Maailm

Avaldatud kell 12.30, uuendatud kell 15.20

NELI SÜÜALUST: Ukraina president tervitas MH17 kohtuprotsessi algust Hollandis  (1)

Toimetas Aadu Hiietamm, 9. märts 2020 17:00
MH17 protsess algas esmaspäeval Schipholi kohtukompleksis. Foto: SIPA/Scanpix
Hollandis Schipholi kohtukompleksis algas esmaspäeval kohus nelja mehe üle, keda süüdistatakse seotuses lennukompanii Malaysia Airlines reisilennuki Boeing 777-200 allatulistamisega Ida-Ukraina taevas 17. juulil 2014 ning 298 inimese mõrvas. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tervitas Twitteri vahendusel kohtuprotsessi algust ja avaldas lootust, et süüdlased saavad karistuse.  

Hollandi juhitav rahvusvaheline kriminaaljuurdluse uurimisrühm (JIT) tegi süüaluste nimed teatavaks mullu juunis. Need on Donetski rahvavabariigi tollane kaitseminister Igor Girkin, sõjaväeluurejuht Sergei Dubinski ja tema alluv Oleg Pulatov ning Leonid Hartšenko, kellel oli oluline roll õhutõrjekompleksi kohaletoimetamisel. Neist kolm esimest on Venemaa ja üks Ukraina kodanik. Kohus nende üle toimub tagaselja, sest Venemaa keeldus süüaluseid välja andmast. Kõik neli süüalust on kuulutatud rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Neist kolm esimest varjavad end Venemaal ja Hartšenko viibib separatistide kontrolli all olevas Ida-Ukrainas. 

Neljast süüalusest üks - Oleg Bulatov  - on lubanud kohtus esineda videosilla kaudu. Girkin, Dubinski ja Hartšenko keeldusid niisugusest võimalusest. Kõik neli aga eitavad süüdistusi.

Uurijate hinnangul ei ole selle neliku hulgas isikut, kes tulistas välja reisilennukit tabanud raketi. Seetõttu on ka kahtlusaluste nimistu palju pikem ning oodata on uusi süüdistusi.

Alanud kohtuprotsess tõotab tulla pikk, esialgu on graafik koostatud kuni tuleva aasta 21. märtsini.  

Samal teemal

09.03.2020
Kohus arutab Malaysia Airlinesi lennuki allatulistamist
17.07.2019
LEND MH17: möödus viis aastat 298 inimese hukkumisest
19.06.2019
MH17 KATASTROOF: uurimisrühma teatel esitab Hollandi prokuratuur neljale kahtlusalusele mõrvasüüdistuse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee