Foto: Viljar Voog
Toimetas Triinu Laan 27. veebruar 2020 11:59
Valitsuse iganeljapäevasel pressikonverentsil kommenteerivad valitsuse tänaseid otsuseid valitsusjuhi ülesannetes siseminister Mart Helme, sotsiaalminister Tanel Kiik ja välisminister Urmas Reinsalu ja riigihaldusminister Jaak Aab. 

Tänasel valitsuskabineti nõupidamise päevakorras oli ainult üks punkt, ülevaade koroonaviiruse ja selle põhjustatava kopsuhaiguse Covid-19 levikuga seotud olukorrast. 

Siseminister Mart Helme tuletas pressikonverentsil meelde oma lapsepõlve,  kui koroonaviirust veel ei olnud ning külmetuse vastu aitasid soojad sokid, hanerasva määrimine rinnale ja sinepiplaaster.  "Külmetushaigus on nüüd risititud koroonaviiruseks," nentis Helme. 

Minister rõhutas, et Eestis pole mingit kriisi ega hädaolukorda. "Küll on meil aga oht ja sellega me tegeleme."

"Varasemad valitsused on käitunud väga vastutustundetult, kui nad sisuliselt kaotasuid ära piirivalve, " heitis Helme ette. "Kust see viirusekandja tuli, tuli Iraanist. Kust on tuklnud EEstisse leetrid ja süüfilis, Eestis ei olnud neid haigusi väga pikk aega olnud, aga nüüd on nad olemas. Kas see pole mitte avatuse ja ahnuse tulemus? "

Sotsiaalminister Kiik täpsustas, et üks oluline põhjus,miks on hakanud leetrid taas levima, on vaktsineerimine ja sellega hõlmatuse langus. "MInu soovitus on vaadata tõsise pilguga üle oma pere vaktsineeritus."

Valitsus otsustas olukorraga tegelemiseks moodustada valdkonnaülese töörühma, kuhu kuuluvad  sotsiaal-, sise-, välis-, kaitse-, haridus- ja teadusministeeriumi kantslerid või asekantslerid ja mitme riigiameti esindajad. Töörühma juhib sotsiaalminister.

Viiruse leviku peatamiseks ei ole võimalik kehtestada täismahus piirikontrolli. Välisminister kinnitas, et valitsus otsustas täna kehtestada täiendav tervisekontroll piiril.  

„Viiruse tõkestamisel on kõige olulisem kiire infovahetus erinevate ametkondade vahel ning tasakaalustatud, tõenduspõhise info ja käitumisjuhiste jagamine elanikkonnale,“ rõhutas sotsiaalminister Tanel Kiik. „Loodav töörühm tagab, et ametkondade info jõuaks kõige kiiremal viisil valitsuseni ning sellest teadmisest sünniks operatiivsed ja pädevad valitsuse otsused.“

Lisaks viiruse leviku tõkestamiseks vajalike meetmete ettepanekutele peab töörühm lähiajal valitsusele esitama ka ettepanekud riigipiiril rakendatavate abinõude kohta.