Juhtkiri

Juhtkiri | Rahu, ainult rahu, viirusepaanikaks pole põhjust (11)

ohtuleht.ee, 2. märts 2020, 18:10
Kui veel möödunud nädalal paistis Eesti ametkondade ja tervishoiuasutuste valmisolekus koroonaviirusega toimetulekuks suuri puudujääke – põhjendatud nakkuskahtlusega inimesi ei osatud alati suunata kiirabi poole ning terviseameti ja nakatunud bussireisijat vedanud firma vahel ei liikunud info piisavalt kiiresti –, siis praeguseks on nendest vigadest loodetavasti õpitud.

Nüüdseks on vast igaüks kuulnud, et haiguskahtluse korral tuleks esmalt konsulteerida perearsti või nõuandeliiniga 1220, mis vajadusel kutsub või soovitab kutsuda kiirabi, ja kindlasti mitte ise erakorralise meditsiini osakonda kohale minna. Tallinnas on proovide võtmiseks eraldi brigaadki.

Turvatunnet võiks suurendada seegi, et vastutus nii enda kui ka kaaslaste tervise eest pole pandud üksnes ohupiirkondadest ja mujalt saabunud reisijatele, vaid sadamasse ja lennujaama paigutatud termokaamerate abil sõeluvad ametid nende seast välja kõrgema kehatemperatuuriga isikud. Otse karantiini viimist ei pidavat viimased küll kartma – pigem annab sõbralik tervishoiutöötaja vm ametnik nõu, kuidas ennast ja teisi haiguste eest kaitsta, ja paremal juhul praegu defitsiitse näomaskigi.

Iseküsimus, kas riik peaks Hiina jt autoritaarsete režiimide kombel kaaluma ka sunnimeetmete rakendamist, kui silmanähtavate sümptomitega reisijad sellisest abist keelduvad. Seniks täidavad kaamerad pigem elanikkonna rahustamise eesmärki – isegi kui nendega varustada iga bussi- ja rongijaamgi –, sest sõela tihedusest annab aimu see, et autoga reisijaid ei kontrollita ning teravdatud tähelepanu all on üksnes kindlatest, suurema nakkusohuga riikidest saabujad.

Rahulikule toimetamisele polegi midagi ette heita, kui Eestis on siiani tuvastatud vaid üksainus haigusjuhtum. Teistsuguse lähenemise on valinud näiteks Ungari, mis on teatanud koroonaviiruse tõttu asüülitaotlejate vastuvõtu lõpetamisest, kasutades viirust küll pigem ettekäändena, et mitte saada osa Türgist liikuma hakanud põgenikelainest.

Kujunenud olukorras on ka siseminister Mart Helme rääkinud piirikontrolli taastamisest – muu hulgas kaitseks haiguse eest, mida ta nädalapäevad varem võrdles hanerasvaga ravitava külmetusega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee