Juhtkiri

Juhtkiri | Viirus näksib majandust ja pensionifonde 

Ohtuleht.ee, 10. märts 2020, 18:17
Koroonaviiruse tõttu kehtestatud piirangutega kaasneb ebamugavuste kõrval ka rahaline pool. Sõltuvalt sellest, kas viirus vaibub koos kevade saabumisega või näeme praegu alles ülemaailmseks paisuva pandeemia algust, saavad olema ka majanduskahjud. Eesti Pankki on tunnistanud, et ütleb aprilli algul välja mitte selle, kas kahju tuleb, vaid kui suur see saab eeldatavasti olema. Protsendi võrra madalam majanduskasv tähendab aga 300 miljoni euro võrra väiksemat SKPd ja kuni 100 miljoni võrra väiksemaid maksulaekumisi.

Järgmine loogiline küsimus on: kuidas jaguneb kahjude kandmine? Kui viirus tõmbab reisimistele pikemaks ajaks piduri, siis kas lennu-, laeva- ja turismifirmade, hotellide, restoranide ja turismitalude püsimajäämine on ainult nende mure või paneb riik õla alla ja aitab neil raskematel aegadel kuidagi vee peale jääda? Viiruse kauaaegne levik võib pakkuda kohalikele firmadele väljakutse saada edaspidi ilma Hiina tarneteta hakkama, kuid samamoodi on raskendatud meie ettevõtete eksport. Kui lastelaul ütles, et Inglismaa oli lukku pandud, siis nüüd on peale brittide EList lahkumise lukku pandud Itaalia – Euroopa üks suurema majandusega riike. Kas saame edaspidi hakkama, kui piirid on pikka aega lukus ja kaubad ei liigu?

Vaid kaugtöö võib saada seoses viirusega tuule tõeliselt tiibadesse. Nafta hinna järsk langus ei pane küsimärki mitte ainult uute põlevkiviõli tehaste rajamise kohale Ida-Virumaale, vaid kergitab küsimuse ka praeguste tehaste jätkamise tasuvusest.

Väita, et eelnevad majandusmured ei puuduta otseselt igaühe rahakotti, pole samuti alust, sest viirusepaanika tõttu on ka maailma börsid punases. Kuna pensionifondide puhul hakkab mõnel langus lähenema juba viiendikuni portfelli väärtusest, siis võib Isamaa algatatud teisest pensionsambast raha väljavõtmine langeda väga halvale ajale, kui selleks ajaks võib märgatav osa teisest sambast börsidel tuulde lennata. Fondijuhid saavad nüüd küll näidata meistriklassi, kuidas vältida sambaomanike raha põlemist, kuid üleüldine ebakindlus tuleviku suhtes jääb endiselt õhku. Inimene kui looduse kroon peab sobitama oma tegemised viiruse tahtmise järgi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee