Juhtkiri

Juhtkiri | Head naistepäeva! 

Ohtuleht.ee, 6. märts 2020, 20:04
Naistepäeva tähistamine vajus koos Nõukogude Liidu hävinguga punase pühana vahepeal unustusse, et seejärel unarusest sedavõrd jõuliselt tagasi tulla, et hakati rääkima koguni selle riigipüha staatusse tagasitõstmisest. Nüüdseks on taandunud ka vahepealsed vaidlused naistepäeva eluõiguse teemal, kui tema asemele või kõrvale oli tulnud emadepäev.

Nõukaaegse rääbakaid nelgiõisi kinkivate nokastunud meestega püha asemel on võimalik anda naistepäevale uus sisu, kuigi probleemid on võrreldes sajanditaguse ajaga jäänud suuresti sarnaseks. Naiste õigused on küll suurte sammudega edenenud ja soorollid on muutunud – naine pole enam seotud ainult laste, köögi ja kirikuga, nagu patriarhaalne peremudel ette nägi. Pigem oli püha nõukaaegne tähistamine kattevarjuks naiste ekspluateerimisele tollases tööliste paradiisis – naised pidid meestepuudusel tihti tegema üliinimlikult rasket füüsilist tööd küll lüpsjate, kangrute, traktoristide või kombaineritena.

Ka pole me enam teises äärmuses, kus pelgalt ukse avamine või mantli selgaaitamine oli mõne äärmusfeministi hinnangul peaaegu et naistevastane kuritegu. Ühiskondlike arusaamade pidevast muutumisest annavad tunnistust ka aastakümnetetaguste ahistamiste praeguseni kestvad väljakaevamised ja avalikud menetlemised, mis nii mõnelegi võivad suisa meessoovastase ristikäiguna tunduda.  

Kui aga presidendi kõnes vabariigi aastapäeval on põhjust teemaks võtta koduvägivald – ja viimast kinnitab ka statistika –, siis on meil arenguruumi veel küllalt. Palgalõhe on teemaks olnud küll pikalt, kuid eriliste sisuliste arenguteta. Ka pole seni asja saanud katsetest kehtestada ametlikud sookvoodid naistele ettevõtete juhtkondades ega erakondade valimisnimekirjades. Samuti pole näha olnud naiste tormijooksu meestega võrdsetel tingimustel ajateenistusse astumiseks – järelikult ei taha naine siiski olla mees või sootuks sootu.

Head naistepäeva!     

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee