Seisukoht

Seisukoht | Ei saa aru, ja tühja kah (3)

Arvo Uustalu, novellikirjanik, 5. märts 2020, 18:41
Peterburi riikliku ülikool dotsent Olga Šerbakova tuli mõned kuud tagasi välja uurimusega, mille põhjal on noortel raskusi mitmetähenduslike humoristlike tekstide mõistmisega. Psühholoog tegi sellest omad järeldused, millega siinkirjutaja ei nõustu. Küll aga sellega, et probleem on suur.

Võib ju mõelda, et ei saa aru, ja tühja kah. Igal ajastul on neid, kes saavad kõrgkirjandusest aru, ja neid, kes ei saa. On neid, kes saavad aru eliitanekdootidest ja kes ei saa. Jama on selles, et mitmetahulisematest tekstidest ei saa aru mitte ainult suur osa põlvkonnast, vaid ka see väike osa, kes võiksid aru saada. Ja kes seda teksti võiks ise tulevikus ka koostada.

Mõistagi on erinevatel aegadel ja ühiskondadel omad taustsüsteemid, kuid inimene ei saa olla intellektuaal 21. sajandi Ameerikas, kui ta ei mõista kõige sügavamaid Meistri ja Margarita nüansse. Vaatamata sellele, et ta ei ole elanud sajanditagusel Nõukogude Venemaal. Või kui ta ei ole võimeline kõigis nüanssides aru saama ka kõige peenematest Inglise, Prantsuse või Vene anekdootidest.

Võib ju mõelda, et tühja sest intellektuaalsusest, naudime koomikseid ja meeme. Oleme kõik erialaspetsialistid, loeme ainult lineaarseid tekste ja saame aru ainult stand-up koomikast. Aga oleme langenud kriitilisse punkti, ja seda kaugeltki mitte ainult Eestis, kus need, kes peaksid klipi ja pealkirjatasandist kõrgemale hinnanguid andma, ei ole selleks võimelised.

Loodus ei salli tühja kohta. Kui üks ajupiirkond saab vähem koormust, siis leiab sinna tee muu info. Loodetavasti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee