meie tervishoid on tavaoludes küll heal tasemel, aga seni pole olnud põhjust järele proovida tegelikku toimetulekut epideemia või pandeemia tingimustes. On piisavalt näiteid välisriikidest, kes on ennetavalt tegutsenud, ja on neidki, kus otsustega oodati, arvates, et viirus nende kodanikke ei pure. Tagajärjed on nüüd näha. Eesti, mis kiidab oma e-lahendusi ja innovaatilisust, ei peaks olema viletsate näidete sabassörkija.

Majanduskeskkond pole enam sama, mis enne viirust, kuid asjad tuleb paika panna tähtsuse järjekorras. Esmalt inimeste elu ja tervis, seejärel kõik muu. Kui USA keelas eurooplastel riiki sisenemise, Taani pani terve riigi lukku ja piiranguid seavad ka teised ELi riigid, siis ka Eesti puhul on reisipiirangud vältimatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee