HIRMUTAV KOROONAVIIRUS: Londoni metroos näeb järjest rohkem maske ja kindaid kandvaid reisijaid. Pilt on tehtud 12. märtsil Westminsteri jaamas.Foto: ZUMAPRESS/Scanpix
Tiina Tamman, London 13. märts 2020 11:40
Suurbritannia verivärske rahandusminister Rishi Sunak (39) tegi kolmapäeval parlamendis ettekande uue eelarve kohta. Sellega oli vaja kindlustada detsembrikuiste valimiste eel tehtud rahalisi lubadusi. Ja juba on uut eelarvet hakatud kutsuma koroonaviiruse-eelarveks, umbes samamoodi, kuidas valimistulemusi seostati Brexitiga.

Peaminister Boris Johnsonil (55) on vaja nüüd kontrolli alla saada mitte ainult Brexitiga seostuv teadmatus, vaid ka viirus, mille leviku kohta andmed muutuvad päev-päevalt. See saab Johnsonile olema murdeline aasta, sest ta ka abiellub praeguse elukaaslase Carrie Symondsiga (32), kes ootab last. Laps sünnib mai lõpus-juuni alguses, abielu toimub vast hiljem.

UUT EELARVET KAITSMAS: Suurbritannia peaminister Boris Johnson (vasakul) ja rahandusminister Rishi Sunak  kolmapäeval parlamendi alamkojas.  Foto: AFP/Scanpix

Viiruse seisukohast on valitsus algusest peale lähtunud meditsiinilisest nõuandest. Rahvast ärgitatakse hoolikalt käsi pesema, mitte kätlema või kallistama. Samuti ei peeta soovitavaks maskide kandmist.

Kõik Itaaliast saabunud inimesed peavad end kaheks nädalaks isoleerima, mis tegelikult tähendab koduaresti. Praeguseks on haigusega nakatunud ka üks valitsuse aseminister, juhtumisi just tervise alal – Nadine Dorries (62). Et siinsed ministrid on samal ajal ka parlamendiliikmed, on kuus parlamendiliiget, kes temaga tihedalt kokku puutusid, end juba isoleerinud. Selliste vabatahtlike arv võib veel tõusta.

Valitsuse liin on olnud põhimõtteliselt selge ja kindel: kõik, kes tunnevad end haiglaselt, peavad helistama teada-tuntud telefoninumbril (111), kus antakse juhtnööre, kuidas end kodus isoleerida. Arsti vastuvõtule ei tohi minna (on juba juhuseid, kus terve polikliinik tuli viirushaige pärast sulgeda ja desinfitseerida, personali testida). 

Koduaresti kartusega on küll kaasnenud konservide, tangainete ja kummalisel kombel ka WC-paberi põud poodides. Rahvas on ilmselt ärevil ja ostab kuivaineid kokku, ehkki valitsuse sõnum on selge: enamik inimesi põeb ka nakatumise korral haigust vaid kergel kujul.  

Peaminister: surmad sagenevad

Neljapäeval manitses küll vägagi tõsise ilmega Johnson rahvast üksteise eest hoolitsema ning tegi olulise hoiatuse viiruse edasise leviku kohta. "Pean olema aus Briti publiku ees: enam ja enam saab olema peresid, kus keegi lähedane lahkub enneaegselt." 

Ta kinnitas, et Suurbritannia läheb viiruse kontrolli faasilt üle selle leviku aeglustamise faasile.

Rahandusminister Rishi Sunak on tervishoiule lubanud nii palju raha, kui vaja (ehkki alustuseks on see piiritletud viie miljardi naelsterlingiga). Aga ta on ette näinud ka mitmeid teisi viirusega seotud meetmeid: haiguslehte on nüüd lihtsam saada, haigusraha makstakse inimesele juba esimesest haiguspäevast (=isolatsioonipäevast), haigusraha väljamaksed kompenseeritakse firmadele, väikefirmadele pakutakse laenusid ja toetusi, et nad ellu jääksid, ka kohalikele omavalitsustele antakse rahalisi toetusi, et nad hoolitseksid väetimate inimeste eest, kellele nakatumine võib saada saatuslikuks. 

Opositsioonis olevad leiboristid on juba täheldanud, et toetustest on välja jäänud sotsiaalhoolekande- ja lasteaiapersonal (siin riigis on need praktiliselt kõik erafirmad). Loodetakse, et seda saab Sunak veel korrigeerida. Üldiselt on aga leiboristid haruldases üksmeeles valitsusega, nõus rakendatud meetmetega, ka viisiga, kuidas neid on propageeritud.

Valitsus võtab suure laenu

Vaatlejad on aga hämmastunud, millise kannapöörde praegune valitsus on teinud laenuvõtmise osas. Summad, mida Sunak lubab nii teede, raudtee, interneti kui ehitustegevuse edendamiseks, on üüratud: järgmise viie aasta jooksul plaanitakse laenata tervelt  175 miljardit naelsterlingit. Niisugust kulueelarvet pole riigil olnud 25 aastat. Ja juba on kuulda manitsusi, et suured kuluplaanid pole varematelgi aegadel end õigustanud. 

Praeguse joonega ei plaanita sulgeda ei muuseumeid, teatreid ega koole. Seda kinnitas kolmapäeval veel Londoni linnapea Sadiq Khan (49). Küll toimuvad spordivõistlused kinniste uste taga ning nende edastamine pubide ekraanidele lõpetatakse. 

Euroopa Liidust lahkumine pole hetkel meediakeskpunktis, ent see ilmselt muutub tuleval nädalal, kui algab läbirääkimiste sisuline voor. Veebruari lõpul lubas Johnson läbirääkimistelt üldse lahkuda, kui juunikuuks ei toimu läbimurret. Hetkel on suured erimeelsused inimõiguste, kalanduse ja kaubandusleppe hilisema vaidlustamise osas.