Repliik

Töötukassa: viimane aeg on meie tegevust nüüdisajastada 

Lauri Kool, Eesti Töötukassa kommunikatsiooniosakonna peaspetsialist, 10. märts 2020, 12:47
Foto: STANISLAV MOSHKOV
Suure huviga lugesime juhtkirja „Kelle huvisid teenib töötukassa?“. Siinkohal on hea võimalus tutvustada Eesti Töötukassa ülesandeid ja tegevusi.

Töötukassa ei võta vastu seaduseid ja ei loo neid. Töötukassa ei määra töötuskindlustusmakse suurust ja ei kehtesta hüvitiste ja toetuste suurust, maksmiskorda. Töötukassa reservid on riigikassas ja kasutada saab töötukassa seda osa, mis on vajalik toetuste, hüvitiste, teenuste toimimiseks, maksmiseks.

Tervitame praegust debatti, 20 aasta järel on avanenud võimalus seni kehtinud korda muuta. Viimane aeg on seda nüüdisajastada. Töö vormid on täna teised kui 20 aasta eest, töötukassa vahendid võimaldavad muutusi. Nüüd peavad seadusloojad tegema kõik, et leida uusi võimalusi, lahendusi. Need muutused peavad olema nii põhjalikud ja head, et nendega taas mitu aastat saaks töötukassa tegutseda ja inimesi aidata. Praeguse süsteemi suurim puudus, millele oleme tähelepanu juhtinud, on see, et hüvitist saavad liiga vähesed.

Juhtkirjas on välja toodud ka maksemäära suurus ja see, kui palju aastas keskmiselt inimene peab kindlustust maksma. Omalt poolt lisame ka arvutuse, kui palju peab maksma sisse, et keskmine hüvitis kätte saada. Keskmiselt peab töötaja panustama ligikaudu 33 kuud töötuskindlustusmakse maksmisesse, et katta ära tema ühe kuu töötuskindlustushüvitise summa. Keskmise pikkusega (ligikaudu 160 päeva) töötuskindlustushüvitise kogu summa ära katmiseks peab olema töötaja maksnud töötuskindlustusmakset ligikaudu 14 aastat.

Vastus juhtkirjas esitatud küsimusele on: Töötukassa teeb tööd selle nimel, et kõik inimesed, kes soovivad, saaksid tööd teha. Kõik meie tegevused on suunatud selle eesmärgi täitmisele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee