Sisuturundus

Seitse sammu lapse nahapunetuse leevendamiseks 

Eucerin, 3. märts 2020, 16:55
Foto: GettyImages
Atoopiline dermatiit on üks imikute ja laste kõige tavalisemaid nahahaigusi. Samas ei muuda see teadmine asja kergemaks, kui sinu laps kannatab. Abiks võib olla aga teadmine, kuidas haigus toimib ning milliseid samme saab astuda lapse naha rahustamiseks ja tema ebamugavuse vähendamiseks.

Mis on atoopiline dermatiit?

Atoopiline dermatiit on nahahaigus, mis muudab naha kuivaks, punaseks, sügelevaks ja ärritunuks. See võib ilmuda ükskõik kuhu, kuid sageli esineb põlveõndlates ja küünarnukkidel, nagu ka pahkluudel, randmetel ja kaelal. Haigusel on kaks eristuvat faasi:

- äge faas, mille puhul nahale tekib lööve;

- löövetevaheline periood, millal nahk on rahulikum.

See on iseäranis tavaline lastel: ligikaudu 60% kõikidest atoopilise dermatiidiga inimestest kujuneb haigus välja esimesel eluaastal ja 90% esimese viie eluaasta jooksul.

Mis põhjustab atoopilist dermatiiti?

Eksperdid usuvad, et atoopilise dermatiidi põhjused on suuresti geneetilised. See on seotud naha kahjustatud kaitsefunktsiooni ja immuunsushäirega, mille tõttu reageerib nahk suurema tõenäosusega keskkonnamõjudele.

Tõestatud on ka seos atoopilise dermatiidi ja allergiate vahel: kui sinu perekonnas on esinenud heinapalavikku ja/või astmat, siis on suurem tõenäosus, et laps kannatab atoopilise naha käes.

Kuidas mõjutab atoopiline dermatiit lapsi?

Ägeda faasiga, kui nahale tekivad lööbed ja nahk on kõige sügelevam ning ärritunum, on kahtlemata kõige raskem toime tulla. Sügeleva naha puhul on loomulik reaktsioon selle kratsimine, kuid see muudab olukorra ainult halvemaks. Kratsimine levitab baktereid, muudab sügelustunde tugevamaks ja võib kahjustada nahka kuni veritsuse tekkimiseni.

Löövete füüsilised mõjud ulatuvad nahast kaugemale. Elu on atoopilise dermatiidiga ebamugav ja tekitab stressi lastes ning muidugi ka lapsevanemates ja hooldajates, kes peavad vaatama põnni kannatusi.

Pidev sügelus võib tuua kaasa magamata ööd ja sellel on oluline mõju elukvaliteedile. Laste vanemaks saades võib sügelemine koos põletikulise ja mõnikord veritseva nahaga tuua kaasa enesekindlusega seotud probleemid ning muuta neil koolis keskendumise raskeks.

Mida ma saan teha atoopilise dermatiidi vähendamiseks ja leevendamiseks?

Atoopilise dermatiidi jaoks ei ole teadaolevalt mingit ravi, seega on naha igapäevasel hooldamisel peamine eesmärk pikendada mitteakuutset faasi. Löövete ajal nihkub peatähelepanu sügeluse vähendamisele ja naha rahustamisele.

Toome siin ära seitse sammu, mille abil saate aidata vähendada löövete arvu ja rahustada nahka reaktsiooni tekkimisel.

1. samm: märka potentsiaalseid ohte

Me oleme kõik erinevad, kuid mõned lapsevanemad leiavad, et reaktsiooni vallandavad karedast või sünteetilisest materjalist rõivad (näiteks vill ja nailon) ning allergeenid (näiteks õietolm ja lemmikloomade karv). Kuigi toiduallergiate roll atoopilise dermatiidi puhul on vähem kindel, seostavad teised oma lapse lööbeid kindlate toiduainetega.

Püüa märkida üles, millal tekib lapse nahale lööve ja aruta seda arstiga. See aitab tuvastada võimalikud vallandajad ja otsustada, milline hooldus on parim.

2. samm: oluline on olla õrn

Vali pehmed nahasõbralikud kangad (nagu puuvillane ja linane) karedate materjalide asemel ning pese uusi riideid ja voodipesu, et eemaldada kõik tootmisprotsessist neisse jäänud kemikaalid. Kasuta mittebioloogilisi tooteid, kuna bioloogilised pesupulbrid võivad nahka ärritada.

Atoopilise naha puhastamisel pane tähele kangeid puhastusvahendeid, mis võivad koorida õrnalt nahalt maha hädavajalikud lipiidid ning kahjustada selle kaitsekihti ja niiskustasakaalu. Jäta kõrvale vannivahud, aluselised seebid ja karmid pindaktiivsed ained, näiteks naatriumlaurüülsulfaat ja eelista leebeid seebivabasid puhastusaineid, nagu Eucerini sarja AtopiControl vanni- ja dušiõli.

3. samm: vanniskäigu põhitõed

Vanniskäik on väikestele lastele lõbus ja see on ka suurepärane lähedust lubav aeg. Samas võib liiga kaua soojas vees viibimine nahka kuivatada ja sümptomeid tugevdada. Piira vannitusaega, kasuta pigem sooja kui kuuma vett ning laste vanemaks saades julgusta neid asendama vanni kiire duši all käimistega. Hõõrumise asemel pigem patsuta nahk pehme käterätikuga kuivaks ja kanna peale rohkelt niisutajat siis, kui nahk on veel niiske ja imab seetõttu seda paremini.

4. samm: korrapärane niisutamine

Kõige olulisem samm lapse atoopilise naha eest hoolitsemisel on selle niisutatuna hoidmine. Soovitame kanda peale kogu keha niisutajat vähemalt kaks korda päevas, kuid lapse käelabad ja nägu vajavad tõenäoliselt sagedasemat hooldust. Kasuta spetsiaalselt atoopilise naha jaoks väljatöötatud tooteid ning kui see on asjakohane, siis sellist, mis sobib konkreetse kehaosa peal kasutamiseks. Lisaks on soovitav valida tooted, mille puhul on tõestatud nende sobivus imikutele ja lastele. Eucerini tootesari AtopiControl pakub igapäevase hoolduse tooteid erineva tekstuuriga – palsam, emulsioon ja kreem –, et täita kõigi vajadusi ja eelistusi.

5. samm: faaside järgi kohandatud hooldus

Parim viis löövetevaheliste perioodide pikendamiseks ja lapse naha rahustamiseks löövete ajal on kohandada nende nahahooldus vastavalt faasile, milles nahk hetkel on.

Ägeda faasi ajal, mil nahk on kõige ärritatum, kanna peale Eucerini kreemi AtopiControl Acute Care, mis hoolitseb naha eest ja vähendab sügelemist, enne kui kannad peale lapse tavapärase päevase niisutaja. Paljud lapsevanemad leiavad, et kreemi Acute Care jahutamine külmkapis muudab selle eriliselt tõhusaks.

6. samm: mitte mingit kratsimist

Me teame, et seda on lihtsam öelda kui teha. Eriti siis, kui nahk väga sügeleb. Kuid proovi lapsel kratsimine peatada, kuna see teeb tõesti asja vaid hullemaks. Eucerini kodulehelt leiad mõningaid soovitusi, kuidas nende tähelepanu kõrvale juhtida ja hoida mõte kratsimisest eemal. Aidata võivad ka lapse lemmikmänguasi, „kratsimisnukk“ (mänguasi, mida nad võivad oma naha asemel kratsida) ja „kratsimiskindad“ (puuvillased käpikud või sõrmkindad, mida kantakse eriti just öösel, et hoida sõrmeküüned nahast eemal).

7. samm: ära kannata vaikides

Kui sinu lapsel on endiselt ebamugav, siis küsi arstilt nõu meditsiinivõimaluste kohta. Kortisoonkreemid pakuvad kiiresti toimivat ja tõhusat leevendust, kuid tavaliselt kirjutatakse neid välja vaid lühiajaliseks kasutamiseks. Kui sümptomid on tugevad ja püsivad, siis võib arst soovitada antihistamiine ja/või niiskeid ravimähiseid (lipiididega rikastatud sidemed) sügeluse vähendamiseks.

Suurepärased nahahoolduse lahendused Eucerinilt

Eucerini tootesari AtopiControl pakub faasidele kohandatud nahahooldust, mida atoopiline nahk vajab. Kõikidel toodetel on tõestatud tulemuste andmine ja paljud toetavad ka head öist und ning parandavad elukvaliteeti. Lõhnavaba tootesari sobib lastele alates kolmandast elukuust, välja arvatud sügelemisvastane pihus ja kätekreem, mida me ei soovita kasutada lastel enne, kui nad on kolmeaastaseks saanud.

Rohkelt lisateavet atoopilise dermatiidi ja selle kohta, kuidas kõikides vanustes atoopilist nahka hooldada, leiad Eucerini kodulehelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee