Eesti uudised

PPA avab Tammsaare teeninduse reedel tavapärasel ajal

Terviseamet: kõik neljapäeval võetud 11 koroonaviiruse proovi osutusid negatiivseteks (316)

Toimetas Triinu Laan, Juhan Mellik, Hindrek Pärg, 27. veebruar 2020 20:30
Foto: Robin Roots
Terviseameti labor analüüsis neljapäeval 11 inimeselt võetud koroonaviiruse proovi, mis osutusid kõik negatiivseteks, teatas amet. 

Koroonaviiruse proov võetakse tervishoiutöötaja otsuse alusel, tervishoiutöötaja lähtub analüüsivajaduse määramisel juhudefinitsioonist ehk ilmnenud sümptomitest ja sellest, kas inimene on hiljuti viibinud haiguse leviku riskipiirkonnas või võib olla kokku puutunud koroonaviiruse kandjaga. Lähtuvalt ECDC riskihinnangust on hetkel koroonaviiruse riskipiirkondadeks Hiina Rahvavabariik, Iraan, Jaapan, Singapur, Lõuna-Korea ja Põhja-Itaalia Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmonte regioonid.

Kui inimene kahtlustab haigestumist koroonaviirusesse, tuleks nõu pidada kas oma perearsti, perearsti nõuandeliiniga 1220 või helistada hädaabinumbril 112. Kindlasti ei tohiks minna abi otsima mõne haigla erakorralise meditsiini osakonda, sest sellisel juhul võib inimene võimalikku viirust edasi levitada teistele ruumis viibijatele.

Neljapäeval kella 12.15 ajal kutsuti kiirabi politsei- ja piirivalveameti Tammsaare teenindusse, kust viidi üks klient koroonaviiruse kahtluse kontrollimiseks haiglasse. Terviseameti soovitusel sulges PPA ruumide desinfitseerimiseks ajutiselt selle teeninduse.  

Neljapäeva õhtul teatas politsei, et Tammsaare teeninduses on desinfitseerimistööd lõpule viidud ning teenindus avatakse reedel tavapärasel ajal kell 9 hommikul. 

Terviseameti soovitused: Sümptomiteta inimest testida ei saa

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma sõnul saab koroonaviiruse suhtes testida vaid neid inimesi, kel on sümptomid juba ilmnenud. „Enne köha, nohu ja palaviku ilmnemist võib testimine anda valenegatiivse tulemuse,“ ütles Härma, kelle sõnul lähtuvad ka soomlased eestlastega sarnasest loogikast. „Nii meie, meie põhjanaabrite kui rahvusvahelise kogukonna eksperdid leiavad, et sümptomiteta reisilt naasnuid ei ole mõtet testima hakata.“

Võimalusel tasub reisilt naasnul kodus püsida

Küll soovitab terviseamet haiguse leviku riskipiirkondadest ehk Hiinast ja Põhja-Itaaliast (eelkõige Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmonte regioonist) naasnud inimestel võimalusel kaks nädalat kodus töötada ja haiguse peiteaja möödumiseni rahvarohkeid üritusi vältida. „Juhul, kui töö iseloom ei võimalda koju jääda, tuleks oma tervist väga tähelepanelikult jälgida ning haigussümptomite ehk köha, palaviku ja hingamisraskuste tekkimisel koheselt koju jääda ja oma perearstile helistada.“

Võimalusel võiks koolist ja lasteaiast koju jätta ka lapse, kindlasti peaks seda tegema haigussümptomite ilmnemisel.

Koroonaviiruse kahtlusega ei tohiks pöörduda EMOsse

Koroonaviirust kahtlustav inimene ei tohiks minna abi otsima mõne haigla erakorralise meditsiini osakonda. „Erakorralise meditsiini osakonda pöördumine võib võimalikku viirust teistele ruumis viibivatele inimestele edasi levitada. Seega tuleks nõu pidada kas oma perearsti, perearsti nõuandeliiniga 1220 või helistada hädaabinumbril 112,“ ütles Härma, kutsudes inimesi koroonaviiruse kartuse puhul üles tervele mõistusele ja analüütilise mõtlemisele.  „Koroonaviirust tasub kahtlustada siiski siis, kui on olemas nii äsjane reisikogemus haiguse levikupiirkonnast kui ka haigusele iseloomulikud sümptomid. Muul juhul on tegemist siiski meil laialdaselt leviva gripi või gripilaadse viirusega.

Riskipiirkonda reisimine pole soovitatav, reisides tuleb rangelt hügieeninõudeid jälgida

Kuigi maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) reisimisele või kaubandusele piiranguid kehtestada ei soovita, tasub Hiina ja Põhja-Itaaliasse reisimist Härma sõnul praegusel hetkel siiski pigem vältida. „Hiina ja Põhja-Itaalia neli regiooni eristuvad teistest koroonaviiruse juhtudega riikidest sellepoolest, et Hiinas on täheldatud laialdast kogukonnapõhist viiruse levikut ja Põhja-Itaalia eelnimetatud regioonides on kiire sündmuste arenguga piiratud kogukonnapõhine levik. Samuti on Eestil Itaaliaga olemas ka otselennud,“ ütles Härma.

Teistele reisisihtkohtadele terviseameti soovitused ei laiene, sest koroonaviiruse üksikjuhtude  ehk laialdase kogukonnapõhise leviku puudumise puhul on nakatumise risk madal. „Siiski tuleb arvestada, et me ei saa välistada uute juhtude ilmnemist nendest piirkondades, mistõttu võib reisimine eelkõige kohalikult kehtestatavate piirangute tõttu muutuda raskemaks,“ ütles Härma.

Riskipiirkonnas viibides tuleks vältida avalikke kogunemisi,  vältida lähikontakti hingamisteede haigussümptomitega inimestega ning järgida kätehügieeni nõudeid.