Repliik

Heiki Lill | Tulumaksuvaba miinimum kui vaese riigi tunnus (30)

Heiki Lill, Vabaerakonna esimees, 2. märts 2020 12:10
Foto: Stanislav Moshkov
Eelmisel kuul sai hakata esitama tuludeklaratsioone. Teadupärast on see viimastel aastatel eestlaste rahvussport – kes teeb kõige kiiremini ära. Tähelepanuta jäetakse kiirustades kahjuks aga eeltäidetud deklaratsiooni „täida ise lüngad“. Ning suures tuhinas ei märka paljud deklareerimissprindi läbijad, et saaksid ehk isegi mitmeid kordi rohkem raha tagasi, kui loeksid tähelepanelikult mis ja miks on kirja pandud. Ja lisaksid deklaratsiooni korrektsed andmed. Aga sprint ei luba. Ja vaesus ka mitte. Peaasi, et aga ainult kiirelt ära saaks esitatud ning raha arvele laekuks. Kiirelt.

Nagu teise rahvusspordi võistlusalana esitas Reformierakond idee tulumaksuvaba miinimumi kohta. See võiks nende hinnangul olla kõigile võrdne. Eks ajastus ole märkimisväärselt hea – hakati ju 26.02 tagastama enammakstud tulumaksu. Ehk riigi alam saab kohe võrrelda, palju saaks „tagasi“, kui miinimum kehtiks ühtviisi kõigile. Kahjuks pakub aga Reformierakond pooliku õuna asemel õunakoori. Needki pesemata. Ühe poliitilise jõu eesmärk ei saa ju olla tulumaksuvaba miinimumi kehtestamine majanduse edendamiseks! Vaesuse ümber (tagasi) jagamine ei vii Eestit jõukamate riikide sekka! Sinnapoole viib tark tootmine! Targa tootmise Eestisse meelitamine. Vananevat rahvastikku arvestades meil muud varianti ei ole. Tuleb toota efektiivselt ning müüa võimalikult kallilt. Kus on Reformierakonna plaan nutikate tootmisüksuste loomiseks, ületoomiseks Eestisse ning siin hoidmiseks? Rikkuse meite õuele toomiseks? Kas tõesti aitab sellele kaasa ühtlase tulumaksuvaba miinimumi kehtestamine kõigile? Jõukal järjel oleval inimesel ei ole vahet, kas ta maksab tulumaksu esimeselt teenitud sendilt või viietuhande esimeselt. Miks siis ei tegelda eestlaste jõukaks saamisega? Miks jagatakse vaesust ühest taskust teise?

Kui tahta eestlasi jõukaks teha, siis tuleb Eestisse luua ja tuua targad tootmisüksused, mis on konkurentsivõimelised maailma enimarenenud riikides paiknevate ettevõtete tehnoloogiatasemega. Ja neid siin ka hoida. Selleks tuleb aga teha kulutusi. Kulutused peavad olema haridus- ja teadussüsteemi. 1,5 ja 1 protsenti. Mäletate? Miinimum. Samuti kõige uuemate tootmissüsteemide kasutusele võtmiste toetamine riiklikul tasemel. Kahjuks ei kuule suurtest eesmärkidest mitte midagi.

Kui aga enamus auru kulub tulumaksuvaba miinimumi ühtlustamise üle tuututamise peale, siis defineerime ennast juba eos vaesusesse määratud riigiks. Ning peamine aruteluteema ongi, et kellel on suurem. Tulumaksuvaba miinimum.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee