Maailm

ELU POMMI OTSAS: Šveitsi külarahvas peab vähemalt aastakümneks evakueeruma (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. veebruar 2020 19:40
Pealtnäha idüll: Mitholzi küla rahulikku kulgemist rikub kaljude all peituv moonaladu.Foto: Vida Press
Šveitsi Alpides asuva idüllilise mäekülakese elanikud peavad tulevikus võib-olla enam kui kümneks aastaks kodu maha jätma. Nende asumi vahetus läheduses asub suur teise ilmasõja aegsete relvade prügila.

Kõik tunnevad mõistagi Mitholzi külarahvale väga kaasa. Ehkki kohalikud peavad veel hääletama, kas nad on nõus lahkuma või mitte, ei saa valik igal juhul kerge olema: kas jätta vähemalt kümnendiks oma armas kodu, kus esivanemad ammustest aegadest elanud, või riskida ja elada sõna otseses mõttes miini otsas.

Oht pole pelgalt teoreetiline. 1947. aastal plahvatas osa hoidlast, hävitades küla rongijaama ning tappes üheksa inimest. Ent praegugi lebab varisenud kivide-kaljude varjus kusagil 3500 tonni relvastust ja lõhkeaineid. Kuigi riik jäi II maailmasõjas neutraalseks, valmistusid šveitslased siiski kõige hullemaks ning mitmel pool mägedes on siiani peidus tollel ajal kokku kogutud lahingukraami, mis nüüdseks muutunud eluohtlikeks jäätmeteks, kirjutab BBC.

2018. aastal avaldatud raport selgitab, et plahvatusejärgsetel aastakümnetel ei osanud Šveitsi valitsus õigesti hinnata seda, kui ohtlik Mitholzis elamine õieti on. Kui saata sinna eksperdid, kes kunagise moonalao tühjendaksid, peaksid nad kõigepealt üliettevaatlikult kiht-kihi haaval suuri kivilahmakaid eemaldama. Kogu protsess on nii keeruline ja aeganõudev, et enne 2031. aastat elanike evakueerimine tõenäoliselt toimuda ei saa ja kui see viimaks juhtub, siis ei või külarahvas ilmselt vähemalt järgneva kümne aasta jooksul tagasi tulla.

Kaheksasada kohalikku on toimuvast täielikus šokis. Üks sõnas Šveitsi rahvusringhäälingule RTS: „Mõte sellisest plaanist ajab mul kõhu valutama!“ Teine lisas: „Kui nad nüüd mõtlevad, et me peame siit lahkuma, siis parem oleks, kui selle meile kinni maksavad!“

Neile, kes mingil juhul kolida ei soovi, on lohutuseks variant, mis praegu veel kaalumisel, laduda ohtlikele jäätmetele peale veel mitu paksu kihti kivimeid.