Poliitika

Populism?! Sotsid tahavad nädala lõppu jäävatele riigipühadele lisapuhkepäeva (68)

Toimetas Marvel Riik, 3. märts 2020, 14:22
Riigilipp.Foto: Aldo Luud
Sotsiaaldemokraadid tahavad muuta pühade ja tähtpäevade seadust nii, et nädalavahetusele langev riigipüha annaks lisapuhkepäeva töönädala arvelt. „Nädalavahetusele sattunud riigipüha asendamine täiendava puhkepäevaga võtab ära põhjuse tunda pahameelt saamata jäänud vaba päeva pärast,“ seletab eelnõud sotside esimees Indrek Saar.

Sotside esimees toob põhjenduseks hulga numbreid (palju töötunde, vähe riigipühasid), mis kirjeldab seda, et eestlane on võrreldes muu Euroopaga väga töökas. „OECD andmetel töötati Eestis 2018. aastal keskmiselt 1748 tundi töötaja kohta, samal ajal kui Soomes 1555 tundi ja Lätis 1699 tundi. Eelnõu seadusena vastuvõtmisel Eestis töötaja poolt aastas keskmiselt töötatud tundide arv väheneks, kuid jääks ikkagi oluliselt kõrgemaks, kui see on meie naaberriikides,“ seisab eelnõu seletuskirjas.

„Nädalavahetusele sattunud riigipüha asendamine täiendava puhkepäevaga võtab ära põhjuse tunda pahameelt saamata jäänud vaba päeva pärast. See võimaldab veeta kvaliteetaega perega: külastada kultuuriüritusi, teha sporti, võtta ette päevareise. See aitaks kaasa inimeste töömotivatsioonile ja üldisele eluga rahulolule.“

Foto: Madis Veltman

Eelnõuga tahetakse muuta pühade ja tähtpäevade seadust, andes iganädalasele puhkepäevale sattuva rahvuspüha või riigipüha eest lisapuhkepäeva järgmisel tööpäeval. Seaduse alla ei kuuluks riigipühad, mis on alati pühapäeval: ülestõusmispühade 1. püha ja nelipühade 1. püha.

Riigipühi, millega kaasneb vaba päev, on Eestis 10, Euroopa Liidu riikides keskmiselt aga 12. Varasemalt on mõtet toetanud lisaks sotsidele ka EKRE ja Keskerakond. Sarnase regulatsiooniga eelnõu arutati Riigikogus ka 2004. aastal. Toona hääletas poolt 44 riigikogu liiget, vastu oli 18, erapooletuid ei olnud. Kuna eelnõu ei saanud vajalikku lihthäälteenamust, langes see menetlusest välja.

Lisapuhkepäevi nädalavahetusele sattunud riigipüha eest antakse ka Belgias, Bulgaarias, Hispaanias, Iirimaal ja Luksemburgis. Maltal kompenseeritakse nädalavahetusele sattunud riigipühasid osaliselt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee