Maailm

Kreeka saarte elanikud läksid sisserändajate pärast politseiga raksu (12)

Toimetas Greete Kõrvits, 25. veebruar 2020 21:51
Meeleavaldajad Lesbose saarel politseinikke kividega loopimas.Foto: AFP/Scanpix
Kreekas protestivad Lesbose ja Chiose saare elanikud valitsuse plaani vastu ehitada sisserändajate majutamiseks uusi laagreid, vahendavad BBC ja Guardian.

Kohalikud loobivad korda valvama tulnud märulipolitseid kivide ja tossupommidega ning süütavad teedel liikluse tõkestamiseks lõkkeid. Kreeka valitsus kavatseb Lesbose, Chiose, Kosi, Lerose ja Samose saarele üles ehitada põhimõtteliselt kinnipidamislaagrid, mille eesmärgiks majutada ja ilma peale laiali jooksmast hoida tuhandeid migrante, kes saartel juba niigi asuvad ning sealsetesse kinnipidamisasutustesse enam ära ei mahu.

Samal teemal

Kaugeltki mitte kõik saarte elanikud sellisest plaanist ei vaimustu. Nemad tahaksid, et sisserändajad ja sõjapõgenikud suunataks saartelt maismaale. Kreeka valitsuse pressiesindaja Stelios Petsas tunnistas, et poliitikud mõistavad kohalike muret ning sedagi, et rahva usaldust valitsuse vastu plaan just ei tõsta, kuid et midagi ei jää üle – kuhugi tuleb migrandid paigutada ja uued hooned igal juhul kerkima hakkavad. Petsas lisas, et lisaprobleemiks võib saada koroonaviirus, mille osas pole praegu totaalselt ülerahvastatud laagrites võimalik rahvast kuidagi korralikult kontrollida.

Saarte elanike ja politseinike kokkupõrgetes on saanud vigastada kümned meeleavaldajad ja 43 politseinikku. 

Chiose saarel sai kokkupõrgetes märulipolitseiga viga kolm meeleavaldajat. Foto: AFP/Scanpix

Ainuüksi 2019. aastal saabus Kreeka saartele kusagil 60 000 inimest. Praeguse kokkuleppe kohaselt ei luba Kreeka võimud migrante saartelt minema kuniks nad vastavates kinnistes asutustes saabujate pagulasstaatust kontrollivad-määravad.

Samal teemal

04.02.2020
Politseinikud pidid Kreeka saarel protestivaid pagulasi pisargaasiga peatama
20.09.2018
Vahistati migrante Lesbose saarele aidanud vabaühenduse juht