Maailm

Kolmandik Poola omavalitsustest kuulutas end homovabaks (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. veebruar 2020 10:15
Kunstnik Bartosz Staszewski hoiab käes enda tehtud ja paksu pahameelt tekitanud LGBT-vaba tsooni silti.Foto: Bart Staszewski - aktywista / Facebook
New York Times kirjutas möödunud aastal, et Poola populistid on lihtsalt leidnud uue peksukoti, Euroopa Komisjon mõistis selle hiljuti hukka. Riigi juhtivparteile ei meeldi, et see üleilmselt negatiivset tähelepanu pälvib. (Väidetavalt homovaba) Trzebieszowi linnapea vastab kriitikale, et ei temal ega kellelgi teisel linnavalitsuse töötajal pole mingit põhjust midagi häbeneda. Millest käib jutt? Nimelt sellest, et ligemale kolmandik Poola omavalitsustest on end veebruari seisuga „LGBT-vabaks“ kuulutanud. 

LGBT-vabade tsoonide näol pole tegemist mingi ametliku väljapookimisprogrammi, vaid pigem omavalitsuse sümboolse eneseväljendusega. Arvestades seda, et homoseksuaalseid inimesi leidub igas riigis ja iga rahva seas mõni protsent – erinevad teadusuuringud annavad eri numbreid ning kahtlemata on piirkondi, kuhu LGBT+ kogukonna liikmed pigem koonduvad – on homovaba tsoon tõepoolest pigem loosung, mis katoliiklikus riigis kõlapinda leiab, kui reaalsus. Ka ligemale sajas omavalitsuses, mis seda oma resolutsioonides kuulutavad, ei ole tegemist õiguslikult siduvate dokumentidega.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

18.11.2019
Poola ülemkohus hoiatab, et riik võib Euroopa Liidust lahkuda
23.09.2018
Anne Applebaum Poola valitsuse kriitikast: isegi juut ei jõua Poolat nii palju mustata