Eesti uudised

Tõnis Erilaiu autorikülg

KOLETU HISPAANIA HAIGUS: gripp tappis 1918. aastal kümneid miljoneid inimesi 

Tõnis Erilaid, 6. märts 2020 22:30
2. jalaväediviisi lendsalga haigla Võrus: külgehakkavaid haigusi põdejad  palatis. Halastajaõe paremal käel seisab lendsalga nooremarst Martin Villberg, tema kõrval velsker Herbert Normann.Foto: Filmiarhiiv
Kulus vaid 18 kuud ja 1918. aastal oli kogu maailmas gripilaines surnud 50 või isegi 100 miljonit inimest. Ohvreid oli rohkem, kui I maailmasõjas hukkunud sõdureid. Eesti ei jäänud tõvest puutumata. Päewaleht kirjutab novembris: „Tänavu suvel juunikuul tõid ajalehed Hispaaniast teateid, et seal miskisugune taud kiiresti laiali lagunevat. Ka meie Eestisse jõudis see üsna pea. Haigeksjäämist tuli palju ette, tervete perekondade kaupa.“ Hoiatati: suudlus on praegusajal patt.

Esiti ei olnud meil Hispaania uueks haiguseks ristitud tõbi kuigi hull. Ilmselt okupatsiooniaja algupoolel Saksa sõdurite poolt siinmaile toodud gripp, toonase nimega influentsa paistis juba augustis vaibuvat. Postimees kirjutab septembris minevikuliselt, et Tartus on õige rohkesti haigeksjäämisi ette tulnud, kuid lohutab kohe, et Põhjamaades, näiteks Norra- ja Taanimaal on esinenud veel ainult üksikuid juhte. „Harilikult kestab haigus kolm-neli päeva, võib aga mõnel juhtumisel ka 10–14 päeva kesta,“ märgib ajaleht oma rahulikutoonilises kirjutises. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

28.02.2020
Hispaania gripp – pandeemia, mis nõudis ligi 50 miljonit inimelu
08.02.2020
KOHUTAV: suuremad pandeemiad võtsid elu kümnetelt miljonitelt inimestelt
27.01.2020
OLUKORD ON HULL: Wuhani koroonaviirusesse võib olla nakatunud kuni 200 000 inimest
18.01.2020
Koletud terviseohud, mis ähvardavad maailma