Poliitika

Ministrid Helmed ja Lukas jäid riigikogu saadikute küsimusterahe alla (44)

Johanna-Kadri Kuusk, 26. veebruar 2020 12:35
Martin Helme, Tõnis Lukas, Mart HelmeFoto: Kuvatõmmis/Riigikogu
Riigikogu infotunnist vastasid kolmapäeval saadikute küsimustele siseminister Mart Helme, rahandusminister Martin Helme ja kultuuriminster Tõnis Lukas. 


 

Mart Helme vastas küsimustele poliitilise kultuuri, omastehoolduse, maksuvigade likvideerimise, laste vaimse tervise kaitse ning noorte kohta.

Tõnis Lukas vastas küsimustele Rally Estonia, eesti keele, Krabi kooli sulgemise, vaimse kultuuripärandi hoidmise ning kultuuri ja hariduse kohta.

Martin Helme vastas küsimustele maksupoliitika, põlevkivisektori, kohalike omavalitsuste rahastamise, asendus- ja järelhoolduse eelarve kasutamise ning maksustamise kohta.

Praegune maksusüsteem on vigane

Reformierakondlane Keit Pentus-Rosimannus tõstatas vaid nädalapäevad tagasi alanud tuludeklaratsioonide esitamise valguses küsimuse, miks nööritakse maksusüsteemiga eakamaid inimesi, kes on pensioni kõrvalt valmis töötama. Mõni aasta tagasi loodud maksusüsteem võttis töötavatelt eakatelt võimaluse oma pensionit maksuvabalt kasutada. „Ka tänavu on paljud niigi napi sissetulekuga eakad saanud tuludeklaratsiooni esitamisel riigilt arve, mille kohaselt nad peavad veel makse juurde maksma,“ teatas Pentus-Rosimannus.

Siseminister Mart Helme vastas, et universaalseid lahendusi nad ei näe. Helme tõi teemaks hoopis sisse tuleva võõrtööjõu ja selle, kuidas nende tegevusele vaadatakse läbi sõrmede. „Kindlasti soovime siin end riigina kehtestada ja selles tähenduses on maksusüsteemi kaudu tööjõu reguleerimisel on võimalused piiratud,“ sõnas ta.

Taavi Rõivas uuris, kas Mart Helme ja tema erakonna juhtkond oleks valmis parlamentaarselt arutama maksusüsteemi ümber tegemise võimalust.

Helme tunnistas, et nemad ei olnud omal ajal selle maksusüsteemi toetajad. Praeguse valituses tingimus konsensuslikele otsustele viis maksuvaidluse kompromissini, et valitsus ei hakka seda teemat üldse ei aruta. „Kui Reformierakond tuleb välja väga heade ettepanekutega, siis oleme meie valmis neid oma koalitsioonipartneritele tutvustama,“ lisas ta.

Mis saab eesti keelest?

Reformierakondlane Eerik-Niiles Kross uuris kultuuriminister Tõnis Lukaselt Isamaa välja pakutud arengukavast meie emakeele hoidmise kohta. Krossi sõnul ei klapi praeguse valitsuse arengukava Isamaa lubadusega kooliharidus täielikuslt eesti keelseks muuta. Praegune valitsuskoalitsioon on võtnud seisukoha seda muudatust 2035. aastaks vaid osaliselt saavutada.

Minister Lukas kinnitas, et suund eestikeelse hariduse suunas on kokku lepitud. „Tegevused on kokku lepitud ja lõppdaatum ei ole kokku lepitud. Liigume siiski samm-sammult eestikeelse hariduse poole,“ kinnitas ta.

Heidy Purga uuris, milles täpsemalt koalitsioonis eri meelt ollakse.

Lukase sõnul ollakse ühel meelel selles, et Eesti koolides peab minema eestikeelse õppe poole, küll aga ei ole selle eesmärgi saavutamiseks määratud tähtaega. „Eesmärgi kangus on erakondadel erinev, aga valitsus töötab selle nimel, et eestikeelse õppe tase tõuseks ja õpe oleks lõpuks täielikult eestikeelne,“ sõnas ta.

Krabi kooli õpilased on jäänud abita

Reformierakondlane Liina Kersna tõi kultuuriministrile esitatud küsimuses välja, et erivajadustega Krabi kooli õpilastest ei ole 40 protsenti endale uut kooli leidnud. Karbi kool otsustati ootamatult sulgeda.

„Ma loodan, et haridus-ja teadusministeerium leiab lahenduse sellele probleemile. Suhtlesin eile ministeeriumi kantsleriga, kelle sõnul on vähemalt viie õpilase puhul on lapse vanemad keeldunud koostööst. Jah, ega ta kerge ei ole, lapsi, kes on varasemalt jäänud hammasrataste vahele, paigutada mingitesse teistesse keskkondadesse, aga ma loodan, et koolid ja ministeerium käituvad laste huvides,“ vastas Lukas.

Lukas tunnistas, et ta ei ole kõikide Krabi kooli probleemidega kursis. Ministri sõnul on empaatia praeguses olukorras parim nõuandja. „Ma loodan, et need läbirääkimised toimuvad praegu nii, et peetakse silmas kõige paremat lahendust lastele. Soovin asjaosalistele rahulikku meelt. Loodan, et kui allkirju kogutakse ning kui vanematel ja kooli töötajatel on midagi ministeeriumile öelda, siis nad esitavad oma seisukohad siiski tasakaalukalt. See ei ole koht, kus laste üle kaklema hakata,“ vastas Lukas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee