Juhtkiri

Juhtkiri | Kas linnahall saab tõesti korda? (14)

Ohtuleht.ee, 27. veebruar 2020 17:46
Foto: Alar Truu
Et Tallinna linnavalitsuse ja Tallinki koostöö linna kauase häbipleki linnahalli kordategemiseks tuli kui välk selgest taevast, oli näha peaaegu keeletuks ehmunud konkurentide reageeringutest. Linna seisukohalt on tore, kui tondilossi vaid maad kasutada andes, ilma omalt poolt miljoneid panustamata korda saab. Tallinki äriplaan on geniaalne, kui oma sadamat rajades pääsetaks Tallinna Sadama teenuste eest maksmisest ning konverentsikeskusse, hotelli ja restoranidesse saabuvailt turistidelt kasseeritaks kogu raha, ilma et nood peaks kaugemale linna peale minemagi.     

Samas on uue sadama ehitamine koos Ahtri tänavani liiklustunneli rajamisega nii tehniliselt kui rahaliselt suur  väljakutse, kuid majandusliku põhjendatuse korral tehtav. Samas pole mitte kõik Tallinki suurejoonelised plaanid maismaal realiseerunud, nagu näiteks Lasnamäe ülisuur keskus, ning ka Tallinn loobus Reidi tee asemel parki säästva tunneli rajamisest kui Eesti oludes utoopilisest projektist. Kui isegi kilomeetrike trammiteed sadamasse on nõudnud linnalt aastatepikkusi ettevalmistusi, siis linnahall koos sadamaga on mõõtmatult suurem projekt koos kõigi sellest tulenevate ohtudega.

Tallinna Sadamale kui riigifirmale võib Tallinki sadama rajamine olla nii äririsk kui ka anda hoopis uue hingamise uute klientide näol. Lisaks Tallinnale ja Tallinkile võidab ka riik, sest nüüd jääb eelarvesse alles 40 miljonit linnahalli rekonstrueerimiseks mõeldud raha, mida saab mujal kulutada. Lahtine on uue ooperiteatri tulevik, mida vahepeal plaaniti sobitada nõukaaegsesse linnahalli, kuid millele saab nüüd väärikama koha valida. 

Kui kõik sujuks ideaalselt, oleks tegu olukorraga, millest võidavad kõik. Linnahall saaks korda, järjekordne mereäärne ala saaks välja arendatud, linnal ja riigil jääks raha alles, Tallink saaks raha teenida ja riigile makse maksta ning Tallinna Sadamal oleks põhjust pingutada konkurentsis püsimiseks.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee