Maailm

ADVOKAAT: Julian Assange´i suhtutakse Londoni vanglas liiga karmilt (5)

Aadu Hiietamm, 26. veebruar 2020 15:00
Julian Assange Woolwichi kroonikohtus. Kohtukunstniku joonistus. Foto: SWNS/Scanpix
Londonis hakkas Woolwichi kroonikohus esmaspäeval arutama WikiLeaksi asutaja Julian Assange´i väljaandmist USA-le. Protsess toimub kahes osas, alanud nädalal ja alates 18. maist veel kolm nädalat. Seejärel teeb kohtunik otsuse. 

USA-le väljaandmisel ja sealses kohtus süüdimõistmisel ähvardab Julian Assange´i kuni 175aastane vanglakaristus, vahendab Spiegel Online.  USA justiitsministeerium esitas mullu mais WikiLeaksi asutajale Julian Assange’ile spionaažiseaduse alusel süüdistuse sõjaliste ja diplomaatiliste dokumentide avaldamises 2010. aastal. Kokku on süüdistuses 18 punkti, millest 17 langevad spionaažiseaduse alla.

Julian Assange tuuakse kohtumajja Belmarshi vanglast. Advokaat Edward Fitzgeraldi sõnul suhtutakse Assange´i vanglas liiga karmilt. Ta tõi näite, et esmaspäeval pandi tema kaitsealusel kokku 11 korda käed raudu ning kaks korda pidi ta end alasti võtma. Samuti solgutati Assange´i läbi viie eri kongi. Fitzgerald pöördus kohtunik Vanessa Baraitseri poole palvega, et Assange´i suhtutaks vanglas senisest leebemalt.    

Briti moelooja Vivienne Westwood nõuab Woolwichi kroonikohtu juures vabadust Julian Assange´ile. Foto: AFP/Scanpix

Ühendus Piirideta Reporterid hoiatas, et Londonis alanud kohtuprotsess seab ohtu pressivabaduse. Ühendus kardab, et kohus langetab poliitilise otsuse. Kohtuhoone juures on meeleavaldajad nõudnud Assange´i vabastamist. Meelt on avaldamas käinud ka prominendid nagu näitleja Sadie Frost ja moelooja Vivienne Westwood. 

Samal teemal

24.02.2020
KAALUL ON VILEPUHUJA SAATUS: Londonis hakkas kohus arutama Julian Assange´i USA-le väljaandmist
25.11.2019
ARSTIDE AVALIK KIRI: WikiLeaksi asutaja Julian Assange võib vanglas surra
19.11.2019
Rootsi loobus vägistamissüüdistusest Julian Assange’i vastu
15.04.2019
Ecuadori võimud esitavad Julian Assange’ile üha uusi süüdistusi