Pete Buttigieg teatas presidendikampaania lõpust.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 2. märts 2020 21:00
Ambitsioonikas demokraat Pete Buttigieg teatas, et loobub USA presidendiks kandideerimast. Hoolimata algsest edust on tema kampaania viimastel nädalatel hoogu kaotanud, vahendab BBC. Minnesota senaator Amy Klobuchar, kes oma tähelendu ootama jäigi, loobus esmaspäeval samuti edasisest võitlusest presidenditooli nimel.

Buttigiegi otsus tuli enne „superteisipäeva“, kui hääletus toimub lausa 14 osariigis. Pärast tema ja Klobuchari lahkumist jätkab kandideerimist veel viis demokraati. Neist on ameeriklaste seas populaarsemad Bernie Sanders ja Joe Biden.

Kodulinnas South Bendis oma toetajatega rääkides rõhutas Buttigieg väärtusi, mis tema sõnul aitasid kampaaniat edendada. „Ja nii peame tunnistama, et praegusel hetkel on parim viis hoida usku ideaalidesse ja eesmärkidesse kõrvale astudes, et meie partei ja rahvas kokku viia,“ sõnas demokraat. Buttigieg lubas teha kõik endast oleneva, et tagada demokraatide võit novembris toimuvatel valimistel. 

Ehkki Buttigieg võitis ootamatult ning napilt Iowa osariigis toimunud demokraatide esimese eelvalimise, ei suutnud ta järgmistes piirkondades sama korrata. Laupäeval lõpetas ta Lõuna-Carolinas alles kehva neljanda kohaga. Ta ei kogunud piisavalt toetust afroameeriklastest ja latiinodest valijate seas.

Pete Buttigieg on Malta immigrandi poeg, kes sai demokraatide presidendikampaania üheks äratuntavamaks näoks. 38aastane demokraat teatas viis aastat tagasi avalikkust oma homoseksuaalsusest. 2018. aastal abiellus mees praeguse abikaasa Chasteniga.

Pühapäeval teatas pärast Lõuna-Carolina osariigis toimunud eelvalimiste tulemuste selgumist oma loobumisest ka ärimees Tom Steyer. Esmaspäeval teatas sama Minnesota senaator Amy Klobuchar, kel õnnestus vaid väikeses New Hampshire'i osariigis kolmandale kohale maanduda. Klobuchar teatas juba, et toetab Joe Bidenit.

Amy Klobuchar (paremal) toetab edaspidi endist asepresidenti Joe Bidenit (vasakul). Foto: Reuters/Scanpix