Poliitika

VIDEO | Jüri Ratas: oleme Eestis jõudnud hädaolukorda, koos tegutsedes saame sellest üle (10)

Johanna-Kadri Kuusk, 12. märts 2020 10:01
Foto: Robin Roots
Peaminister Jüri Ratas esines riigikogu täiskogu istungil poliitilise avaldusega. Oma kõnes märkis peaminister, et Eesti on jõudnud hädaolukorda. Sealjuures manitses ta riigikogu liikmeid koostööd tegema.

„Homme [neljapäeval] on minul plaanis teha valitsusele ja kabinetile ettepanekud, nii juhtimisstruktuuri tõhustamiseks valitsuskomisjoni moodustamise osas kui ka teatud väga konkreetsete meetmete rakendamise osas, mis puudutab ka konkreetseid Eesti-siseseid üritusi,“ selgitas Ratas eile ja lisas, et enam kui saja osalejaga üritused peaks ära jätma. Peaministri sõnul on Eesti nüüdseks sellises faasis, kus tuleb välja anda väga konkreetsed soovitused.

Vabariigi presidendil, peaministril ja ministritel on õigus esineda riigikogu istungil poliitilise avaldusega. Riigikogu liige võib avaldusega esinenud ametiisikule esitada ühe suulise küsimuse, kui ei ole kokku leppinud teisiti. Pärast avaldust ning küsimustele vastamist avatakse läbirääkimised, mille käigus esinevad sõnavõttudega fraktsioonide esindajad.

Jüri Ratase sõnavõtt

Peaminister Ratas rääkis riigikogu saadikutele, et Eestis on neljapäeva hommikuse seisuga tehtud 464 koroonaviiruse testi ja teadaolevalt on meil 16 nakatunut. Nakatunute olukord on hea. Senised juhtumid on olnud seoses peamiselt riskipiirkondadesse reisimisega.

„Terviseamet hindab praegu viiruse Eestisse sisse toomise riski kõrgeks, kohapealse piiratud leviku tõenäosust keskmiseks ja kohapealse laia levimise tõenäosust madalaks. Peame olema valmis selleks, et olukord võib igal hetkel muutuda,“ rääkis peaminister.

Ratas tõi välja, et maailma terviseorganisatsioon (WHO) kuulutas kolmapäeval koroonaviiruse ülemaailmseks pandeemiaks. Sellises olukorras ei ole Ratase sõnul kohta eestlaslikule tagasihoidlikkusele ja kui keegi on käinud riskipiirkonnas, siis on vaja neile toonitada terviseameti soovitust kaks nädalat kodus püsida.

„Terviseamet on kaardistanud haiglate ja kiirabide varud. Samuti osaleme 20 Euroopa liikmesriigi ühishankes. Oleme hinnanud haigla intensiivravi kohtade arvu hetkel piisavaks,“ loetles peaminister Eesti tegevust.

„See olukord võib muutuda tundide ja päevadega. Selleks on valitsus seadnud kuus eesmärki: tõkestada viiruse levikut Eestisse, takistada selle viiruse levikut Eestis sees, tõsta tervishoiusüsteemi võimekust, teavitada inimesi, tagada elanikkonna toimetulek ja tagada Eesti majanduse võimalikult normaalne toimimine,“ teatas peaminister. Kui kõiki viirusega kaasnevaid väljakutseid arvesse võtta, siis võib Ratase sõnul öelda, et tegemist on hädaolukorraga.

„Austatud eestimaalased, välisministeerium jälgib välisriikides toimuvat. Uurime võimalusi tõstatamaks koroonaviiruse küsimuse ka ÜRO julgeolekunõukogus,“ kinnitas peaminister.

Hoiame kokku

Koroonaviirus ei ole Ratase sõnul aeg poliitilise sõja pidamiseks, vaid koostööks. „Pöördun ka teie poole kallid riigikogulased. Viirus liigub mööda inimesi, mitte mööda kivisid ja kände, nagu ütleb rahvatarkus. Seal ei mängi rolli erakondlik kuuluvus,“ manitses ta. Ratas kutsus kõiki üles kaasa mõtlema ja ka omalt poolt lahendusi pakkuma. „Tänan teid juba kõlanud mõtete eest, nagu oli eilne Kaja Kallase sõnavõtt,“ ütles ta ja pani kõigile südamele koostööd teha. „Kinnitan teile siit, et kui tegutseme kõik koos, üksteisest lugu pidades ja ühiskonda panustades, siis saame ka praegusest keerulisest olukorrast üle,“ ütles Ratas.

Vastutustundlikkuses on võti

Suur roll viiruse leviku tõkestamisel on inimestel endil. Aivar Sõerd uuris, kuidas tagatakse see, et inimesed reaalselt terviseameti antud soovitustest kinni peavad.

„Kuidas tagada näiteks seda, et erasektoris välislähetusi ei toimuks? Pean ütlema, et olen mõelnud terviseameti ülekutsetele ja sellele, kuidas neid täidetakse. Näiteks see, et soovitati lükata edasi rahvusvahelised suurüritused. Kui me võtame näiteks Tallinn Music Week'i, siis seal toimus reaktsioon päris kiiresti. Tean ka seda, et energeetikasektoris on edasi lükatud suur rahvusvaheline nõupidamine. Mulle tundub et erasektor on võtnud asja tõsiselt,“ vastas ta. Ratase sõnul pole hädaolukorra puhul võimalik konkreetseid käskkirju anda ja tema sõnul ei ole kindel, kas selleks tekib ka kunagi vajadus.

Mis puudutab 100 inimese piirangut avalikel üritustel, siis märkis Ratas, et kui vaadata teiste riikide kogemusi, siis on piirangute panek mõistlik. „Kuskile tuleb see mõistlik piir panna. Suheldes terviseametiga, siis jõudsime sinna, et üle 100 inimesega üritusi ei oleks mõistlik pidada,“ lisas ta. Sealjuures märkis ta, et teema on aktuaalne kaitseväe õppuse „Kevadtorm“ osas ja seda küsimust hakkab Ratase sõnul valitsus neljapäeval arutama.

Jüri Ratas lasi koostada ka valitsuskomisjoni, mis hakkab kogunema igal esmaspäeval, kolmapäeval ja neljapäeval. Seal arutatakse seda, milliseid otsuseid koroonaviiruse osas langetada.

Jüri Ratas kinnitas, et välismaal olevad eestlased peavad saama oma koju ja peavad saama siin vajalikku abi. Kui inimeste ravimisel on vaja abi, siis võib Eesti Ratase sõnul vajadusel Euroopast abi oodata.

Ratase sõnul ei jää Eesti ka rahalises mõttes hätta. Meil on suur võimekus vajadusel laenu võtta.

EKRE avaldus koalitsioonipartneritele

Delfi kajastas, et EKRE rahvasaadikud saatsid koalitsioonipartneritele kirja, kus tuuakse välja, et koroonaviiruse tõrjumiseks ja suurema kahju ennetamiseks on Eestis vaja rakendada seniseid jõulisemaid meetmeid.

EKRE rahvasaadikud toovad näiteks Itaalia ja ütlevad, et seal jäädi ennetavate meetmete rakendamisega 2-3 nädalat hiljaks.

Kirjas esitatud pakkumiste seas on kõrgem kontrolli piiri üle, riskipiirkondadest Eestisse sisenemise keeld või siis kohustus sisserändajatel 14 päeva karantiinis veeta. Samuti soovivad nad järgmisest nädalast viia kõik haridusasutused väemalt kuuks ajas e-õppele ja panna kuni aprilli lõpuni kõikidele rahvakogunemistele ranged piirangud peale. Ekrelaste arvates peab koduses karantiinis olijate üle ranget järelevalvet pidama ja kui mõni haige ei suuda kodus püsida, siis tuleb talle määrata karantiini sundtäidmine või mõne muu karistuse.

Refereeritud artikli täistekst Delfis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee