Türgi toetatud Süüria mässulised.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 28. veebruar 2020 07:55
Süüria valitsusvägede õhurünnakus Loode-Süürias Idlibi provintsis sai surma vähemalt 33 Türgi sõdurit. Kasvavad pinged võivad viia Türgi ja Süüria valitsusjõudude täieliku vastasseisuni, teatab BBC.

Türgi kõrge ametniku sõnul said paljud nende sõdurid ka haavata. Teiste allikate teatel võis hukkunute arv veelgi suurem olla. Türgi president Recep Tayyip Erdogan kutsus neljapäeva hilisõhtul Ankaras kokku erakorralise kõrgema taseme julgeolekukohtumise. Riigi kaitseminister ja kõrgemad sõjaväejuhid saadeti Süüria piirile, et suunata maa- ja õhurünnakuid Süüria president Bashar al-Assadi vägede vastu. 

President Erdogan soovib, et Süüria valitsusväed tõmbuksid tagasi positsioonidelt, kuhu Türgi on rajanud sõjalised vaatluspostid. Riigipea on ka varem teatanud, et on valmis Süüria sõdureid ründama, kui nad ei peata edasitungimist. Süüria valitsus ja Venemaa ei nõustunud Erdogani nõudmisega taganeda 2018. aastal relvarahuga kokku lepitud piiridesse. Venemaa süüdistas Türgit sama kokkuleppe rikkumises, sest too toetab mässulisi suurtükitulega.

Olukord muutub iga hetkega tõsisemaks. Kasvavad pinged võivad viia Türgi ja Süüria täieliku vastasseisuni. Sellega võib kaasneda olukord, kus Türgi saadab pagulastelaine Euroopasse. Reutersi teatel väitis Türgi kõrgem ametnik neljapäeval, et riik andis piirivalvuritele ülesande mitte takistada Süüria põgenike Euroopasse suundumist. Seda pole aga ametlikult kinnitatud. Türgi on vastu võtnud juba umbes 3,7 miljonit põgenikku.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg vestles telefoni teel Türgi välisministri Mevlut Cavusogluga. Stoltenberg mõistis hukka Süüria režiimi ja selle toetaja Venemaa jätkuvad valimatud õhurünnakud Idlibi provintsis. USA välisministeeriumi pressiesindaja teatas avalduses: „Seisame oma NATO liitlase Türgi kõrval ning nõuame jätkuvalt Assadi režiimi ning Venemaa ja Iraani tugijõudude poolt korraldatud põlastusväärse rünnaku viivitamatut lõppemist.“ Ka ÜRO peasekretär Antonio Guterres väljendas viimaste arengute üle sügavat muret ning kutsus viivitamatult relvarahu sõlmima.