Maailm

Iraan lubas saata allatulistatud reisilennuki mustad kastid Ukraina võimudele 

Toimetas Aare Kartau, 12. märts 2020 09:31
Ukraine International Airlines lennu 752 rusud.Foto: EPA/Scanpix
Seni olid Iraani kõrgemad ametnikud keeldunud andmast Ukrainale jaanuaris allatulistatud Boeing 737 musti kaste. Nüüd on olukord muutunud ja kolmapäeval otsustas Iraan, et lennuki pardasalvestid saadetakse Kiievisse, vahendab Reuters.

Iraani sõjavägi tulistas Ukraine International Airlines lennuki alla 8. jaanuaril, kasutades selleks Tor-M1 õhutõrjerakette. Hukkusid kõik pardal viibinud 176 inimest. Iraani võimude otsus mustad kastid Ukrainale üle anda tuli pärast kahte kuud kestnud ooteperioodi. USAs Montrealis asuva Rahvusvahelises Tsiviillennunduse organisatsiooni Iraani delegatsiooni juhi Farhad Parvareshi sõnul on Teherani tsiviillennundusamet kutsunud ka teisi riike andmete lugemises osalema. 

Kanada välisminister Francois-Philippe Champagne kirjeldas otsust kui sammu õiges suunas. „Me tervitame neid sõnu, ent me arvustame Iraani siiski nende tegude põhjal,“ mainis Champagne. Välisminister lisas, et Ottawa on korduvalt Iraani üles kutsunud avariist kahjustatud kaste edasi andma. Allakukkumise ajal viibis lennukis ka 63 kanadalast.

Iraan jõudis ka seisukohale, et vajadusel võivad nad pardasalvestised ka Prantsusmaale saata, mis on üks väheseid riike, kus on võimalik kahjustatud kastides leiduvaid anmeid lugeda. Kanadas asuva Ukraina saatkonna juht Andrei Ševtšenko arvates oli Iraani otsus „ootamatu tulemus“. 

Samal teemal

14.00.2020
Kanada süüdistas Ukraina reisilennuki allatulistamises kaudselt USAd, Iraan teatas süüdlaste vahistamisest
12.00.2020
RAKETT REISILENNUKI PIHTA: iraanlased nõuavad süüdlastele karmi karistust
11.00.2020
IKKAGI RAKETT: Iraani armee tunnistas Ukraina reisilennuki allatulistamist
08.00.2020
FOTOD JA VIDEOD SÜNDMUSPAIGALT | Iraanis kukkus alla Ukraina reisilennuk, mille pardal oli 176 inimest