Poliitika

Eesti Panga soovitused valitsusele: koroonaviiruse levikus ei tohi unustada selle kahjusid Eesti majandusele 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 12. märts 2020 08:31
Eesti pank EV 100 juubelimünt Eesti Pangas tuli müüki Eesti vabariigi 100. aastapäevale pühendatud erikujundusega 2eurone käibemünt.Foto: Teet Malsroos
Eesti Pank avaldas hinnangu koroonaviirusega seotud majanduspoliitiliste sammude kohta. Panga hinnangul on viirusega tegelemisel on kõige olulisem Eesti inimeste elu ja tervis ning majandusmõjude küsimus on seejuures teisejärguline, kuid siiski tuleks ka meie majandusel silma peal hoida.

„On igati mõistetav, kui riik peab inimeste tervisega seotud riskide maandamiseks kehtestama erinevaid piiranguid ning tegema täiendavaid kulutusi inimeste tervise ja heaolu tagamiseks. Sellegipoolest tuleb aga mõelda ka majanduspoliitilistele sammudele, mis leevendavad koroonaviiruse kasvavast levikust ja seatud piirangutest tulenevaid kahjusid Eesti majandusele,“ teatas Eesti Pank.

Eesti Pank toob välja, et viirus on mõjutanud mitut majandusharu, mis on eelkõige seotud turismiga, kuid selle mõju võib laieneda kogu majandusele

Viiruse mõju kandub majandusse nelja kanali kaudu

Pank toob välja neli kanalit, mille kaudu koroonaviiruse mõju majandusse kandub.

Esimene on viiruse ohjeldamiseks seatud piirangutest tulenev otsene mõju, mis takistab ettevõtete tööd.

Teine kanal on turism ja muud reisiteenused, sest inimesed on ettevaatlikumad, antud on soovitusi reisid ära jätta või edasi lükata, ja teatud piirkondadesse on suisa keelatud reisida.

Kolmandana mõjutab eksport-import ja tootmine, sest väheneb välisnõudlus riikidest, kus viiruse mõju on suurem. Samuti avaldavad halba mõju rahvusvahelistes tarneahelates tekkivad tõrked.

Neljas mõjukanal on inimeste tarbimine ja investeeringud. Kui nakatunute arv hakkab kiiresti kasvama, võivad inimesed nakatumisohu vältimiseks ja üldise ebakindluse tõttu oma kulutusi edasi lükata ja ettevõtted võivad piirata investeeringuid.

Poliitika eesmärk on vähendada töötuse ja pankrottide kasvu

Eesti Panga hinnangul on majanduspoliitika eesmärk vähendada võimalust, et ajutised probleemid tekitavad inimestele ja ettevõtetele püsivat kahju. Teiste sõnadega on selle eesmärk ära hoida ajutistest probleemidest tingitud pankrotilaine ettevõtete seas ja töötuse hüppeline suurenemine. 2008.-2009. aasta kriisiga võrreldes on Eesti olukord parem, sest Eesti majanduses pole suuri tasakaalustamatusi ja nii majandus tervikuna kui ka finantssektor on tugevas seisus.

Kolm soovitust valitsusele

Panga sõnul peaksid valitsuse toetavad sammud olema kiire mõjuga. Suure nakatunute arvuga riikide kogemus näitab, et viiruse mõju majandusele on äärmiselt kiire. Seega on kõige olulisem eelistada samme, mida saab kiiresti astuda ja millel on majandusele vahetu mõju.

Panga hinnagul peavad olema sammud hästi sihitud, sest esialgsete andmete järgi mõjub viirus eri majandusharudele erinevalt. „Seetõttu on soovitav sammud sättida just viirusest rohkem mõjutatud sektorite või inimeste probleemide lahendamisele. Toetavad sammud tuleks plaanida ajutistena. Praeguse teadmise kohaselt on viiruse mõju majandusele ajutine. Seega oleks mõistlik, kui kõik sammud, olgu tulude või kulude poolel, oleksid ajutised. Sellest kriteeriumist ongi enamik riike oma majanduspoliitilise paketi kujundamisel lähtunud,“ soovitas Eesti Pank.

Majandust toetavad sammud peaksid Panga hinnangul põhinema andmetel ja analüüsil. „Kuigi tihedasti uuenevad ja väikese viitajaga andmeid on Eesti majanduse kohta vähe, tuleks võimalikult palju pingutada, et neid andmeid koguda ja seejärel seda infot kasutada. Eesti Pank otsib koostöös pankadega võimalusi, et keskpanka laekuksid analüüsi tegemiseks andmed ettevõtete ja majapidamiste käitumise kohta maksete tegemisel tavapärasest kiiremini ja tihedamini,“ teatasid nad.

Samal teemal

11.03.2020
ÜLEVAADE: koroonaviiruse mõju spordimaailmale on üüratu
11.03.2020
Maailma Terviseorganisatsioon kuulutas koroonaviiruse leviku pandeemiaks
10.03.2020
VIDEO | Martin Helme koroonaviiruse taustal: majanduskriis on käes

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee